ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Бізнес на фейках чи російська пропаганда: як тікток допомогає залучати аудиторію в телеграм-канали

03.01.2024, 12:17
Дмитро Баркар
Фото – eniyilerde.com
Фото – eniyilerde.com

В українському сегменті соціальної мережі "ТікТок" поширюється дезінформація, що підвищує соціальну напругу та розбурхує протестні настрої, налаштовує аудиторію проти правоохоронних органів та Збройних сил України, а також підриває фінансову стабільність держави. Переважна більшість досліджених фейкових тікток-каналів пропонує користувачам переходити за розташованим у профілі посиланням на анонімні телеграм-канали. 

Такими є результати дослідження ІМІ, яке було проведене в листопаді 2023 року.

Методологія 

Щоб з’ясувати, яка неправдива інформація поширюється в мережі "ТікТок", експерти переглянули всі відео з вибірки каналів цієї соцмережі, які були розміщені протягом листопада 2023 року. До вибірки внесено найпопулярніші українськомовні канали, які було знайдено за пошуковим запитом "новини України", з кількістю слідкувачів, більшою за 10 тисяч. Для дослідження відібрано канали, наповнені лише фейковими відео.

Скриншот ІМІ 1Plus1news20

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Переважна більшість досліджених фейкових відео пропонує користувачам переходити за розташованим у профілі посиланням на телеграм-канали. Такі посилання здебільшого ведуть на бот, що, ставлячи різні запитання на кшталт "вам є 18 років?", "ви з України?", "підтвердьте, що ви людина?", змушує підписатися на низку низькоякісних анонімних каналів з кількома сотнями тисяч слідкувачів кожен. Ці телеграм-канали переважно наповнені новинними повідомленнями, скопійованими з різних медіа українською і російською мовами, поміж яких розміщено рекламу інших телеграм-каналів, різноманітних товарів та послуг, наприклад тютюнових виробів та неліцензованих гемблінгових ресурсів. Також ці "телеги-невдахи" містять маніпулятивні опитування, зокрема на політичні теми, та поширюють недостовірну інформацію про події в Україні й за кордоном, подекуди дублюючи свої ж фейки з тіктоку. Це такі телеграм-канали, як "Кореспондент UA – Новини України", "Все буде Україна ??", "Країна Україна ??", "Правда", "Час новин", "Перший офіційний", "Українське диво", "Інформує Україна", "Радар ракет", "Байрактар news", "Новини Україна", "Україна вперед". Зрештою, це видається єдиною системою заробітку на трафіку та поширенні несумлінної реклами й емоційних фейків.

2. Більшість виявлених фейкових відеороликів у тіктоці змонтовано з нарізок інформаційних програм популярних українських телеканалів та озвучено голосами відомих ведучих, підробленими за допомогою електронних сервісів. Усі такі відео супроводжуються яскравими текстами великим шрифтом, що дублюють зміст начитування. Подекуди написи перекривають обличчя ведучих у кадрі, що заважає побачити невідповідність артикуляції людей у кадрі звуковому ряду. Ця невідповідність часто є очевидною, що одразу вказує на неправдивість відео. 

3. Кожен канал новинних фейків у тіктоці має власного адміністратора, але вони об’єднані в єдину мережу з поширення фейків зі спільним центром керування, звідки надходять завдання для окремих контентмейкерів. Доказом цього є те, що більшість фейкових тікток-каналів поширюють схожий за змістом та формою, але не ідентичний контент. Відеоролики можуть бути змонтовані з різних кадрів, озвучені різними голосами, мати відмінності у формулюваннях, містити більше чи менше мовних помилок. Водночас поширюються одні й ті самі вигадки, робиться наголос на тих самих меседжах, і все це поширюється в одному і тому самому форматі.

4. Підробні "новини" є недбалими й примітивними. Вигадану інформацію вони намагаються подавати максимально емоційно, з використанням лексики, що не відповідає стилістиці телеканалів, кадри яких використовуються. Так само не відповідає картинці й рівень грамотності авторів озвучених текстів, які містять багато мовних помилок та неоковирних формулювань. Часто ці нечисті на руку контентмейкери демонструють свою базову необізнаність щодо правових норм та державного устрою України. Вони можуть розповідати, що "уряд прийняв закон" тощо. 

