ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Зради і перемоги кримських прокремлівських медіа. Моніторингове дослідження

14.02.2023, 11:00
Олена Голуб

Read this article in English

Підконтрольні Кремлю кримські “медіа” дуже мало згадують про Україну і навіть не дуже багато пишуть про війну. Хоча здавалось би, “бавовна” розквітала в Криму не раз, і вертикальна путінська пропаганда мала б активніше працювати з цим регіоном. 

Як показало моніторингове дослідження ІМІ*, лише 10% інформації в кримських окупаційних ЗМІ були так чи інакше пов'язані з російською війною в Україні. Інших новин, які стосувалися б України, не було взагалі.

Цікаво, що в попередній моніторинговий період (листопад 2022 року) матеріалів про російську війну було майже вчетверо більше (42% загальної кількості матеріалів).

Третина матеріалів, що стосувалися війни, в кримських окупаційних ресурсах (31%) були присвячені загрозі дискредитації російських військових та диверсійній діяльності України на території Криму. Цікаво, що цю дискредитацію, за інформацією окупаційних медіа, здійснюють самі кримчани:

Кримські окупаційні медіа витрачали багато зусиль, щоб детально розповісти про загрози тим, хто “дискредитує” російську армію:

  • “Мужчина допустил публичные высказывания “о незаконности действий военнослужащих РФ на территории Украины, выполнения ими незаконных приказов их командиров и иных военных преступлений”, – сообщает пресс-служба Черноморского районного суда”. За рішенням суду чоловіка оштрафували на 40 тисяч рублів.
  • Іншого “диверсанта”, який нібито вчинив “публичные действия, направленные на дискредитацию вооруженных сил РФ”, оштрафували на 65 тисяч рублів

Людей, які протестують проти дій РФ, пропагандисти зображують як пияків та хуліганів:

  • “В городе Ялта Республики Крым сотрудники патрульно-постовой службы полиции задержали 35-летнего мужчину, который, находясь в состоянии алкогольного опьянения на остановке общественного транспорта, нарушал общественный порядок, допустил высказывания, дискредитирующие Вооруженные Силы Российской Федерации”, – говорится в сообщении”.

Такі повідомлення свідчать про залякування та посилення тиску на громадян на окупованих територіях України. 

На другому місці за кількістю новин, що стосуються війни, була героїзація “учасників СВО”. Цій темі присвячено 27% всіх матеріалів зі згадками про Україну.

У Криму в школах встановлювали пам'ятні дошки кримчанам, які були призвані РФ і загинули на російській війні проти України:

Такі новини містили пафосні побєдобєсні промови місцевих посадовців. Наприклад, “Достойные сыны Отечества, отдавшие свои жизни за Родину, повторили подвиг наших дедов и прадедов, воевавших на фронтах Великой Отечественной войны. Память о Викторе Тошмотове и Дмитрии Лошатецком навсегда останется в сердцах благодарных соотечественников”, – сказал председатель Комитета ГС РК по патриотическому воспитанию и делам ветеранов Александр Шувалов”.

Загалом, героїзація учасників так званої СВО була одним з основних наративів пропагандистів. Для цього, наприклад, КП започаткувала цілий проєкт “Герои спецоперации Z”:

Такі новини тиражуються всіма окупаційними медіа практично без жодних відмінностей, злегка може варіюватися лише заголовок. Це означає, що за такими новинами не стоїть жодного журналістського оброблення і вони поширюються як частина офіційної кремлівської інформаційної операції. 

Трапляються новини й про допомогу живим військовим РФ. Наразі ця допомога зводиться до приймання заявок на отримання землі. “Прием заявлений на получение земельных участков от участников СВО и их представителей. Процесс стартовал вчера, 24 января. Сегодня работаем с большой группой “Росгвардии”, – сообщила глава администрации города Янина Павленко”. 

