ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Вінниччина під час війни: фейки, авіаудари та ненадання інформації

Вінниччина попри ділянку кордону із "Придністров’ям" залишається досить спокійним регіоном. Активних бойових дій на території області не було, проте авіаудари та фейки – постійна фізична та інформаційна загрози для вінничан. І головне питання – чи відкрита влада, чи готова вона говорити з вінничанами?

Фейки проти здорового глузду

Чи не найголовніша проблема – фейки та дезінформація. І передовсім такі повідомлення ширяться не ЗМІ, а в соцмережах, чатах, особистих листуваннях. Це звична практика Росії і до війни, і особливо під час.

Напередодні повномасштабного вторгнення в "чатах ОСББ" ширилися про "перевірку системи оповіщення у великих містах України та, зокрема, у Вінниці". Це не відповідало дійсності. Журналісти сайту Vinbazar.com звернулися по коментар до начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної і оборонної роботи та режиму секретності Вінницької міської ради Олега Парфілова: "Це фейк. На рівні міста та області найближчим часом не планується перевірка системи оповіщення. Про ввімкнення електросирен на території міста не йдеться".

Проте сирени з 24 лютого вже були не фейковими й не тренувальними.

Згодом, у березні, пропагандисти поширили в інтернеті відеоролик, де нібито український військовий катує, а потім убиває російського солдата. Водночас брехливо стверджують, що українським солдатом є Руслан Миронюк з Вінниці. Згодом вінницькі журналісти знайшли військового з таким прізвищем. Але виявилося, що він загинув у бою з російськими окупантами ще у 2017 році.

А скільки було історій-жахалок про термінове вимкнення електроприладів, пошуків "міточників" – не перелічити.

Наприкінці березня СБУ "накрила" у Вінниці ботоферму, діяльність якої "полягала в масовій реєстрації та веденні великої кількості облікових записів у популярних соціальних мережах". Ботів пропагандисти використовували "для поширення неправдивої інформації в українському сегменті мережі Інтернет, провокування панічних настроїв, а також поширення ворожих інформаційних наративів задля дестабілізації суспільно-політичної обстановки в Україні".

Щоправда, кількість фейків та їхній потік суттєво не змінились. Навряд чи це була єдина така ферма на Вінниччині.

Вежа та Старлінк у Вінниці

Один із символів Вінниці – 354-метрова телевізійна вежа, одна з найбільших подібних конструкцій в Україні та Європі. Звичайно, ласа мішень для росіян, які досі вважають, що телебачення для українців – головне джерело отримання інформації.

У ніч на 16 березня російські окупанти обстріляли вінницьку телевежу, офіційно – вежу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення у Вінниці. Через пошкодження ефірне мовлення в місті тимчасово не працювало. Неможливим було отримання сигналу через тюнери Т2 та частини FM-радіостанцій. Були проблеми з доступом до ефіру UA:Суспільне, "Армія", "Місто над Бугом" та інших каналів. Згодом ефір відновили.

Голова Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов наступного дня після обстрілу телевежі повідомив: "Із супутниковим інтернетом нам допомагає Ілон Маск. Вінницька область вже отримала п'ять терміналів супутникового зв’язку Starlink, щоб забезпечити доступ до інтернету в разі виникнення проблем з доступом до традиційної інтернет-мережі".

Загалом, як повідомляє ІМІ, окупанти обстріляли 10 телевеж у восьми регіонах України: Мелітополь (Запорізька область), Київ та село Винарівка (Київщина), Харків (двічі вдарили по телевежі), Рівне, Вінниця, Коростень (Житомирщина), Лисичанськ (Луганщина), Білопілля (Сумщина). Унаслідок російських авіаударів повністю або частково в цих регіонах зникало українське мовлення.

Доступ до інформації – після війни

А от Вінницька міська рада взагалі вважає війну причиною, щоб не надавати містянам інформацію. Ба більше, навіть рішення вінницької міської ради засекречені. Якщо ми зайдемо за посиланням, де б мали бути рішення сесій, не знайдемо нічого.

Навіть рішення сесій міськради за минулі роки – таємниця. Апарат департаментів міської ради взагалі не збирається до закінчення війни надавати будь-які відповіді кому-небудь. І це притому, що в ранкових зведеннях міського голови Сергія Моргунова пишуть, що і комунальні підприємства, і служби працюють "у штатному режимі" та "без перебоїв". Але такі заяви, схоже, не стосуються того ж відділу звернень міської ради.

Банальний приклад: у міської ради запросили рішення сесії від 2021 року – загальнодоступний, здавалося б, документ. І на це міська рада відписує, що "відповідь на ваш запит вам буде надано після закінчення воєнного стану".

 
 

На жаль, деяким редакціям ЗМІ довелося скоротити свої видатки через відсутність реклами. Через це чимало журналістів, операторів та фотографів або вимушені йти в неоплачувані відпустки, або ж переходити на мінімальну оплату. Щоправда, відкрито говорити про це мало хто бажає.

Liked the article?
Help us be even more cool!