5. Підроблені голоси ведучих хоч і схожі на справжні, але все ж від них відрізняються, іноді мають неприродний механічний тембр. Також у багатьох роликах можна помітити помилки в наголосах, характерні для автоматичного відтворення текстів електронними сервісами.

6. Фейкові канали паразитують на брендах відомих медіа. Серед досліджених каналів – чотири таких, що намагаються видати себе за продукт телеканалу "1+1" і використовують у своїх назвах та аватарках або комбінації з одиничок, або абревіатуру ТСН. Ще один канал використовує як аватарку логотип "24 канал".

Скриншот ІМІ 

Загалом ці підробки розраховані на невибагливого та не надто обізнаного користувача з браком критичного мислення. Втім, кількість слідкувачів (від 10 тисяч до 100 тисяч) та вподобань (від 69 тисяч до 880 тисяч), що зібрали досліджені канали, свідчить про існування і такої аудиторії. Тому, попри абсурдність переважної більшості виявлених фейків та їхню низьку якість, можна припустити, що вони все ж мають свою частку шкідливого впливу на настрої в суспільстві.

Маніпуляції з матеріальними проблемами українців

Найчастіше канали в тіктоку, що поширюють дезінформацію серед української аудиторії, маніпулюють матеріальними проблемами українців, пов’язаними з війною. Досліджені акаунти протягом листопада просували 22 відео, що обіцяють грошові виплати українцям, які від початку повномасштабного вторгнення не полишали території України. Називаються суми від 9 тисяч гривень до 50 тисяч. Щоб додати переконливості цій дезінформації, у тексті стверджують, що відповідне "розпорядження" чи "наказ" видав Президент України Володимир Зеленський. Що одразу вказує на неправдивість інформації, оскільки рішення та оголошення про соціальні виплати не входить до переліку обов'язків президента, і не існує таких форм офіційних рішень глави держави, як "розпорядження" чи "наказ". 

В інших роликах посилаються на "новий закон", називаючи різні дати ухвалення або наводячи відповідні номери. 

Скриншот ІМІ Новини UA

Більшість таких роликів створено на основі фрагментів інформаційних програм телеканалу "1+1", де в кадрі присутні відомі ведучі. Подекуди до таких кадрів додано нарізку із сюжетів телеканалу, де в кадрі присутні або Володимир Зеленський, або голова уряду Денис Шмигаль. 

Більшість відео озвучено підробленими голосами телеведучих, впізнаваними, але все ж відмінними від справжніх. Вочевидь, голоси симульовані електронними сервісами, що автоматично відтворюють тексти. Такий висновок можна зробити насамперед з характерних для автовідтворення помилок у наголосах.

Тут часто можна помітити невідповідність звукового ряду артикуляції ведучих у кадрі. До того ж стилістика текстів є далекою від притаманної інформаційним програмам провідних телеканалів. У цьому легко переконатися, поглянувши на типові цитати з таких відеороликів:

 • "Сьогодні Зеленський оголосив довгоочікувану виплату. Доки в інтернеті ширяться чутки про це, наша влада приймає рішення. Всі українці, які жодного разу не отримували допомогу в період війни, гарантовано отримають по 22 000 гривень".
 • "Терміново! Сьогодні було підтверджено, що закон щодо тих, хто не виїздив за кордон від початку війни вступив у дію. Тепер всі отримають по 50 000 гривень одноразової допомоги".

Всі ці відео завершуються закликом перейти за посиланням на телеграм-канал, щоб оформити заявку. Звісно, клікнувши на посилання, користувач отримує пропозицію підписатися на закритий канал або й на кілька, що не містять ніяких заявок на виплати.

Лишається запитання: якщо вже користувачеві не вистачило критичного мислення, щоб розгледіти фейк, і він таки повірив у реальність виплат, – то, коли він нічого не отримає, крім інформаційного сміття від підозрілого телеграм-каналу, чи вистачить йому кмітливості, аби здогадатися, що його обдурили не Зеленський і не Верховна Рада, а адміністратори акаунтів у тіктоку?

