ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Очищення" і "кармічна необхідність": як прокремлівські "віщуни" виправдовують війну Росії проти України

Задля впливу на маси та формування альтернативної реальності, вигідної Кремлю, пропагандистська машина РФ використовує найрізноманітніші прийоми, які часто не витримують жодної критики, проте є доволі ефективними. Зокрема, вдається до політичної містифікації. Ще 2006 року в інтерв’ю урядовому ресурсу “Российская газета” Борис Ратніков, тодішній генерал Федеральної служби охорони РФ, хизувався нібито паранормальними здібностями працівників його секретного підрозділу ФСБ. За словами Ратнікова, завдяки “підімкненню до підсвідомості” колишньої держсекретарки США Мадлен Олбрайт російські спецслужбісти виявили в американської дипломатки “патологічну ненависть до слов’ян”! А підсвідомість першого посла США в Росії Роберта Страуса буцімто видала ефесбівцям інформацію про існування в посольстві “апаратури для психотропного впливу на москвичів”! Попри абсурдність, інтерв’ю Ратнікова цитували і російський президент Путін, і секретар Ради безпеки РФ Патрушев. Йдеться про ще одну вигадану цитату, яку нібито “добули з підсвідомості” Олбрайт: мовляв, у майбутньому російськими запасами має користуватися не одна країна, а весь світ під керівництвом США. Насправді держсекретарка, авжеж, ніколи нічого подібного не говорила.

Попри те що в інтернеті, зокрема англомовному, вистачає матеріалів про захопленість російської влади та пособників Кремля окультизмом, можновладці країни-агресора навряд чи “згодовують” росіянам байки про телепатію через щиру віру в сказане. Так само невипадково федеральні канали та популярні прокремлівські блогери після повномасштабного вторгнення РФ до України стали частіше кликати коментувати політичні теми астрологів-тарологів-нумерологів і решту тих, хто називає себе “носіями таємних знань”. Та справа не лише в тому, що як експерти виступають некомпетентні люди, адепти лженаук. Річ у тім, що основна функція “віщунів” у російському інфопросторі – підігрувати державній пропаганді. Зокрема, виправдовувати геноцид РФ проти українців та запевняти росіян у тому, що воєнні злочини їхньої армії на території України й підтримування злочинного режиму нібито залишаться безкарними. 

Які саме кремлівські наративи просувають російські езотерики? І наскільки ефективною може бути політична містифікація як пропагандистський прийом? Детальніше – в матеріалі Інституту масової інформації. 

Навіщо пропагандистській машині РФ підтримка астрологів і Ко?

З року в рік росіяни демонструють не лише доволі високий рівень зацікавленості магією, а й віру в те, що якісь невидимі сили можуть впливати на їхні життя, ба навіть керувати долями. У квітні 2019 року російська недержавна організація “Левада-Центр” повідомила, що половина повнолітніх жителів Росії вірять у так званих “духовних цілителів та віщунів”, а близько 40% – у силу знаків та гороскопів. Ба більше, третина росіян зізналася, що вірить в існування НЛО. У 2021 році опитування одного з російських сервісів для пошуку роботи показало, що гороскопам довіряє 71% російських респондентів, з них 58% дослухаються до пророцтв у гороскопах перед плануванням важливих подій. Результати цілком передбачувані, якщо згадати, що, за даними того ж Левада-Центру, 2018 року тільки 24% росіян усвідомлювали, що астрологія є лженаукою. У 2022 році відсоток упевнених у “непогрішності” гороскопів жителів РФ суттєво зменшився – до 15%. Такі результати опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки. Але це ще не означає, що російське суспільство якимось магічним чином – даруйте за каламбур – за рік підвищило рівень своєї наукової грамотності. Дані соціологічного дослідження лише демонструють тенденцію зменшення довіри до потокових безіменних гороскопів, де всіх рівняють під одну мірку. Так, 25% опитаних росіян 2022-го стали сумніватися в силі таких “пророцтв”, натомість кожен третій респондент (28%) вірить у здібність окремих людей передбачати долю, серед них, зокрема, понад половину впевнені в існуванні чаклунства. 

