ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Пекло для виборців Зеленського, Порошенко на межі нервового зриву: як російські сайти писали про кандидатів напередодні виборів

19.04.2019, 11:16

Українські вибори, без сумніву, очолюють порядок денний інформаційного простору Росії. Обговорення роликів кандидатів, заяв штабів, нових чорнух, прогнозів, як житиме Україна після 21 квітня линули з усіх основних медіа наших сусідів, і в онлайні також. При чому такий посилений інтерес, а разом з ним і проштовхування певних меседжей підтверджується і тим, що порівняно з подібним попереднім моніторингом, який проводили експерти ІМІ, кількість згадувань зросла вдвічі (296 згадувань за тиждень до першого туру проти 601 згадування за тиждень до другого).

За тиждень до вирішального дня голосування чинний президент України Петро Порошенко залишався на першому місці за згадуваннями на російських новинних сайтах - 62,4% (375 згадувань). Втім, і присутність другого кандидата, Володимира Зеленського, який переміг у першому турі, зросла в російському інформаційному просторі - 37,6% (226 згадувань). Такими є результати моніторингу 5-ти найпопулярніших новинних сайтів (за версією Liveinternet.ru) проведеного експертами Інституту масової інформації в період з 8 по 14 квітня 2019 року.

Не дивлячись на більшу увагу до діючого президента, образ, який малювали російські сайти обом кандидатам, був кардинально протилежним. Якщо Петро Порошенко - “старый туфель”, який вже “на грани нервного срыва”, і готується до втечі за результатами президентських виборів, то Володимир Зеленський - кандидат, за перемоги якого “могут завершиться гонения УПЦ МП”, “начнутся переговоры з Россией”, а також завершаться “антироссийские истории”. І якщо українці ще обдумують важливе для всієї країни рішення, то російські новинні сайти в цілому вже все вирішили.  

Які сайти читали?

Для моніторингу були обрані топ-5 новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: РИА Новости, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та “Лента.ру”. До вибірки увійшли всі новини з 8 по 14 квітня 2019 року, для аналізу відбиралися новини, в яких містилися згадки про кандидатів у президенти, учасників другого туру: Володимира Зеленського та Петра Порошенка. Всього було зафіксовано 601 згадувань в новинних текстах. З них на РИА Новости - 31,95%, “Газета.ру” - 27,79%, “Известия” - 19,8%, “Лента.ру” - 11,5%, і “Комсомольская правда” - 9,32%.

Що писали про Петра Порошенка?

Чинний президент України продовжував отримувати більшу увагу з боку російських новинних сайтів, як і за результатами попереднього моніторингу. 375 згадувань з 601 - про Петра Порошенка (62,4%). Втім, загальна картина, яка формувалася такими новинами, відрізнялася від тієї, яку малювали про іншого кандидата, Володимира Зеленського. Для російських ЗМІ Порошенко - це кандидат, який вже програв на виборах в президенти України, його “шансы на победу стремятся к нулю”.

Так, повідомлялося, наприклад, що Петро Порошенко знаходиться “на грани нервного срыва”, і що він “исчерпал ресурс лжи”.

“Порошенко на грани нервного срыва. Он исчерпал ресурс лжи и обещает в точности то, что обещал пять лет назад - за две недели прекратить войну и установить мир в Донбассе”, - цитує члена Ради Федерації Олексія Пушкова “Комсомольская правда”.

Скріншот - kp.ru

Також всі протранслювали заяву від українського нардепа Михайла Добкіна про начебто прізвисько Петра Порошенка, якого кликали “Туфель из-за того, что политик постоянно ходил в стоптанной обуви”.

“В Сети отметили, что данная политику кличка как нельзя лучше подходит ему и сейчас. Кроме того, некоторые подчеркнули, что этот факт из биографии украинского лидера во многом объясняет происходящее в стране”, - пишуть РИА Новости.

Скріншот - ria.ru

Також було підхоплено новину від “Страна.ua” про те, що начебто стало відомо під якими прізвищами родина Порошенка буде виїжджати з країни. “Глава государства понимает, что не сможет выиграть выборы, поскольку на втором сроке ему придется отвечать за неудовлетворительное состояние армии, коррупцию, нарушение избирательного права и конституции государства”, - цитує екс-міністра економіки України Володимира Ланового Lenta.ru.