Фейки про "дитячі гроші"

Від початку листопада канали в тіктоку, що потрапили до вибірки моніторингу, оприлюднили 16 відео, які обіцяють вигадану грошову допомогу для дітей. У більшості фейкових роликів на цю тему йдеться про закріплення статусу "дитина війни" за всіма народженими в Україні після 24 лютого 2022 року, а також тими, кому на цю дату ще не виповнилося 18 років. "Дітям війни" контентмейкери обіцяють від 7 000 до 20 300 гривень щомісячної допомоги. 

Ще кілька відео розповідають про збільшення в рази декретних виплат і про гарантовані подарунки дітям до Нового року. У трьох виявлених моніторингом фейкових відео йдеться, що декретні виплати буде збільшено завдяки ухваленню "законопроєкту Гончаренка".

Для виготовлення більшості з цих фейків використано той самий підхід – демонстрацію кадрів із зображенням відомих телеведучих у студіях інформаційних програм популярних телеканалів. Також їх озвучено в той самий спосіб – за допомогою аудіосимуляторів голосу. Притому що підроблені голоси схожі на реальні, все ж різниця є помітною, крім того, помітні характерні помилки в наголосах, а артикуляція людей у кадрі не відповідає текстові.

Скриншот ІМІ Центр-Новини

Ще кілька відео змонтовано з випадкових кадрів і озвучено неприродними голосами, що не залишає сумнівів у їхній підробленості.

Два ролики про вигадані виплати дітям демонструють зображення президента Володимира Зеленського, два – голови Верховної Ради Руслана Стефанчука. Тут так само використано симулятори голосу, втім якість підробки помітно нижча, ніж у випадках з телеведучими. Голоси на відео дещо схожі, але істотно відрізняються від реальних, мають помітний механічний тембр і знову не відповідають артикуляції в кадрі.

Щоб отримати грошову допомогу, пропонують перейти за посиланням на телеграм-канал, розташованим у профілі. У деяких з відео про виплати дітям наголошується, що їх отримають не всі, а дізнатися, хто саме, можна, звісно, лише за тим самим посиланням.

Стилістка озвучування цих відео є мало схожою на новинний контент і віддає певною неграмотністю:

 • "Декретні виплати збільшено майже у 3 рази. Законопроект Гончаренка підтримали 375 депутатів. Вже з 13 листопада молоді мами будуть отримувати 20 300 гривень щомісяці на кожну дитину до трьох років. Але збільшать виплату одразу не всім".
 • "Це важливий документ, який було прийнято сьогодні. Статус дитина війни вже офіційно вступив у силу. Всі хто народився після 24 лютого 2022 року або на цю дату не виповнилось 18 років будуть отримувати по 7 000 гривень щомісячно та пільги на послуги".
 • "Повертаються виплати на дітей. Якщо у вашій родині двоє дітей та більше, то ви гарантовано будете отримувати по 3 700 гривень щомісяця на кожну дитину до моменту їхнього повноліття. Такий закон було прийнято сьогодні, і, навіть, Зеленський сам про це повідомив".

Крім того, що шкідливим є сам факт поширення неправдивої інформації, вкрай неетичною є маніпуляція темою дітей, тим більше на тлі війни.

Гроші всім

Досліджені акаунти в тіктоці в моніторинговий період також розповсюдили 12 відео з повідомленнями про соціальні виплати та пільги для різних категорій населення. Тут ціла низка варіацій. Обіцянки роздають тим, чий дохід не перевищує 12 тисяч гривень, пенсіонерам, родинам військовослужбовців, вагітним жінкам та безробітним громадянам. 

У роликах ідеться про можливість отримати виплати, називаються суми від 3 тисяч гривень до 30 тисяч. На додачу обіцяють списання боргів за комунальні послуги й навіть "путівки в державні санаторії Карпат". 

Для переконливості посилаються на нібито закони, як номери яких називають будь-які чотири цифри. 

Скриншот ІМІ

До цього пласту дезінформації контентмейкери підійшли вже менш ретельно. Близько половини роликів, як і в попередньому випадку, виготовлено зі шматків інформаційних програм, переважно телеканалу "1+1", та озвучено за допомогою симуляторів голосу без жодного врахування артикуляції в кадрі. Водночас другу половину склеїли з нарізок випадкових кадрів з краєвидами Києва та озвучували в одних випадках украй неякісно згенерованими механічними голосами, в інших –  аматорським начитуванням невідомих людей, з помилками у вимові та наголосах, а подекуди з вадами дикції.