Віра росіян у надприродне великою мірою зумовлена прогалинами на рівні освіти або її відсутністю (дослідження, зокрема проведені в Росії, показують, що люди з освітою, нижчою за середню, мають більшу схильність пов’язувати життєві події з впливом сторонніх сил та вірити в магічний вплив. – Ред.). Утім, справедливо припустити, що значну роль у тяжінні росіян до магії і їхньому бажанні “зазирнути в майбутнє” відіграє державна політика РФ. Кремль усіляко толерує невігластво населення заради власного зиску. Щоб не бути голослівними, наведемо кілька прикладів. Насамперед варто зазначити, що з 1999 року в Росії існує Комісія з боротьби з лженаукою при Російській академії наук вищому науковому закладі РФ, що фінансується з федерального бюджету. Хоча голова Комісії РАН з боротьби з лженаукою у 2017-му стверджував, нібито працівники його органу працюють “на громадських засадах”. У будь-якому разі паралельно з існуванням комісії, назва якої говорить сама за себе, країна-агресор видає ліцензії на ведення освітньої діяльності астрологам! Так, у 2019 році Департамент освіти російської столиці прирівняв московську Академію астрології до навчального закладу і видав їй відповідний документ. Утім, і до цього, ще з 1990 року, академія спокійно працювала в Росії – поява Комісії з боротьби з лженаукою нічого не змінила. Засновником академії є астролог Михайло Левін, який не приховує того, що за часів СРСР співпрацював з владою та КДБ. Чи має Левін зв’язки з Кремлем зараз, невідомо. Але його “пророцтва” про перебіг війни Росії проти України дивним чином збігаються з тим, як російські пропагандисти та посадовці країни-агресора заспокоюють росіян на тлі відсутності суттєвих перемог на фронті. Зокрема, на своєму ютуб-каналі Astromagazine (станом на 15 січня 2023 канал налічував 261 тис. підписників. – Ред.) Левін зазначив, що “Россия является лидером среди славянских народов и победить ее невозможно. Любое серьезное сражение заканчивалось всегда победой России. [...] Победа России неизбежна”. Ця цитата добре корелює з кремлівським міфом про армію РФ як нібито “непереможну другу армію світу”. Це лише один з прикладів того, як астролог Левін підігрує російській пропаганді, тож не дивно, що він є одним з тих, кого федеральні канали кличуть до себе в ефіри коментувати політичні теми. 

У переліку тих, чиї прогнози полюбляють працівники російських державних інфоресурсів та прокремлівські блогери, лишається і Павло Глоба. У 2010 році астролог пророкував Україні та Євросоюзу розпад 2014 року, а США “втрату лідерського статусу та велику депресію”. Тоді ж Глоба заявив, що Крим “стане українською Чечнею”, а після окупації Росією півострова назвав його начебто “історично російською землею”. Не дивно, що з такою правильною для Кремля політичною позицією у 2014 році Глобу відзначили де-факто державною премією “Золотые сердца” в номінації “Громадська діяльність”. Премію заснував благодійний фонд “Взлетная полоса” за підтримки Культурного центру Збройних сил РФ. На сайті міноборони РФ вказано, що цей центр співпрацює з фондом “уже протягом багатьох років”. Мета премії, як зазначає російське оборонне відомство, – допомагати дітям, які “оказались в сложной жизненной ситуации”. Сам фонд “Взлетная полоса” уточнює, що йдеться про російських дітей-сиріт, дітей загиблих російських військових і… дітей з України. Вершина цинізму РФ полягає в тому, що премію за “допомогу” українським дітям заснували 2014-го, коли Росія окупувала Крим і розв’язала війну на Донбасі. До речі, того ж року окрім астролога Глоби “золотим серцем” нагородили начальника Культурного центру ЗС РФ Василя Мазуренка. А от у 2022 році премією “Золотые сердца” відзначили російського екстрасенса Зіраддіна Рзаєва. Він почав виправдовувати воєнні злочини РФ в Україні ще задовго до повномасштабного вторгнення країни-агресора. У 2015 році Рзаєв на питання про долю України заявив, що “не надо быть экстрасенсом или политиком, чтобы понять, что там, где есть следы Америки, годами длится беспорядок”. У такий спосіб підігруючи міфу кремлівської пропаганди про те, що Україною нібито керує Захід і що через нього й розпочалася війна. Війну Рзаєв називає “конфліктом”, росіян та українців – “одним народом, який розсварив Захід”, а повномасштабне вторгнення Росії до України – “вимушеною мірою”. І зрештою традиційно для прокремлівських “віщунів” Зіраддін вангує Росії перемогу у війні, а Заходу голод уже у 2023 році. Всі ці меседжі Рзаєв транслює не лише у федеральних інфоресурсах, а й у своїх соцмережах: станом на 16 січня 2023-го “чаклун” має 170 тисяч підписників в інстаграмі

