Австралія не заборонятиме YouTube для неповнолітніх
Уряд Австралії під час ухвалення закону, що обмежує доступ дітей до 16 років до соціальних мереж, зробив виняток для YouTube. Утім, деякі експерти у сферах психічного здоров'я й боротьби з екстремізмом вважають, що цей відеохостинг показує дітям контент, який може бути шкідливим або ж викликати залежність, повідомляє Reuters.
До кінця 2025 року Австралія заблокує для неповнолітніх відеоплатформи на кшталт TikTok, Snapchat, Instagram, Facebook і X. Це змусить компанії запровадити суворі вікові обмеження або сплатити значні штрафи. Водночас уряд залишить YouTube доступним для всіх вікових категорій, оскільки вважає його важливим освітнім інструментом, а не “базовою соціальною мережею”.
Спершу планувалося, що заборона стосуватиметься і YouTube, але після консультацій з керівниками компанії і творцями дитячого контенту уряд ухвалив рішення зробити виняток.
“YouTube, безсумнівно, є джерелом розваг, але водночас це важливий освітній ресурс, яким послуговуються діти, батьки, вихователі й навчальні заклади”, – зазначив речник міністерки зв’язку Мішель Роуленд.
Він додав, що виняток для YouTube відповідає “загальним настроям австралійської спільноти, яка не вважає цю платформу базовою соціальною мережею”.
Законопроєкт, ухвалений у листопаді, запроваджує одні з найсуворіших у світі обмежень на соцмережі.
Опитування свідчать, що YouTube є найпопулярнішою онлайн-платформою серед підлітків в Австралії – нею регулярно користуються 9 з 10 дітей віком 12–17 років.
“YouTube становить серйозну проблему не лише через поширення екстремістських, жорстоких і порнографічних матеріалів, а й через те, що подає молоді відеоконтент, який викликає залежність”, – заявила викладачка кафедри досліджень безпеки та кримінології з університету Маккворі Ліз Волдек, яка брала участь у двох урядових дослідженнях екстремістського контенту на YouTube.
Членкиня Мережі протидії екстремізму й радикалізації до тероризму Гелен Янґ поділяє ці занепокоєння. Вона зазначає, що алгоритм YouTube “просуває ультраправий контент, особливо расистський чи мізогінний, антифеміністичний, користувачам, яких розпізнає як молодих чоловіків і хлопців”.
Науковці визнають, що всі соцмережі мають труднощі з контролюванням шкідливого контенту, але не розуміють, чому найпопулярніша платформа серед підлітків отримала винятковий статус.
У відповідь на ці критичні зауваження представник YouTube зазначив, що платформа просуває контент, який відповідає принципам якості й поваги, водночас обмежуючи “повторні рекомендації відео, які здаються невинними поодинці, але можуть стати проблематичними, якщо деякі молоді користувачі переглядатимуть їх неодноразово”.
Крім того, в YouTube заявили, що посилили модерацію й розширили визначення шкідливого контенту, який автоматично відстежується їхньою системою.
Як повідомляв ІМІ, 8 листопада 2024 року штати Австралії одностайно підтримали національний план заборони дітям, молодшим за 16 років, користуватися соцмережами. Наприкінці листопада 2024 року австралійський уряд ухвалив закон, який передбачає багатомільйонні штрафи соцмережам за порушення запропонованої заборони на використання їхніх послуг дітьми віком до 16 років.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!