Тексти, якими озвучено відео, сформульовано знову ж таки переважно неграмотно:

 • "А ви знали, що по закону 7877 кожен українець має право отримати 25 000 кризової виплати, списання 100 відсотків боргів по комунальним послугам, і навіть отримати путівку у державні санаторії Карпат".
 • "Якщо маєте в родині тих, хто захищає або захищав Україну з 22 лютого 2022 року, уважно слухайте до кінця. Всі родичі по першій та другій лінії спорідненості гарантовано отримають єдиноразову виплату в розмірі 8800 гривень".

Щоб оформити заявку на виплати, очікувано пропонують перейти за посиланням на телеграм-канал.

Очевидною є шкідливість такого контенту, тим більше з урахуванням, що він апелює до найвразливіших верств населення. Особливо цинічною видається спроба маніпулювати рідними військовослужбовців, що, зрештою, може налаштовувати на негативне сприйняття української армії.

Фейки про міжнародну допомогу

Моніторингом виявлено шість фейкових відео, присвячених темі міжнародної допомоги українцям. У них ідеться про вигадані виплати від ООН, США та Польщі. Називаються суми від 3 600 гривень до 7 000. Більшість таких роликів змонтовано з відео, вирізаного з інформаційних програм телеканалу "1+1", де в кадрі присутні відомі ведучі. Відео озвучено симульованими електронними сервісами голосами, схожими на голоси ведучих, втім досить він них відмінними, щоб упізнати підробку. Тим більше що звук не відповідає артикуляції людей у кадрі. Крім того, всім озвученим текстам притаманні формулювання, що ані з погляду стилістики, ані за рівнем грамотності не відповідають повідомленням інформаційних програм провідних телеканалів.

У двох роликах про вигадані виплати від США посилаються на Володимира Зеленського:

 • "Грошова допомога від США. По 7 000 одноразової виплати отримають всі українці до Нового року. Про це повідомив Зеленський у своєму черговому зверненні".

Скриншот ІМІ Новини 24 UA

Відео, що обіцяє виплати від Польщі, окремо заслуговує на увагу через свою креативність і водночас безсоромність. Воно демонструє виступ польського президента Анджея Дуди, де автентичного голосу не чутно, – його перекрито текстом українською мовою, озвученим реальним голосом невідомої особи:

 • "Хотів би звернутись до українців, ви знаєте, що ми не покинули вас на початку повномасштабного вторгнення, підтримували весь час. На мою думку, так і повинно бути у справжніх братських народів. Мирощуміємо наскільки тяжкою для вас може бути ця зима, тому разом з польським народом та Семом вирішили вирішили надати допомогу у розмірі 1000 злотих на протязі всього опалювального сезону всім українцям, які подадуть заявки", – йдеться у фейковому перекладі промови Дуди.

Також серед фейкових роликів про міжнародну допомогу є змонтовані з випадкових кадрів Києва, як, наприклад, той, що обіцяє виплати від ООН:

 • "УВКБ ООН повертають виплати українцям по 3 600 гривень впродовж трьох місяців буде виплачуватися на кожного члена родини. Цього разу список категорій населення на отримання виплат максимально розширено: її можуть отримувати всі пенсіонери, люди з інвалідністю, якщо в родині двоє дітей та більше, вагітні, які офіційно не працевлаштовані, або мають офіційну мінімальну зарплату".

Щоб оформити заявку на отримання допомоги, у відео пропонують перейти за посиланням на телеграм-канал, за яким, звісно, немає ніяких заявок, а є лише пропозиції підписатися на інші канали, що поширюють недостовірну інформацію.

Введення користувачів в оману маніпуляціями на тему допомоги від країн-партнерів можуть викликати в аудиторії розчарування та зневіру в міжнародній підтримці України та навіть схиляти до проросійської позиції.

