ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як місцевий паблік окупованої Макіївки став рупором кремлівської пропаганди

01.08.2022, 10:00

Місцевий телеграм-паблік окупованої Макіївки за одну ніч перевзувся на ходу і став "республіканським" інформатором щодо військових хронік в Україні. Тепер він пише про демонів із ЗСУ, православний дух російських окупантів та просуває путіна як успішного лідера Донбасу.

Експерти ІМІ дослідили, як один з найбільших телеграм-каналів окупованої Донеччини просуває російські наративи на окупованих територіях та як змінювались основні теми повідомлень протягом п'яти місяців повномасштабного вторгнення. Наразі канал має назву "ДОНЕЦК ? ВОЕННЫЕ СВОДКИ | МАКЕЕВКА | НОВОСТИ | ЧП | АРМИЯ | ДОНБАСС | РОССИЯ", хоча ще до повномасштабної війни він був звичайнісіньким місцевим пабліком для жителів Макіївки.

Історія успіху. Як їм вдалося?

Паблік "В Макеевке" інформаційно обслуговував окуповане передмістя Донецька – Макіївку. Аналогічну групу адміністратори пабліка мають "Вконтакте". Ще на початку лютого в тг-каналі було 6 тисяч підписників із залученістю аудиторії лише у 2 тисячі переглядів.

Перший крок у зростанні аудиторії трапився за добу 16–17 лютого: на 3 тисячі нових підписників.

Відтоді щодоби аудиторія зростала на 3–5 тисяч. І вже за ніч на 24 лютого в пабліку аудиторія збільшилася вдвічі:  з 34 тис. до 67,5 тис. Крім того, модератори вже-не-локальної спільноти перейменували паблік на "ДОНЕЦК Z | ВОЕННЫЕ СВОДКИ | МАКЕЕВКА | НОВОСТИ | ЧП | АРМИЯ | ДОНБАСС | РОССИЯ".

З відкритих джерел також відомо, що модератори майже щомісяця перейменовують лінкування пабліка. Щоразу експериментуючи, щоб відійти від асоціацій з Макіївкою і закріпитися як "республіканський” канал".

У пошуках своєї аудиторії модератори спільноти також тягнулися до "духовних", фашистських течій. Із квітня 2021 року протягом восьми місяців паблік мав аватар із "золотими куполами", а вже в березні модератори забули про прекрасне і вирішили, що мілітарі-тема привабливіше прикрашатиме паблік з російськими наративами. Втім, тема духовності та війни дуже тісно просувається як спільний наратив у контенті цього пабліка, про це згадаємо нижче в тексті.

Ще в січні 2022 року в пабліку мляво публікували 455 постів на місяць. А потім повномасштабне вторгнення, нова аудиторія, нові виклики та нові методички.

Тому модератори перейшли на цілодобовий марафон просування російських наративів. Так, пропагандисти збільшили кількість постів та репостів у 10 разів і наразі щомісяця готують від 3 до 4 тисяч постів.

24 дні до війни. Про що був паблік?

До повномасштабного вторгнення росіян контент місцевого пабліка для макіївців стосувався постійного ниття та скарг на "місцеву владу". Наприклад, як на скрінах щодо ігнорування з боку "місцевої влади" проблеми з бездомними псами.

Модератори в деяких постах дозволяли собі тролити місцевих ватажків, обурювалися через зростання цін та загалом те, що все, що є в окупованому бойовиками місті, лише обіцянки в порожню банку.

У середині лютого в пабліку з'явився нетиповий пост про те, що містяни шукають бомбосховища, оскільки "пропагандисты сутками льют в уши, о том, что завтра планируется наступление Украины, что ВСУ бросят на нас 150 тысяч военнослужащих", і меседжі про те, що місцевим ватажкам начхати на містян, ну, власне, вони мали рацію. 

 

Утім, уже ближче до 24 лютого риторика активно змінюється, в порядку денному припиняється мочилово "ватажків" і вже за російською методичкою адміністратори спільноти заявляють, що місцевих мирних жителів "обстрілюють нацистські ЗСУ".