Підсумовуючи, не буде перебільшенням сказати, що до астрологів та решти “віщунів” у Росії ставляться з пієтетом – якщо ті, звісно, готові підтримувати політику чинної влади та просувати вигідні Кремлю меседжі. Але чому “кишенькові” астрологи й прибічники інших лженаук потенційно корисний ресурс для пропагандистської машини РФ? Насамперед, ймовірно, через те, що їхню відповідальність за підігрування агресивній пропаганді складно довести з об’єктивних причин: “віщуни” не обіймають державних посад і завжди можуть виправдатися тим, що не просувають кремлівські меседжі, а лише кажуть те, що їм “показали” зірки, планети, карти Таро і т.д. Окрім того, риторика, якою послуговуються російські езотерики, попри всю її небезпечність, зазвичай м’якша за ту, яку використовують кремлівські пропагандисти. У зв’язку з усім переліченим ризики потрапляння російських “віщунів” до санкційних списків мінімальні, тож деякі з них продовжують безперешкодно їздити за кордон, ба навіть пропонувати іноземцям свої послуги. Йдеться серед інших про так званого “ведичного астролога” Рамі Блекта, який демонізує Захід, але продовжує продавати в країнах Європи свої книжки (детальніше про шкідливі наративи, які просуває астролог, читайте далі в матеріалі). З причини тієї ж нібито нешкідливості “віщунів” їхні профілі в соцмережах та канали на відеохостингах не блокують поза межами Росії на відміну від так званих “класичних гравців” російської пропаганди. Водночас за кількістю підписників адепти лженаук часто не поступаються працівникам федеральних інфоресурсів та прокремлівським блогерам. Наприклад, на ютуб-канал Світлани Драган, яка називає себе “геополітичною астрологинею”, а російського президента Путіна “місіонером”, станом на 16 сіня 2023-го підписані 375 тисяч людей. Тим часом на ютуб-канал Изолента LIVE, який об’єднує низку російських пропагандистів, налічує лише 180 тисяч підписників. Припустимо також, що езотерики вигідні кремлівській пропагандистській машині тим, що потенційно можуть привернути до себе увагу тієї російської аудиторії, яка вважає себе “аполітичною”.

Винні зірки й Байден: які наративи російської пропаганди просувають “віщуни”?

Після повномасштабного вторгнення Росії до України в інфопросторі держави-агресора зріс попит на коментарі представників лженаук щодо економічних та політичних питань – аналогічно до того, як це вже відбувалося в РФ у 2014 році. Хоча ще на початку 2021-го у відеороликах, де фігурували російські астрологи-тарологи та інші “провидці”, здебільшого обговорювали побутові питання на кшталт “привернення” грошей та кохання в життя. 

