Албанія стала першою країною у світі, яка призначила міністерку, згенеровану штучним інтелектом, повідомляє Politico.
Її ім’я – Diella, що албанською означає “сонячне світло”. Вона відповідатиме за всі державні закупівлі, повідомив прем’єр-міністр Еді Рама.

Влітку Рама міркував, що одного дня країна може мати цифрового міністра або й прем’єр-міністра. На з’їзді Соціалістичної партії в Тирані 11 вересня, де прем’єр оголошував, хто з міністрів залишиться на посадах, а хто піде у відставку, він також представив Diella – єдину членкиню уряду, яка не є людиною.
“Diella – це перший член уряду, який не присутній фізично, а створений віртуально за допомогою штучного інтелекту”, – заявив він партійцям.
За словами Рами, рішення щодо тендерів відтепер ухвалюватимуться поза міністерствами й передаватимуться в руки Diella, яка стане “службовицею з державних закупівель”. Він уточнив, що цей процес відбуватиметься поступово, але Албанія стане країною, де публічні тендери будуть “на 100% некорупційними й де кожен державний гріш у тендерних процедурах буде на 100% прозорим”.
“Це не наукова фантастика, а обов’язок Diella”, – підкреслив він.
Diella вже відома албанським громадянам, адже працює на платформі e-Albania, яка забезпечує цифровий доступ до більшості державних послуг. Вона має навіть власний аватар – образ молодої жінки в традиційному албанському вбранні.
Тепер Diella оцінюватиме тендери й матиме повноваження “наймати таланти з усього світу”, водночас долаючи “страх упередженості й негнучкості адміністрації”.
Албанія вже багато років бореться з корупцією, особливо в системі держуправління й у сфері закупівель. Це питання неодноразово порушував Європейський Союз у своїх щорічних звітах щодо верховенства права.
Еді Рама здобув свій четвертий мандат у травні 2025 року, пообіцявши забезпечити вступ країни до ЄС до 2030-го.
Як повідомляв ІМІ, у серпні 2025 року колишній головний кореспондент CNN у Білому домі Джим Акоста взяв інтервʼю в згенерованого штучним інтелектом аватара підлітка Хоакіна Олівера, загиблого під час масової стрілянини в школі в місті Паркленд (штат Флорида) у 2018 році.