Скріншот - ria.ru

По-своєму інтерпретували і телефонну розмову Порошенка із Зеленським в ефірі телеканалу “1+1”,  а також і виступ Петра Порошенка 14 квітня на НСК “Олімпійський”. Так, “Газета.ру” цитує спікера російської Держдуми В’ячеслава Володіна, що начебто виконання Порошенком пісні “Ти ж мене підманула” вже свідчить про його капітуляцію.

“Подсознательно он высказал обиду народу и стране, отказавшимся поддерживать его кандидатуру на выборах”, - каже Володін. Також додається, що це все - “судорожные попытки ухватиться за власть и сохранить ее любыми способами”.

Скріншот - gazeta.ru

Також вказували і на те, що проти діючого президента виступає голова МВС (“Глава МВД Украины пошел против решения Порошенко”, Lenta.ru),  не оминули можливість нагадати, що санкції - це дурниця (“Украинский политолог назвал санкции против России очередной глупостью Порошенко”, “Известия”), а розказуючи про виступ президента на “Олімпійському”, “Известия” зазначили, що “Давка произошла на “дебатах” Порошенко из-за отсутствия Зеленского”. Не забували згадати про президента і в бекграундах до інших новин. Наприклад, у новині “Газета.ру” “Глава “новой церкви” Украины назвал “гением” Бандеру” повідомляється: “Ранее сообщалось, что Порошенко сравнили с Бандерой и вурдалаком”. А підсумовує весь цей контент український політик Юрій Бойко: “Тупик, война, ненависть”: Бойко подвел итоги деятельности Порошенко”.

Крім того, сайти звернули увагу і на статтю “Страна.ua” про те, що “Местом рождения жены Порошенко оказался город возле ядерного полигона”. Незрозуміло, чому ця інформація була суспільно важливою, і на які висновки російські ЗМІ хотіли наштовхнути таким чином свою аудиторію.

Що писали про Володимира Зеленського?

Лідер за різними соціологічними опитуваннями, а також переможець першого туру Володимир Зеленський був менше присутній на основних новинних сайтах Російської Федерації - 37,6% згадувань в новинних стрічках за тиждень.

Загальна картина по цьому кандидату різнилася від образу, який створювали Порошенку. В цілому, російські новинні сайти давали зрозуміти своїй аудиторії, чого очікувати за обрання Володимира Зеленського:

Скріншот - ria.ru
Скріншот - ria.ru
Скріншот - ria.ru

Втім, транслювалися не тільки позитивні в бік Росії заяви, але і інші: “Зеленский не станет вести переговоры с ДНР и ЛНР, если победит на выборах президента Украины”, “Комсомольская правда”, “Зеленский намерен исключить Медведчука из переговоров по Донбассу”, “Комсомольская правда”.

Дали відповідь і Кремля, що Володимир Путін “открыт для конструктивного диалога” (“Кремль оценил готовность Путина к переговорам с Зеленским”, Lenta.ru).

Скріншот - lenta.ru

Також російські сайти звертали увагу і міжнародну підтримку Володимира Зеленського: “Бывший генсек НАТО пообещал познакомить Зеленского с мировыми лидерами”, Комсомольская правда; “Washington Post” увидела в победе Зеленского признак демократии на Украине”, “Газета.ру”.

 
Скріншот - gazeta.ru

Не обійшлося і без Православної Церкви України, яку російські ЗМІ називають в лапках - “новая украинская церковь”. Всі сайти, які моніторились, розповсюдили новину про те, що “Украинский священник пригрозил адом избирателям Зеленского”. Новина спирається на пост у соцмережі, де скріншотом користувач доказує, що представник УПЦ КП пообіцяв всім виборцям Зеленського, що ті горитимуть у пеклі. Пізніше цей факт підтвердила ПЦУ, були винесені вибачення, і було зазначено, що “особиста думка окремих священиків щодо того чи іншого суспільно-політичного питання не є відображенням офіційної позиції всієї Помісної Української Православної Церкви”, а священики мають пам’ятати про духовну відповідальність. Втім, звісно, про це російські сайти вже не написали.

*У межах дослідження було проаналізовано новинні стрічки сайтів РИА Новости, “Комсомольская правда”, “Известия”, “Газета.ру” та “Lenta.ru”. Сайти належать до найвідвідуваніших у РФ, за даними liveinternet.ru. Для аналізу відбиралися всі згадки в новинах про таких кандидатів у Президенти України: Володимира Зеленського та Петра Порошенка, Анатолія Гриценка та Юрія Бойка, які виходили протягом 08–14 квітня 2019 року.

**Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!