ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Біля Луцька знайшли українські видання, заховані в стару артилерійську гільзу

У полі біля Луцька волинянин Святослав Матвійчук знайшов артилерійську гільзу 1938 року виробництва, у якій були заховані українські друковані матеріали.

Як пише ZAXID.NET з посиланням на наукового співробітника Волинського краєзнавчого музею Богдана Зека, йдеться про фрагменти книги про історію України, дитячого часопису "Орленя" та тризуб.

"На понищеному часом папері все ж таки впізнаємо герб Тризуб, часопис "Орленя", фрагменти сторінок із книги про історію України. Вміст гільзи був герметично закритий спеціально виготовленим корком. Той, хто її закопав заради своєї безпеки, міг усе знищити, але, вочевидь, мав намір зберегти українське слово для себе і нащадків", – йдеться в дописі.

Фото Волинський краєзнавчий музей

Як уточнив Богдан Зек, гільза 45-го калібру була виготовлена в 1938 році, належала до радянської гармати. Коли та хто вирішив використати її як сховок для матеріалів, наразі невідомо. Однак, судячи з ідеологічного наповнення текстів, це була людина, що підтримувала незалежність України.

"Коли люди відчували загрозу, вони часто знищували подібні матеріали, спалювали в печі, аби вони не могли бути речовим доказом. А в нашому випадку ця людина намагалася їх герметично закрити в гільзі, аби мати можливість у подальшому використовувати", – каже Богдан Зек.

Що ж до віку матеріалів, то журнал "Орленя" видавався на Волині за часів нацистської окупації, у 41–42-му роках. Точна дата випуску історії України поки невстановлена, бо папір суттєво понищений. Але, припускає Богдан Зек, її могли видати в міжвоєнний період у Відні чи Празі або ж вже в період нацистської окупації. Вік тризуба поки не встановлено.

Гільза та матеріали, що були заховані в ній, зберігатимуться у фондах музею, де їх опрацьовуватимуть науковці.

Liked the article?
Help us be even more cool!