12% інформації, що стосується війни, присвячено транспортному сполученню Криму та окупованого Півдня України. Раніше, ще коли Херсон був окупований, кримські медіа активно писали про транспортні маршрути з Криму до Херсона:

Але зараз ці маршрути скоротилися до Генічеська:

Ще 12% інформаційних повідомлень було присвячено традиційним наративам російської агресивної пропаганди про ворожий “колективний Захід” і “ползучий нацизм”. 

Зокрема, окупаційні медіа Криму писали про постачання до України західної зброї, а особливо їхню увагу привернуло постачання танків. Кримські медіа переважно транслювали позицію російських політиків. Наприклад, депутат російської Думи від окупованого Криму Леонід Бабашов вважає, що постачання танків призведе “к окончательному перелому в сознании российского общества”.

“Сегодня мы ведем войну на Украине против коллективного Запада, за свое право жить и развиваться, за будущее наших детей и наши интересы, против ползучего нацизма и для защиты русского народа от геноцида. 11 месяцев военных действий понадобилось для того, чтобы в массовом сознании жителей России выкристаллизовался факт: “Запад – враг России”, и так было всегда. Те, кто раньше искренне считал США со странами-сателлитами нашими друзьями. Называл их примером успешной экономики, которая достойна подражания, а главное – оплотом демократии и справедливости, теперь поняли, что более 30 лет они жили во лжи”, – отметил депутат”, – пише Крымское информационное агентство.

В одному абзаці російський законодавець змiг вмістити мінімум чотири наративи. Тут і злісний “колективний Запад”, який намагається знищити РФ та майбутнє російських дітей, і те, що РФ воює не з Україною, а з тим самим “колективним Западом”, і про, виявляється, геноцид російського народу, і, звичайно, про “ползучий нацизм”.

А ось псевдоаналітик “Комсомольської правди” Олександр Грішин навіть провів підрахунки й заявив, що США передає нам танки за завищеною ціною, іронічно порівнюючи це із закупівлею яєць Міністерством оборони України:

“И американские власти вместе с компанией по производству этих танков начитались, по каким ценам закупаются Минобороны Украины яйца для личного состава ВСУ, и решили также сорвать “купон удачи”, который выпадает не чаще, чем пару раз за жизнь. Тем более что Киеву все равно деваться некуда, ему сейчас можно танк впарить по цене эсминца, не меньше. Ведь при очевидном для всех уже исходе на Украине никто никаких долгов отдавать не собирается”.

З цього аналітик вивів нову причину нібито затягування війни в Україні блоком НАТО:

“Таким вот нехитрым образом большая часть “подаренных взаймы” миллиардов западной помощи для Украины осядет в карманах у воротил оборонно-промышленного комплекса США, укрепляя экономику и валюту. Вот вам и настоящая причина всех усилий НАТО по затягиванию конфликта”.

Аксьонов своєю чергою навіть уже знайшов схему танка Leopard 2 і його “уязвимые места”.

Іншими темами, що поширювали кримські пропагандисти, стали хакерська атака українських програмістів, унаслідок якої кримське телебачення транслювало виступ Зеленського (Хакеры взломали ТВ в Крыму и показали Зеленского / РИА Новости Крым), а також малозмістовні й навіть певною мірою абсурдні заяви кримських посадовців про Україну.

У підсумку пропаганда в кримських медіа видається недолугою і слабкою, тому що кількість матеріалів про тих, хто “дискредитує СВО”, несподівано перевищила кількість матеріалів про тих, хто “героїзує”. Російська окупаційна влада сконцентрувалася на політиці залякування кримчан за допомогою штрафів та затримань через проукраїнську позицію. Очевидно, псевдогероїзація в Криму не така успішна, як хотілося б Кремлю. 

* Моніторинг охопив такі інформаційні ресурси: РИА Крым, Крыминформ, “Комсомольская правда. Крым”, SevastopolMedia, Крымское информационное агентство.

Liked the article?
Help us be even more cool!