Здебíльшого наративи, які зараз транслюють “віщуни”, не розходяться за своєю суттю з тими, що поширюють працівники російських державних інфоресурсів та блогери-воєнкори. Утім, прийоми для нав’язування одних і тих самих пропагандистських меседжів можуть відрізнятися. Наприклад, візьмемо наратив кремлівської пропаганди про те, що російсько-українська війна нібито була “невідворотною”, а не наслідком агресивних дій РФ. У такий спосіб Росія намагається зняти із себе відповідальність за спланований та цілеспрямований геноцид українського народу. Отже, працівники російських інфоресурсів серед інших використовують прийом дегуманізації противника, розповідають лякалки про міфічних українських “нацистів” і запевняють, начебто з дня на день ті напали б на РФ, якби їх не випередили. Своєю чергою прокремлівські “віщуни” пішли ще далі: вони вдаються до тотальної політичної містифікації і говорять про війну в Україні ніби про щось стихійне, щось, що відбувається поза межами людського впливу. Зокрема, так звана “геополітична астрологиня” Світлана Драган у квітні 2022-го назвала війну в Україні “переходом до нового світу”: 

“Раньше это обусловливалось экологическими факторами, а теперь – “мы не можем себе позволить противостояние людей, стран”. Пандемия коронавируса уже была началом этих процессов, “мы тогда поняли, что все в одной лодке, что есть единый центр, который всех корректирует. И когда мы поняли, что мы едины, – нам создали еще один прецедент, в котором мы начали распадаться”.

Згодом у тому ж інтерв’ю Драган, натякаючи на Путіна, спробувала перекинути відповідальність за злочинні рішення президента РФ на безособове поняття “історичний процес” і зазначила, що це від нього все залежить, а не від “якогось конкретного персонажа”. Тоді як за встановлення “залізної завіси” між Росією і цивілізованим світом, на думку астрологині, відповідальний Сатурн. А от нумерологиня Крістіна Єгіазарова посилається на “карму” і вважає, що всі події 2022 року є “перевіркою світу на безумовну любов”. Протистояння Росії та України, за словами “віщунки” із самого початку задумувалося як таке, що “приведет к тотальному примирению и слиянию”. Поряд з аморфними псевдоекзистенційними заявами Єгіазарова стверджує, що Путін має місію “почистити простір”. Слова нумерологині про “очищення” корелюють із кремлівським наративом про нібито необідність так званої “денацифікації” України. Те саме стосується заяви нумерологині Валерії Шипенко, яка в ефірі федерального Першого каналу назвала дії російської армії в Україні “корекцією”. Зі свого боку верховний шаман РФ Кара-оол Тюлюшевич нових термінів для позначення воєнних злочинів Росії в Україні не вигадує. В ефірі державного телеканалу “Россия-1” він заявив, що російські солдати в Україні борються з “нацистами”, а коли “приберуть” усіх – “Россия будет помогать в возрождении новой хорошей жизни”.   

Варто зазначити, що російських “віщунів” періодично кидає з крайнощів у крайнощі: то вони говорять про безпорадність перед впливом надприродних сил, то позиціюють російський народ як “обраний”, який має виконати певні “програми” чи “місії”. Наприклад, астрологиня Альона Черкасова порівнює російських солдатів з хірургами, які “роблять боляче, щоб мінімізувати наслідки”, і тут же обумовлює дії російської армії рухом Марса та Плутона.  

Окрім зірок, планет і Всесвіту загалом російські езотерики передбачувано звинувачують у війні в Україні Захід: найбільше дістається президенту США Джозефу Байдену. Але і тут не обходиться без політичної містифікації. Ось приклад демонізації американського президента від нумерологині Клари Кузденбаєвої:

“У него нет определенных чисел в программе, это говорит о том, что он исполняет программу зла. Есть люди, которые приходят на эту землю исполнять программу зла. Внешне, кстати, бывают очень красивы. И, кстати, Джо Байден – у него четыре двойки: у него сексуальная энергия, он очень обаятельный! И у него есть семерка: он нравится! Если взять в сравнении с Дональдом Трампом, у него другая программа – классическая нумерология судьи и адвоката, он миротворец, сильнейший аналитик! Но у него нет семерок – его не любят. А Байден симпатичный! Не то что симпатичный – харизматичный! Великое обаяние, четыре двойки, энергия громадная! А я опять повторяю, что у убийц серийных – у них громадная энергия!”

