ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

836 злочинів вчинила РФ проти журналістів та медіа в Україні три роки і три місяці повномасштабної війни

24.05.2025, 09:00
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

За три роки та три місяці з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 836 злочини проти журналістів та медіа в Україні. 

Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації з першого дня вторгнення РФ в Україну.

За квітень – травень ІМІ зафіксував три злочини проти медіа та журналістів, які скоїла Росія. Це випадки кібератак.

За цей період загинули четверо медійників:

  • Володимир Коцур – військовий, спортивний журналіст. Про його загибель стало відомо 29 квітня 2025 року. До лав ЗСУ долучився після повномасштабного вторгнення Росії. Працював у виданнях “Спорт-Експрес в Україні”, “Український футбол” та “Команда”.
  • В’ячеслав Кобржицький – військовий, автоспортивний коментатор Setanta, про загибель стало відомо 1 травня 2025 року, загинув на Донеччині.
  • Василь Довбуш – військовий, колишній медійник ТРК “Люкс” та 24 каналу. Загинув 6 травня 2025 року під час виконання бойового завдання у Сумській області біля села Могриця.
  • Богдан Лисенко – загинув у боях на запорізькому напрямку 13 квітня 2025 року. Його журналістська діяльність охоплювала десятки публікацій у всеукраїнських та регіональних медіа – “Факти”, “КП в Україні”, “Субота”, “Ехо”.

Злочини РФ проти медіа та журналістів в Україні

Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росія вбила в Україні вже 106 медійників, з них 12 - під час виконання журналістської професійної діяльності. 

За цей період ІМІ зафіксував три випадки кібератак на журналістів та медіа. Так, "Українська правда" повідомила, що 9 травня зловмисники, скориставшись поштовим сервісом для розсилки листів Клубу УП, від імені медіа розсилають листи з російським спамом. У листі нібито від УП росіяни вітають українців зі своїм днем перемоги, який вони називають “нашей общей Победой”.

Напередодні Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня, зазнав зламу сайт Кримськотатарського Ресурсного Центру, який фіксує злочини РФ. В організації зазначили, що на сайті публікували матеріали, що розповідають правду про злочини, вчинені РФ проти кримськотатарського народу, та інформували світ про нинішні репресії в окупованому Криму. 

Фішингового листа зі шкідливим файлом, який збирає дані про систему, отримала представниця ІМІ Валентина Троян. 

Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися тут.

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів”, також організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!