ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Діячі культури та активісти вимагають відставки міністра Миколи Точицького

Коаліція дієвців культури та активісти громадянського суспільства вимагають відставки міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького. З відповідним відкритим листом вони звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

У листі підписанти наводять перелік підстав для його відставки та вказують на його “управлінську безпорадність і неефективність, зокрема щодо збереження культурної спадщини України”. Крім того, приводом для такої ініціативи стало нещодавнє звільнення Максима Остапенка з посади директора Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра”, яке діячі вважають безпідставним.

Зокрема, у листі вказано такі підстави для звільнення Точицького:

  • бездіяльність міністра щодо евакуації державного музейного фонду; 
  • кадрові призначення некомпетентних управлінців у сфері культурної спадщини (а саме Сергія Бєляєва, заступника міністра з культурної спадщини, та Володимира Шорнікова, директора департаменту захисту та збереження культурної спадщини);
  • необґрунтованість управлінських рішень щодо звільнень очільників інституцій;
  • неефективне планування бюджетного фінансування та використання донорської допомоги; 
  • непрозора комунікація діяльності МКСК. 

Усе це, йдеться в листі, призводить “до втрати довіри та поваги до органу державного управління у сфері культури в суспільстві та можливих втрат кадрового потенціалу, об’єктів культурної спадщини та державного музейного фонду”.

Міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький. Фото – mcsc.gov.ua

Наводимо перелік із семи пунктів, які зазначено в листі:

1. Публічне спонукання до злочинних дій – підбурювання і зловживання владою 

Автори листа навели слова з допису на Facebook-сторінці Точицького від 22 травня: “Процес очищення українських святинь є тим пріоритетом, який вимагає ефективних рішень. Тим більше що діяльність московських релігійних організацій заборонена законом. Звільнення гендиректора Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра" є відповіддю на слабку позицію у виконанні цього закону… Часу чекати, коли нарешті зупиниться незаконна торгівля, незаконна оренда, безконтрольне перебування московських ченців та подальше руйнування пам’яток, у країни немає”.

На це заявники зазначили, що за реалізацію Закону “Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій” відповідає Державна служба України з етнополітики та свободи совісті. Водночас підзаконні нормативно-правові акти на етапі розроблення.

Також вони нагадали, що розгляд справи про користування майном Лаври в Київському господарському суді триває з весни 2023 року. 

“Тільки після рішення суду судові виконавці можуть почати усувати перешкоди у використанні майна Лаври. Це аж ніяк не належить до повноважень керівника заповідника”, – зауважили автори листа.

Вони зауважили, що обов'язки директора Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра” полягають у збереженні, захисті культурної спадщини й у розвитку музею.

“Таким чином міністр публічно спонукає підлеглого до порушення закону і дій поза межами посадових обов'язків”, – додали підписанти.

2. Свідоме ігнорування обов’язків

Підписанти нагадали, що 04.07.2013 наказом за підписом тодішнього міністра Леоніда Новохатька був затверджений План організації та розвитку територій Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра”, який дав можливість побудувати на території заповідника понад 20 нових об’єктів, більш ніж десяток з яких було зведено з порушенням чинного законодавства на території об’єкта ЮНЕСКО.

“Директор заповідника Максим Остапенко 12.02.2025 окремим листом проінформував МКСК про необхідність терміново скасувати зазначений наказ, але станом на травень 2025 він не скасований. Саме профільний Департамент МКСК, відповідно до статті 33 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, відповідальний за проєктно-кошторисну документацію”, – зауважують автори листа.

3. Неетичне поводження
Підписанти висловили обурення тим, як саме звільнили Максима Остапенка з посади. “Ганебна процедура звільнення очільника Національного заповідника без обґрунтувань і пояснень, в неробочий час, на вулиці поза межами установи обурила не лише пам’яткоохоронців та музейників, а й більшість громадян, які безпосередньо не долучені до сфери. Таке ставлення демонструє зневагу державців до людської гідності як найбільшої цінності і неприйнятний стиль корпоративної культури в органах влади”, – зазначили автори заяви.

4. Неефективна політика фінансування збереження культурної спадщини

У листі коаліція зазначає: явно знаючи, що кошти на виконання реставраційних робіт на пам’ятках заповідника були виділені комісією МКСК фактично в останньому кварталі 2024 року, з огляду на те що проведення реставраційних робіт на пам’ятках у зимовий період не допускається і в такі короткі терміни до кінця фінансового року реалізувати їх неможливо заступник міністра з культурної спадщини Сергій Бєляєв публічно звинувачує директора Заповідника в бездіяльності. 

“Така практика свідчить про непрофесійність або саботаж з боку міністерства, адже використання коштів за таких умов неможливе, зважаючи на процедури закупівель”, – підкреслили автори листа.

5. Свідоме введення суспільства в оману та маніпулювання фактами

Підписанти нагадали, що в березні 2024 року за наполегливою “рекомендацією” тодішнього в.о. міністра Ростислава Карандєєва на посаду заступниці гендиректора з платних послуг “Києво-Печерської Лаври” призначили Світлану Котляревську. Понад рік вона висвітлювала свої ініціативи з надання заповідником платних послуг – функціонування кафе, продаж мерчу, освітні та розважальні активності. 

“У підсумку саме робота кафе на території Лаври закидається Максиму Остапенку як порушення режиму збереження культурної спадщини. Натомість пані Котляревська призначена виконувачкою обов’язків генерального директора заповідника”, – звертають увагу підписанти.

6. Некомпетентність команди

На думку авторів листа, призначені міністром посадовці, відповідальні за культурну спадщину, не мають ані фахової освіти, ані досвіду роботи у сфері. 

“Сергій Беляєв і Володимир Шорніков не мають авторитету серед фахової спільноти, не комунікують з нею, здобули негативну репутацію своїми спонтанними рішеннями та необґрунтованими діями та втручанням на мікрорівні в оперативну діяльність заповідника.

Новопризначена керівниця Києво-Печерської Лаври не має досвіду роботи у сфері культурної спадщини, натомість з 2015 по 2022 роки була радницею прем'єр-міністра та міністрів України, експерткою зі створення та масштабування команд у державному секторі”, – йдеться в листі.

7. Неспроможність забезпечити проведення конкурсів

Звертають увагу підписанти й на те, що МКСК так і не відновило процедуру конкурсів на посади очільників інституцій, як цього вимагає Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури”, попри те що інші відомства повернулися до цієї демократичної практики.

“Зокрема, у час повномасштабної війни конкурси на посади проводять у Національній поліції, закладах вищої освіти, у судовій системі тощо. Міністерство ж продовжує призначати і звільняти керівників у “ручному” режимі, як це відбувалось до Революції Гідності.

Нефахові комунікації, постійна зміна офіційних причин звільнення, характер звинувачень, їх непослідовність дає громадськості привід замислюватися про справжні приховані мотиви ініціаторів звільнення”, – зазначають підписанти.

Підтримати відкритий лист можна тут.

На момент створення новини заяву підписали 68 людей, серед яких представники громадських організацій, митці, правозахисники, медійники.

Liked the article?
Help us be even more cool!