ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Amnesty International: Влада Сербії використовує ізраїльське ПЗ для стеження за журналістами

16.12.2024, 16:05

Поліція і спецслужби Сербії незаконно послуговуються передовими програмами для шпигування й криміналістськими застосунками в межах кампанії прихованого стеження за журналістами, активістами з питань екології й іншими особами.

Про це йдеться у звіті Amnesty International “Цифрова в’язниця: стеження і придушення громадянського суспільства в Сербії”, повідомляється на сайті організації.

Автори звіту описують, як мобільні криміналістські застосунки, розроблені ізраїльською компанією Cellebrite, використовуються для отримання даних з мобільних пристроїв журналістів та активістів. Також у звіті зазначається, що сербська поліція й Агентство безпеки та інформації (BIA) застосовують спеціальне шпигунське ПЗ для Android під назвою NoviSpy, яке таємно встановлюється на пристрої громадян під час затримань або допитів.

“У нашому розслідуванні показано, як сербська влада використовує технології стеження й тактики цифрових репресій з метою ширшого державного контролю і придушення громадянського суспільства”, – заявила заступниця регіонального директора Amnesty International у Європі Дінушка Діссанайаке.

За її словами, мобільні криміналістські застосунки Cellebrite, які широко використовують правоохоронці в усьому світі, становлять серйозну загрозу для захисників прав людини, довкілля і свободи слова в разі застосування без суворого правового контролю й нагляду".

Як зазначають в організації, Cellebrite, ізраїльська компанія з глобальною мережею офісів, розробляє лінію продуктів UFED, які дозволяють отримувати дані з мобільних пристроїв, включно з новітніми моделями Android та iPhone, навіть без пароля.

“Програма NoviSpy технічно є менш досконалою, ніж комерційне ПЗ на кшталт Pegasus, однак дає сербській владі змогу отримувати доступ до конфіденційних даних із пристроїв, а також віддалено вмикати мікрофон чи камеру на телефонах”, – зазначають дослідники.

Amnesty International зібрала криміналістичні докази того, що влада Сербії використовувала Cellebrite для обходу захисту пристроїв Android і прихованого встановлення на них NoviSpy під час поліцейських допитів.

Так, незалежного сербського журналіста Славішу Міланова затримали в лютому 2024 року під приводом перевірки на алкоголь. Під час допиту його телефон Android, вимкнений на момент передання поліції, було розблоковано за допомогою Cellebrite UFED і пізніше заражено NoviSpy.

У іншому випадку продукти Cellebrite були використані для розблокування телефона активіста-еколога Ніколи Ристича і подальшого встановлення NoviSpy на пристрій. Amnesty International підтвердила, що шпигунська програма була встановлена під час перебування телефонів у руках поліції.

Телефон активіста з організації “Крокодил”, що сприяє діалогу на Балканах, був заражений шпигунським ПЗ під час допиту в офісі Агентства безпеки та інформації в жовтні 2024 року. Amnesty International провела експертизу, яка виявила, що на пристрій активіста під час розмови в офісі відомства встановили NoviSpy.

Amnesty International закликала сербську владу припинити використання шпигунських технологій, надати ефективні засоби правового захисту жертвам і притягнути до відповідальності тих, хто порушує права людини. Компанія Cellebrite своєю чергою заявила, що проводить розслідування щодо можливих зловживань її продуктами.

Як повідомляв ІМІ, угорська розвідувальна служба шпигувала за посадовцями ЄС, які відвідували країну. 

Марія Ігнатьєва, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!