ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Доноси на російськомовних та СНІД у лавах ЗСУ: що пишуть про Україну в "Л/ДНР"

21.01.2021, 14:00

Засоби масової пропаганди окупованих регіонів Донбасу продовжують активно виконувати свою роль, а саме налаштовувати українських громадян цих територій проти України та громадян, які проживають на неокупованій території.

Понад третина (35%) матеріалів про Україну в медіа “Л/ДНР” є неправдивими. Ще третина матеріалів містить мову ворожнечі проти України та українців. І більш ніж половина матеріалів містить маніпуляції.

Такими є результати дослідження онлайн-ЗМІ непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей, що було проведено Інститутом масової інформації у січні 2021 року.*

Маніпуляції

Насправді весь набір тем з боку “журналістів” “Л/ДНР” є маніпулятивним. Тому контент, який подається цими проксі-медіа, є суцільною пропагандою. Якщо ж говорити про кожен окремий матеріал, то понад половину їх містять конкретні маніпуляції.

Найчастіше пропагандисти використовують прийом повторення, тобто часто повторюють певний меседж, щоб у людей уже не виникало сумнівів у його достовірності.

Наприклад, у 5% матеріалів головною темою є нацизм та праворадикали в Україні:

Створену картинку “нацистської держави” підтверджують російські експерти або колишні українські політики, що втекли до Росії: “Никто Донбасс нацикам не сдаст”: Азаров рассказал об урегулировании конфликта”.

Ще один прийом пропаганди, який активно використовують пропагандисти, – це перебільшення. Медіа “Л/ДНР” перебільшують градус радикалізму в українському суспільстві. Так, вони створюють картинку постійних протестів в Україні, називаючи їх “майданами”.

Проте ЗМІ “Л/ДНР” не лише пишуть маніпулятивно, але й додають до своїх текстів карикатури, які спотворюють загалом українців.

Фейки

35% інформації про Україну в медіа окупованих районів Донбасу є недостовірними й містять відверту брехню.

Найбільше такої інформації стосується ситуації на лінії розмежування, здоров'я українських військових та нібито порушень ними режиму припинення вогню. 

Ці новини часом украй важко перевірити, оскільки найчастіше вони поширюються лише російськими медіа чи ЗМІ “Л/ДНР”.

Якщо раніше пропагандисти наголошували на неконтрольованому поширенні коронавірусної інфекції в лавах ЗСУ, про що ми писали в попередньому огляді, то вже зараз лякають іншою, ще страшнішою епідемією:

Окрім нібито масової захворюваності наших бійців на СНІД їх ще звинувачують у доведенні до самогубства та побитті жінок, яких начебто підозрюють у поширенні хвороби.

Пропагандисти продовжують звинувачувати українську сторону в порушенні режиму тиші на лінії розмежування:

Озброївшись звітами міжнародних організацій, ми порівняли дані штабу ЗСУ, бойовиків та моніторингової місії ОБСЄ.

Так, за даними “офицера пресс-службы Управления Народной милиции ЛНР Ивана Филипоненко”, 11 січня ЗСУ обстріляли н.п. Калинівка в Донецькій області: “Кроме того, с позиций в районе н. п. Светлодарское боевики обстреляли окраины н. п. Калиновка, выпустив две мины из миномета калибром 82 мм”. Проте Моніторингова місія ОБСЄ обстрілів на цій ділянці не фіксувала, що підтверджує мапа :

Прикладом ще одного фейку є інформація про те, що нібито “на Украине активно предпринимаются новые шаги в сфере преследования и травли русскоговорящих граждан”. Йдеться про штрафи для підприємств сфери послуг у разі, якщо їхні працівники не говоритимуть українською мовою. Проте новина на сайтах “Л/ДНР” подається так, нібито штрафуватимуть саме людей.

Юрист Роман Головенко пояснює, що “штрафуватимуть не російськомовного офіціанта, а саме його роботодавця. І не всі офіціанти мають перейти на українську: просто заклад обслуговування має забезпечити українськомовним клієнтам достатню кількість обслуговуючого персоналу його мовою”.

До фейків належить і матеріал “Подарок для жены”: в центре Киева построили монументальную пекарню со свастикой” на сайті “Русская весна”.

Мова ворожнечі

Третина матеріалів про Україну в медіа окупованих територій Донбасу містила в собі мову ворожнечі. 

Завдяки таким матеріалам, пропагандисти створюють образ українців як агресивних та недалеких людей, а саму Україну зображують як недокраїну без історії та майбутнього.

У матеріалі “Русофобский “Монти Пайтон” Украины и кровавая надежда Донбасса” на сайті “Русская весна” пишуть: “Каких-то шесть лет прошло с того момента, как Москва не пожелала полноценно отреагировать на кровавый шабаш, происходивший на исторической русской земле, получившей по прихоти безродных интернационалистов прозвище Украина. И теперь всем нормальным русским приходится со смешанными чувствами подмечать, что на федеральных каналах вновь отработала “ёлки” сторонница “майдана” София Ротару, и с сарказмом упустивших шанс наблюдать каждый новый безобразный русофобский идиотизм постмайданной украинской действительности”.

Особливо багато мови ворожнечі дістається українським військовим, яких називають бойовиками й зображують як безпринципних ґвалтівників, алкоголіків і наркоманів:

“Уже смешно, хотя убить, покалечить и запытать могут вполне по-настоящему. А чего ещё можно ожидать от этого сброда, который в 2014-м обносил дома “сепаров” до последней микроволновки, а теперь уже который год практически беспрепятственно стреляет по городам и сёлам из “арты” и минометов в промежутках между алкогольным угаром и наркотрипом?”. 

Проте не лише щодо військових використовують мову ворожнечі: іноді вона спрямована на українських посадовців, яких без зайвих сантиментів називають “дебілами”.

Вище ми вже писали про карикатури щодо українців загалом, які теж є елементом мови ворожнечі.

Під час читання сайтів “Л/ДНР” вражає той потік бруду і неприкритої ненависті щодо України.

ООС, політика та вакцини – теми, які найбільше висвітлювалися в ЗМІ “Л/ДНР”

Найбільше новин про Україну в ЗМІ “Л/ДНР” стосувалися ситуації на лінії розмежування: 35% новин пов'язані з цією темою. Це передусім інформація про нібито порушення режиму тиші з боку українських військових. Джерелом у левовій частці цих новин є так званий СЦКК (Спільний центр з контролю і координації режиму припинення вогню).

На політику, переважно міжнародну, припадає 11% матеріалів. Ще 7% матеріалів – на вакцинацію проти коронавірусної інфекції. Переважно ці новини стосувалися нібито неякісної китайської вакцини, яку закупив український уряд, і її малої ефективності. Водночас неабияк засмутила росіян відмова від їхньої вакцини “Спутник V”. 

Крім того, потішило окупантів зростання комунальних тарифів в Україні та санкції проти українських громадян з боку Америки: на ці новини припадає по 5% матеріалів.

*Моніторинг новин проводився 11, 12 та 13 січня 2021 року на таких сайтах: “Русская весна”, “Новороссия”, Луганский Информационный Центр, “Новости Донецкой Республики”, Донецкое Агентство Новостей, ДНР-24. До вибірки потрапили всі новини про Україну, які вийшли на вказаних сайтах за цей період (195 матеріалів). 

** Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!