Кремлівський наратив про начебто війну РФ з НАТО в російському інфопросторі просувають низка “віщунів”. Тарологиня Аїда Мартиросян прямо, без “містичних обґрунтувань” заявляє, начебто Росія воює не з Україною, а зі США на українській території. Геополітична астрологиня Драган, яка тільки-но у квітні обумовлювала повномасштабну війну різними абстрактними процесами, в листопаді дійшла висновку, що Росія має “кармическую необходимость отвечать НАТО”. А от нумеролог Руслан Рашоєв без якихось пояснень узагалі заявив, що “спецоперация – это манипуляция стран Запада, НАТО и США”.

Окрім виправдання російської агресії “віщуни” активно працюють над заспокоєнням росіян: в унісон з посадовцями вони запевняють, нібито в держави-агресора все під контролем. Попри економічні санкції та інфляцію низка “провидців”, як нумерологиня Єгіазарова, астрологиня Драган та астролог Дмитро Бутузов, “вангують” зміцнення російського рубля та серйозні проблеми з валютою вже в найближчому майбутньому. На зростання кількості втрат серед молодих російських військових в езотериків теж є відповідь – доля така!   

“Дети, рожденные в 2000 году, – три нуля уже в программе. [...] Дети, рожденные в 1900-м, два нуля, они умирали в Первую мировую войну, потом уже в великую отечественную войну. Двухтысячный год – ситуация почему происходит, что погибают люди, дети, – это программа, нулей много!” – пояснює нумерологиня Кузденбаєва.

Об’єднує “віщунів” те, що вони всі як один “бачать” нині підсанкційну Росію в майбутньому лише успішною, розвиненою та високотехнологічною країною “з розширеними територіями”. Тоді як Євросоюз, США та Україну езотерики вкотре лякають розпадом і кризою. Так, верховний шаман Росії заявляє, що європейські країни не виживуть без РФ, бо та нібито слугує для них “донором”. Загалом, характерною рисою прогнозів російських “віщунів” щодо майбутнього інших держав є те, що всі вони відштовхуються від надання підтримки Росії. Нумерологиня Єгіазарова погрожує Туреччині “припиненням існування”, якщо та “вирішить зрадити Росію”. Тож в аудиторії може скластися хибне враження про впливовість РФ на міжнародній арені.

Утім, на тлі інших “віщунів” особливо виділяється так званий “ведичний астролог” Рамі Блект через агресивність риторики

“Украина – она уже не вернется к своим границам никогда, как она была 10 лет назад, она уже не будет таким государством. Ее никогда и не было, честно сказать, 50 лет назад же не было такой. Украина была союзной республикой”

Окрім заперечення української державності як такої Блект відзначився заявами про те, що “західні цінності” нібито є “сатаністичними” і що перед Росією відкриються “дуже великі можливості” лише тоді, коли вона обере свій “духовний гармонійний шлях”. Словом, якщо дослухатися до думки астролога, ізоляція від цивілізованого світу Росії тільки на користь:

“Поэтому сейчас Россию мочат очень сильно. Какие фильмы сейчас показывают, любую комедию возьмите: разрушение семейных ценностей, все водку пьют, курят, компьютеры всем дают! Это болонское образование примитивное и так далее”. 

***

Підсумовуючи, політична містифікація може бути доволі потужним пропагандистським прийомом, утім навряд матиме значний ефект у просуванні принципово нових наративів – радше слугуватиме доповненням для “закріплення” настанов, які протягом н-періоду нав’язувалися суспільству. Інститут масової інформації також звертає увагу на те, що для досягнення своїх цілей в гібридній війні проти України, Росія може залучати до поширення небезпечних кремлівських наративів не лише працівників державних структур та інфоресурсів, а й людей, чиї зв’язки з владою складно довести.

Liked the article?
Help us be even more cool!