Моніторинговий аналіз показує, що умовно наративи пропагандистів можна розділити на п'ять груп:

 • наратив щодо дискредитації ЗСУ та всього  українського; 
 • наратив про визнання російської армії як потужної та успішної;
 • наратив про те, що так звана "днр" перспективний регіон росії; 
 • наратив про те, що вся росія успішна та авторитетна країна;
 • антизахідні наративи.

Наратив щодо дискредитації ЗСУ та всього українського. До цієї групи ввійшли наративи ненависті та демонізації ЗСУ, заперечення перемог української армії, дискримінації української влади, дискримінації українців як нації, мова ворожнечі щодо українських біженців.

Росіяни активно просувають меседжі, що окуповані території Донбасу обстрілюють ЗСУ, тому відповідальність за обстріли будинків та містян має лежати на українській армії. Аудиторії чітко закладають меседж, що Україна та все українське – смерть.

 • "За последние восемь лет работы в Донбассе я видел много разорванных на части людей, включая детей и стариков. Все они были убиты украинскими боеприпасами. […] Сегодня Украина убила пятилетнюю Мирру и 46-летнюю Ольгу".

Щодо дискредитації української влади, то найчастіше пропагандисти просували меседж про невдачі та провали українських посадовців і зневажливі меседжі про Зеленського. Експерти ІМІ зафіксували 253 згадки про Зеленського. 

Окрім цього, пропагандисти закріплюють асоціацію, що українська армія має нациську ідеологію, тому мирним жителям треба боятися

Пропагандисти також дискримінують українців, створюючи образ незручних для Європи та Заходу. Від меседжів-звинувачень, що начебто українські біженці крадуть товар у Європі, до відвертої мови ворожнечі:

 • "В Лас-Вегасе проходит кастинг украинских беженок на работу стриптизершами ?"
 • "??В Германии украинские беженцы, увидев российский флаг, расстроились и попытались его сжечь… В итоге сгорел весь дом, который беженцам предоставили немцы?"
 • "????В Германии часть беженцев с Украины возмущена своим положением – немцы их поселили в один лагерь с цыганами"

Наратив про визнання російської армії як потужної та успішної. Цей наратив активно просувався з перших днів війни. Вже в березні найпопулярнішими наративами каналу були меседжі про "сильну та потужну армію днр". Зокрема, просувався меседж про те, що бойовики "днр" не лише торгують фейсами в окупованому Донецьку, а "дійшли вже до Києва". Так, з'явилося камуфляжне селфі ще одного терориста губарева на тлі лисих сосен начебто під Києвом.  

Наратив про потужну "рускую армію" підкріплювався також меседжами про те, як росіяни рятують мирних жителів. У пості йдеться, що начебто жінка з Волновахи опинилася під завалами будинку, а росіяни її врятували. Пропагандисти романтизували історію: додали деталь "Пришли Осетины и спасли. Спасибо!". Цікаві два моменти: інший почерк, ніж в основному тексті; як саме жінка дізналася, що це осетини. Якщо жінка була під завалами, як зберігся "щоденник" у доброму стані, без пошкоджень та ще багато запитань. Утім, історія схожа на черговий сюжет для "руской" мелодрами на першому каналі, відразу після шоу скабєєвої.

Наратив про те, що "днр" перспективний регіон росії. До цієї групи входять меседжі про те, що на окуповані території чекає відродження життя; у місцевих ватажків усе під контролем; місцева влада турбується про своїх містян; окуповані території – назавжди росія. Найактивніше просувався меседж про те, що Донбас цілком гідний регіон росії. Тому місцеві жителі отримують права та переваги, які мають жителі росії.

 • "Автовладельцы из ДНР могут получить российские номера в Ростовской области"
 • "В школах ДНР с 1 по 5 классы будут внедрены новые федеральные образовательные стандарты – Михаил Кушаков"
 • "С 7 мая в ДНР работает телефонный код РФ "+7"
 • "⚡️Празднование Дня Победы в Мариуполе: там развернули 300-метровую георгиевскую ленту"
 • "?? Очередь в Мелитополе за российскими паспортами"

Окрім того, пропагандисти просували меседжі про те, що місцеві ватажки відбудовують постраждалі регіони. 