Виплати від банків

Канали в тіктоку, що поширюють фейки, у моніторинговий період розмістили шість неправдивих відео про виплати грошової допомоги державними банками України. Частина з них розповідає, що багатьом верствам населення ПриватБанк та Ощадбанк видаватимуть по 7 тисяч гривень, інші підвищили вигадану ставку до 9 тисяч гривень. Над цими відео попрацювали доволі ретельно. Усі вони змонтовані з відео інформаційних програм 1+1. Більшість із них – це кадри з ведучими в студії, озвучені їхніми підробленими голосами, що все ж можна відрізнити від справжніх. Тим часом тут практично неможливо зіставити артикуляцію в кадрі з текстом, через те що були вибрані загальні плани, де зображення ведучих є надто дрібними або ж перекриваються дописами, що дублюють озвучені тексти.

Скриншот ІМІ Новини 24 UA

Найбільше контентмейкери зі схильністю до шахрайства попрацювали над роликом, що серед виявлених максимально схожий на продукт телебачення. Він починається з нібито студійної підводки до сюжету, після якої йде нарізка кадрів із сюжетів ТСН, на яких видно черги людей та вивіски банків, а голос за кадром розповідає, що багато людей уже отримують виплати:

 • "Це не сон! У відділеннях Ощадбанку вже видають допомогу тим, хто оформив декілька днів тому. Хто ж може отримати виплату? Безробітні, пенсіонери, якщо маєте двох дітей та більше, ті, хто народив після 24 лютого 2022 року, та вагітні!" – істерично волає реальний голос невідомої.

Втім, усі спроби скопіювати стилістику інформаційних програм популярних телеканалів усе ж зазнали невдачі через надто емоційне подання та слабке уявлення про те, як формулюються повідомлення в реальних медіа. Тому такі відео все ж можна ідентифікувати як фейкові, тим більше що вони також пропонують заповнювати заявки за посиланням та сумнівний телеграм-канал. Утім, за умови недостатньої обізнаності користувача та нестачі критичного сприйняття вигадки про грошову допомогу від державних банків можуть підривати довіру до банківської системи й призводити до поглиблення економічних проблем України, які й без того примножилися через війну.

Списання кредитних боргів

Серед виявлених фейків – чотири відео, що заявляють про списання кредитних боргів українців. У них ідеться, що частину таких боргових зобов’язань нібито сплатить держава, а частину – країни-партнери. У цьому випадку нечисті на руку контентмейкери чомусь зосередилися на підробці контенту ICTV. Три з них змонтовано зі студійних кадрів саме цього телеканалу, і одне – з кадрів 1+1. Всі вони озвучені неякісно підробленими електронними сервісами голосами ведучих, що помітно відрізняються від справжніх і мають відчутний механічний тембр. Про відповідність артикуляції та звуку в цьому разі не потурбувалися.

Скриншот ІМІ Новини UA

Визначити підробку можна і за недолугими формулюваннями, що звучать у роликах:

 • "Сплачувати кредити вже не потрібно. Рішення було нелегке, але тепер борги перед фінансовими установами закриє держава та країни-партнери. Про це заявив Володимир Зеленський у своєму черговому зверненні".
 • "Зеленський наказав уже від сьогодні звільнити українців від сплати кредитів. У зв'язку з війною було прийнято це нелегке рішення. Частину боргів закриє держава, а частину – наші країни-партнери".

Такі фейки дискредитують президента Зеленського, на якого в них посилаються, а також можуть сприяти підриву стабільності банківської системи України.

Фейки-лякалки для автовласників

Канали в тіктоку, що потрапили до моніторингової вибірки, також розмістили шість відео, орієнтованих на власників автомобілів. Чотири з них розповідають вигадки про те, що "влада буде конфісковувати" авто, випущені 15 і більше років тому, нібито з метою передати їх ЗСУ. У двох інших ідеться про вигаданий закон, який вимагає переатестувати всіх водіїв, що отримували права до 2022 року. В кожному з цих фейкових роликів наголошується, що нововведення будуть запроваджені не на всій території України, а лише в окремих регіонах. Щоб дізнатися, в яких саме, пропонують переходити за посиланням на сумнівний телеграм-канал, де, як потім виявляється, немає жодних роз'яснень щодо конфіскації автомобілів чи потреби перескладати іспит на водійські права.

Скриншот ІМІ Новини UA

Всі ці відео змонтовано з фрагментів інформаційних програм телеканалу "1+1", де в кадрі присутні відомі ведучі. Їх озвучено відносно якісно підробленими електронними сервісами голосами, схожими, але все ж відмінними від справжніх. Помітною залишилася невідповідність тексту та артикуляції ведучих у кадрі.