 • "К 15 июля в ДНР обещают закончить строительство нового водовода"
 • "❗️В ДНР теперь можно снимать деньги с карт российских банков"
 • "В освобожденном Мелитополе нет проблем с заправкой машин – водители могут спокойно заправить свой автомобиль без очередей и по доступной цене"
 • "❗Водоснабжение в первом районе Мариуполя планируют восстановить к 13 мая, заявили в МЧС ДНР"

Щоправда, бойовики забувають сказати, що саме вони призвели до руйнування окупованих міст.

Наратив про те, що вся росія успішна та авторитетна країна. У цій групі наративів найчастіше траплялися меседжі про легітимізацію путіна як успішного політика; що росія потужна країна, на неї не лише не діють санкції, а й вона в змозі забезпечити розбудову Донбасу. 

 • "Мариуполь будет восстановлен с акцентом на курортный бизнес. В этом ДНР поможет, естественно, Россия. Заявил глава ДНР Денис Пушилин"
 • "Регионы России, которые взяли шефство над разрушенными войной районами Донбасса"
 • "Русская певица Вика Цыганова продала дом и потратила 6 млн на помощь Донбассу"
 • "В ДНР привезли завод из Пензы. Будут делать асфальт"
 • "Восстановление моста  в г. Макеевка, пгт Нижняя Крынка. Сообщают, что российские компании уже ведут работы"

Росіяни активно намагаються переконати всіх, зокрема себе, що насправді на них не діють санкції, що рф така потужна країна, що в них усе є, а те, чого немає, вони можуть замінити локальними продуктами.

 • "‼️США рассматривают вопрос отключения России от GPS, заявил Рогозин. Но нам-то по боку. У нас есть ГЛОНАСС ???"
 • "‼️ Что то происходит ‼️ Рубль начал резко крепнуть, уже менее 100р за доллар ?"
 • "⚡️Coca-Cola заменят на RuCoLa"
 • "В России появится туалетная бумага с логотипами западных брендов, покинувших страну"

Антизахідні наративи найяскравіше виявились у відвертому глузуванні із західних лідерів, які підтримують Україну.

Окрім того, пропагандисти просували наративи про те, що допомога Заходу неефективна і призводить до більшої війни, та й назагал заперечували підтримку України іншими країнами та ініціативами. Через "надмірну допомогу" партнерів Україна стає неконтрольованою, тому, на думку пропагандистів, ЗСУ "собирается уничтожать гражданских людей на крымском мосту".

пушилін vs путін

З меседжів, які поширюють у пабліку, можна зробити висновок, що ватажок "днр" пушилін насправді виконує для росії лише менеджерську роботу. За моніторинговий період* зафіксовано, що згадок про путіна (378) було значно більше, ніж про пушиліна (269). Основні меседжі, які супроводжують спічі пушиліна, про обмін полонених, втрати мирного населення через бойові дії, підписання якихось паперів, нікому не потрібних, та патякання про "успішний Донбас у складі росії". Втім, у телеграмі простежується наратив про "легітимізацію путіна як єдиного лідера та успішного політика". Це підкріплюється меседжами про те, що "росія тут назавжди", "Донбас завжди був російським", і, найголовніше, росія "відбудує Донбас, який знищили ЗСУ". І ці меседжі лунають з цитування путіна.

 • "Путин: Россия имеет полное право принимать ответные меры для своей безопасности, так и будем поступать"
 • "‼️ Путин потребовал от Украины незамедлительно прекратить боевые действия на Донбассе ‼️"
 • "?? ⚡️Российское общество поддерживает людей на Донбассе. Наших людей на Донбассе – Путин"
 • "⚡️?? Сегодня ополченцы Донбасса вместе с армией России сражаются на своей земле – Путин"
 • "?? "Защита Родины всегда священна", – Владимир Путин поздравляет военнослужащих с Днем Великой Победы"
 • "❗️Президент России Владимир Путин, обращаясь к военнослужащим: Вы сражаетесь за наших людей в Донбассе, за безопасность нашей Родины"

Усі спічі путіна мають спільну рису: вони начебто про безпеку та мир, про любов до "родины" і священний обов'язок її захищати й про те, що авторитетність путіна така висока, його не лише респектують жителі окупованих територій, а й начебто до нього звертаються українці з проханням "бомбити митницю Львівщини".