Формулювання в цих роликах мають стилістичні огріхи та вказують на нерозуміння того, як подають інформацію реальні медіа. Також помітно, що автори текстів не орієнтуються в політичних та правових реаліях України, де закони не можуть запроваджуватися в окремих регіонах:

 • "Тепер кожен водій, що отримав права раніше 2022 року, зобов’язаний заново перездати свою категорію в сервісному центрі до двадцятого листопада. Якщо ж цього не зробити – автомобіль конфіскують. Такий закон вже вводять в деяких областях України".
 • "Всім українцям, які мають автомобілі віком 15 років і старіші! Починаючи з першого листопада цього року держава буде конфісковувати такі машини та передавати на потреби ЗСУ. Для зупинки та перевірки авто буде посилено патрулювання поліцією. Натомість українцям буде виплачена компенсація на купівлю нового авто. Запрацює цей закон в декількох областях".

Очевидним є, що такі вигадки можуть додавати соціальної напруги, налаштовувати автовласників проти держави та ЗСУ, а також провокувати неадекватну реакцію на співробітників поліції. Крім того, ці фейкові відео містять ще один небезпечний меседж, спрямований на розкол українського суспільства за регіональною ознакою. Тобто йдеться про прийом, який постійно використовує проти України російська пропаганда. 

Вигаданий податок

Дослідження також виявило два випадки розміщення фейкових відеоповідомлень про запровадження нового податку: нібито власникам житла та земельних ділянок тепер доведеться сплачувати по 17 тисяч гривень. Тут контентмейкери не стали вигадувати нового і знову нарізали кадрів зі студії 1+1 та, скориставшись електронними сервісами, підробили голоси ведучих. Знов-таки вийшло приблизно схоже, але все ж не точно. Поєднання такого озвучування з невідповідною артикуляцією остаточно нівелює всі спроби зробити відео схожим на справжнє.

Набір цифр для тексту ролика, схоже, вигадували не особливо замислюючись, і назвали перше, що спало на думку:

 • "Податок на розкіш для всіх українців. Такий закон було прийнято вчора, тому слухайте уважно. Всі, хто мають смартфони вартістю від 5 000 гривень, автомобіль дорожче 200 000 гривень, більше одного земельного паю та земельну ділянку більше 2 гектарів, буде сплачувати податок більше 17 000 гривень”.

Водночас відео обіцяє спосіб уникнути сплати податку, про який можна дізнатися, звісно ж перейшовши за посиланням на телеграм-канал невідомого походження.

Серед інших такі фейкові відео видаються найбезневиннішими. Адже, як би вони не налякали власників помешкань та землі, зрештою стане зрозуміло, що стягувати новий податок ніхто не приходить. Мабуть, саме тому таких роликів найменше.

Канали за особливими потребами

Два канали в тіктоку помітно відрізняються за наповненням від решти досліджених. Тут розміщено фейки іншого змісту. 

Один з них ховається за логотипом ТСН, називається Vovalazzsu, має понад 340 тисячі слідкувачів та понад 2 мільйони вподобань. Він маніпулює політичними темами та поширює дезінформацію, що без розбору, незалежно від партійної належності, дискредитує політиків.

Серед такого доробку повідомлення про те, що "нардеп Бойко ініціював закон про підвищення комунальних послуг", "нардеп-реформатор від "Слуги народу" Микола Тищенко вніс закнопроєкт про повну відміну інвалідності в Україні", "народний депутат Петро Порошенко в нетверезому вигляді співав російські пісні". Наприкінці кожного відео – заклик підписати петицію про конфіскацію майна депутата та його мобілізацію. Звісно, петиція – за посиланням на телеграм-канал.

Скриншот ІМІ Vovalazzsu

Попри відмінний зміст технологію виготовлення фейкових роликів використано ту саму – кадри зі студії 1+1, озвучені симуляціями, схожими на голоси ведучих каналу.

За таким самим принципом виготовлено і фейк про витрати мільйонів гривень на новорічні ялинки замість фінансування армії:

 • "Цього року на новорічні ялинки у містах україни хочуть витратити 609 мільйонів гривень. Це 30 000 дронів на ЗСУ. Вони там вже зовсім подурили".