Водночас імовірно, що пушиліна як тимчасового менеджера приберуть і на його місце призначать уже нового ватажка з російських регіонів, щоб тримати та зросійщувати Донбас. 

"Православні воїни рф" проти "демонів ЗСУ"

Росіяни наскільки зневажливо ставляться до української армії та всього українського, що вдаються до демонізації ЗСУ. І водночас просувають наративи про православне, духовне життя, сповнене благословенням Бога. Чітко видно два наративи:

 • росіяни – нація, що вірує, люди з православним стрижнем і Божим благословенням;  
 • українці – нація, яка має асоціюватись із сатаною.

У досліджуваному пабліку 164 рази зустрічається слово "Бог" у період лютого-червня. Здебільшого росіяни використовують слово "Бог" всує, щоб виявити свою радість. Один з прикладів, як пропагандисти маніпулюють за допомогою порівняння себе з українською армією, якій приписують культ диявола.

Окрім того, пропагандисти хочуть яскраво асоціюватися з православним світом та Божим благословенням, коли вживають "надежда на Бога", "храни нас Господь", "с Богом". Водночас пропагандисти створюють асоціативний ряд для читачів, що Україна та "українські фашисти" готують провокації та хочуть знищити мирне населення Донбасу, а оскільки вас попередили, то вже хай Бог береже вас. А вже коли читачі вціліли, то з'являється відчуття захищеності, що місцеві ватажки попередили і Бог вберіг. 

Ще в березні окупанти готували відеоконтент, де прославляли російських бойовиків, фашиську символіку російської армії із Z та V, однак не забували додати, що Бог благословив їхні дії і путін теж у ділі.

Пропагандисти публікували пости з благословенням "с Богом", коли сповіщали нові бої та наступи. 

 

Таким чином, наративи росіян з воєнним контеном, де вони вживають слова "родина", "Бог", мають викликати в читачів схвалення та абсолютну підтримку військових дій. 

Але модератори спільноти інколи забувають, у що саме граються, тому можуть богохульно згадувати Бога: "Бог простит" (традиційна відповідь православних християн, коли перед Великим постом просять вибачення одне в одного в  Прощену неділю. – Ред.), тобто цитують щось, не знаючи реального релігійного значення.

 

Шайтани, демони та сатаністи це короткий перелік лексем, які супроводжують демонізацію ЗСУ в пабліку пропагандистів.

Пропагандисти порівнюють українську армію з демонами, а себе, навпаки, асоціюють з Богом та  православ'ям.

Лексема "шайтан/-ы" (у мусульманській міфології слово означає сатану. – Ред.) з'явились у постах та репостах, де просувалися спічі кадирова про "швидке захоплення" українських територій, зневажливе ставлення до українців та ЗСУ. 

Дослідники ІМІ виявили, що для висловлення неприязні до ЗСУ модератори групи використовували понад 23 лексеми на позначення бійців ЗСУ. Найчастіше використовували ВФУ (вооружённые формирования Украины) – 632 лексеми, нацисты (601), боевики (495), укры (160), террористы (134), неонацисты (131), укронацисты (117). Значно менше: бандеровцы (86), укрфашист / фашист (73), киевские силовики (72), наемники (66), укропы (53), хохлы (38), украинские вояки (28), украинские каратели (19), хлопцы (16), бандиты (16), шайтаны (14), хунта (6), хохоль / хохлы (3).

Найчастіше пропагандисти експериментували з прирівнянням до нацизму: нацисты, неонацисты, укронацисты.

(Щоб детально ознайомитися з усіма лексемами, натисніть на хмаринку з ключовими словами)
 

*До вибірки ввійшли по п'ять найпопулярніших постів за день у період з 1 лютого до 30 червня. Загальна кількість постів, яка вийшла в моніторинговий період, включно з репостами, – 20 116 дописів. 

Liked the article?
Help us be even more cool!