Це відео видається спробою збурити суспільство та схилити до протестів. Водночас ефективність ролика в сенсі реалізації такого наміру підпадає під сумнів через неякісне озвучування та самі формулювання, що яскраво вказують на неправдивість відео.

Також у моніторинговий період на цьому каналі розміщено фейк про масові протести в Росії, змонтований зі старих кадрів з реальними російськими протестами минулих років:

 • "Це Владивосток. Так на Далекому Сході росії сьогодні почалися масові акції протесту, які охопили більше 60 найбільших міст країни. Люди вийшли на підтримку опозиціонера Олексія Навального, який зараз у СІЗО".

Подробиці та більше відео тут пропонують переглянути знову за посиланням на сумнівний телеграм-канал, що не містить жодного кадру протестів у Росії. Інше завдання, крім як на короткий час додати підписників телеграм-каналу, цей ролик навряд чи здатний виконати.

Другий канал у тіктоці, що за змістом вирізняється серед досліджених, названий "Україна_??Kabmin" та має 12 з половиною тисяч слідкувачів і понад 60 тисяч уподобань. Тут також присутній фейк про "609 мільйонів на ялинки", але чомусь названо в десять разів меншу кількість дронів, які нібито можна придбати за таку суму.

Ще одне неправдиве відео розповідає, що для "для всіх, у кого дві і більше дитини", повертають "нульове розмитнення". Втім, розмитнення чого саме – не уточнюють. Натомість пропонують переглянути "інструкцію" за посиланням… на телеграм-канал.

Ці два відео змайстровано за тим самим шаблоном, коли на відео зі студії 1+1 озвучують підробленими голосами ведучих без урахування артикуляції, що одразу вказує на фейк.

Скриншот ІМІ Україна_??Kabmin

Решту відео, розміщених у моніторинговий період на каналі, присвячено темі тарифів на газ для населення. Це шість роликів, чотири з яких розповідають можливість для всіх українців відмовитися від сплати за транспортування газу. Один обіцяє, що "Нафтогаз України" повертатиме кошти, раніше сплачені населенням за послугу транспортування, а ще один запевняє, що "Нафтогаз" оголосив про зниження тарифу на газ.

Зрозуміло, що заявки на відмову від оплати та на відшкодування коштів пропонують шукати за посиланням на телеграм-канал невстановленого походження та сумнівного змісту.

Більшість роликів на газову тему змонтовані з випадкових кадрів і озвучені або відверто механічними голосами, або реальними, що належать невідомим особам. У цьому разі неправдивість не так впадає в око, тому однозначно зрозуміти, що йдеться про фейк, користувач зможе, лише скориставшись іншими джерелами й перевіривши інформацію.

В іншому разі довірлива частина аудиторії, коли все ж буде змушена платити за транспортування газу, відповідальними за своє розчарування, найімовірніше, вважатиме не контентмейкерів-маніпуляторів, а узагальнені "владу" чи "державу".

Головні висновки 

Оскільки особи, що стоять за поширенням цих маніпулятивних відео, наразі залишаються невідомими, то складно зробити однозначні висновки про мету виявленої дезінформаційної кампанії. Достеменно встановлено, що досліджені фейки в тіктоку сприяють залученню нової аудиторії до телеграм-каналів, які поширюють недостовірну інформацію та несумлінну рекламу послуг і товарів, що за законом не можуть рекламуватися в медіа.

Водночас виявлений потік дезінформації може мати на меті й інші завдання, як-от дестабілізація соціально-політичної ситуації. Таке припущення видається ймовірним через те, що зафіксовані фейки роблять наголос на суперечностях між інтересами населення та діями влади й доводять цей меседж неправдивою інформацією. Так само і поширення вигадок про рішення влади, які могли б сприйматись у суспільстві позитивно, зрештою працюватиме на загострення та поглиблення тих самих суперечностей. 

Крім того, частина фейків стверджує думку про те, що жителі різних регіонів України мають неоднакові права та обов'язки перед державою. Це видається використанням наративів російської пропаганди, спрямованих на територіальний розкол України.

Інститут масової інформації (ІМІ) — медійна громадська організація, яка працює з 1995 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень у зону бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20-ти регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ — “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!