ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Під дулом автоматів: як росіяни готують жителів окупованих територій до "виборів"

07.09.2023, 12:00
Яна Машкова
Фото: скриншот з відео ТАСС. Колаж ІМІ
Фото: скриншот з відео ТАСС. Колаж ІМІ

У Росії оголосили 10 вересня днем єдиного голосування. Втім, з того хаосу, який російські пропагандисти влаштували у своїх медіа та соцмережах, можна все ж виокремити інформацію, з якої випливає: цей день далеко не єдиний, коли кремлівські посіпаки не тільки в самій Росії влаштовують виставу під назвою “вибори”. Росіяни нібито обирати мають частину депутатів Держдуми, мера Москви, губернаторів, а також регіональних і муніципальних депутатів. Паралельно (або не зовсім) з тим псевдовиборчі процеси мають відбуватися на окупованих Росією територіях України: у Криму та кількох районах Донецької, Луганської, Запорізької та  Херсонської областей.

Російська влада все літо працювала над тим, що вчила “працювати” членів виборчих комісій, пояснювала росіянам, кого саме вони обиратимуть, та закликала брати участь у голосуванні. Для переконливості навіть обіцяли роздавати подарунки тим, хто проголосує онлайн. Тому росіяни, кого ще не відправили на війну в Україну, мають шанс отримати мікрохвильовку в обмін на свій голос.

Про необхідність брати участь у виборах волали всі пропагандистські рупори: від російських  державних медіа до гіперлокальних телеграм-груп на окупованих територіях України.  

Пропагандисти ТАСС спробували охопити якнайширшу аудиторію, від молодих батьків до хейтерів влади, і намагалися переконати, що вибори в Росії можуть бути чесними, сприяти покращенню якості життя та змінювати владу. Ніби це перші так звані “вибори”, що зрештою лише перезбережуть владу. 

Навальний з черговим “бутербродом”

Як міг допомагав і “опозиціонер” Олексій Навальний. В його Х-акаунті з'явився пост із закликом йти на вибори та “определиться”.

У своєму дописі Навальний переконує, що вибори важливі, головне, щоб виборці “40 регіонів” голосували не за “Единую Россию”, від якої балотувався Путін 2012 року. Згодом у соцмережі та в медіа “опозиціонеру” нагадали, що ці “40 регіонів” охоплюють не лише 35 російських, а й п'ять псевдорегіонів, які насправді є окупованими територіями України. Тобто Навальний продовжує свою історію про “Крим і бутерброд”, бо, як і інші імперіалісти, не зважає на те, що його країна веде загарбницькі війни.

Голосувати чи голодувати?

Російські пропагандисти не втомлюються лякати себе та свою аудиторію звинуваченнями українців у зборі інформації про списки виборців та в обстрілах “виборчих дільниць”. Ці страшилки вони пов’язують безпосередньо з наративом про намір “колективного Заходу” втрутитися в “російські вибори”. Про це маловпізнавані спікери розповідали як під час нещодавньої пресконференції, так і рік тому

Поряд з тим російська пропаганда намагається нав’язати думку, що жителі нині окупованих територій України давно вважали себе “рускімі”, чекали на російську армію, а тепер радіють усім активностям гауляйтерів. У локальних телеграм-каналах, як, наприклад, “Избирательная комиссия”, публікуються відео, де якісь люди, начебто жителі окупованих Росією українських територій, розповідають про те, які вони щасливі, бо нарешті дочекалися виборів під російськими прапорами. Пропагандисти спробували продемонструвати, що у “виборах” зацікавлені різні верстви населення – до участі у відео залучили і пенсіонерів, і цілі сім’ї, і молодь, яка лише досягла повноліття і не зовсім розуміє, що взагалі відбувається.

Наприклад, ось, як 18-річна дівчина, нібито жителька окупованих українських територій, пояснює своє бажання взяти участь у голосуванні: “В детстве я видела выборы, и мне всегда хотелось написать что-то такое”, – каже вона у відео, поширеному пропагандистами. З цих слів не важко зробити висновок, що для дівчини “вибори” – це лише розвага, до якої цікаво долучитися, хоча її зміст і суть лишаються незрозумілими. 

В іншому відео сім'я, що нібито виїхала з окупованих територій України до Бєлгородської області Росії, говорить про те, як рада проголосувати дистанційно, та бажає “всім миру”. Водночас вони кажуть, що сумують за домом і хочуть повернутися якнайшвидше, разом з цим чи вдають, чи справді не розуміють, чому їм довелося залишити свою домівку і чому вони туди не можуть повернутися.

Про гуманітарну кризу та повну залежність від подачок росіян у цих відео чомусь не говорять. Можливо, тому, що тоді стане зрозуміло, що українці, які опинилися в заручниках на окупованих територіях, можуть бути змушені брати участь у таких відео, а потім і піти на так звані вибори просто заради того, щоб не померти з голоду. Не можна повністю відкидати й того, що до створення такого агітаційного продукту частково залучають і колаборантів. Утім, російська пропаганда не ставить перед собою завдання розбиратися, хто є хто, і, використовуючи свою новомову, називає окупованих українців незалежно від їхніх поглядів, статків та планів “житєлямі нових регіонов”. І це не просто кліше кремлівської пропаганди, це відображення політики, що змушує отримувати російські паспорти просто заради виживання, адже без них “житєлі” не зможуть голосувати, а отже отримати чергову порцію завезених з Росії харчів. Цілком очікувано, що в найближчому майбутньому росіяни спробують “продати” результати такої політики у вигляді тверджень, що на окупованих територіях України проживає багато людей з російськими паспортами, тому ці території нібито є також російськими.

Зігування, танці та автомати

Тим часом пропагандисти російського державного агентства ТАСС уже встигли зняти відеоролики про успішну явку на дільницях Донецького регіону. На жаль, відео не пояснює, що “виборчий процес” відбувається переважно в підворіттях та за гаражами (чому є фотодокази), а “виборчі комісії” мандрують дворами в супроводі людей з автоматами.

Обличчя озброєних чоловіків повністю анонімізовані, втім, ці особи залюбки позують для фото та обіймаються з дітьми та старшими людьми. 

На окрему увагу заслуговують учасниці “виборчих комісій”, глибоко і не дуже обдаровані творчими талантами. Так, серед них український журналіст Денис Казанський упізнав відому у двотисячних роках ведучу розважальної програми на донецькому телебаченні. Тоді жінка тягнула в ефір російські пісні, нині тягає по дворах плексигласові скриньки для псевдоголосування.

Членкині іншої “комісії” так надихнулися колабораційною діяльністю, що вирядилися в однакові червоні футболки й зобразили щось схоже на недобре завчений танок, який супроводжувався зігуванням та вигуками “я русский всему миру на зло”. Таке відео у своєму телеграм-каналі поширив їхній колега-колаборант Олексій Кулемзін.

Благословення Путіна

Тим часом зрадник Володимир Сальдо, призначений загарбниками керувати Херсонською областю, з’їздив на поклін до Володимира Путіна. Там підлабузник запевняв диктатора, що жителі окупованої Херсонщини нібито мають високий рівень довіри до партії “Единая Россия”, а самому Путіну довіряють дедалі більше і більше. 

Идет подготовка к избирательному процессу. […] Уровень доверия очень высок у "Единой России", которая… после освобождения Херсонской области… помогает людям, гуманитарные центры созданы. Практически везде волонтеры присутствуют. […] Избирательный процесс готов", – задобрював диктатора Сальдо.

На це гауляйтер отримав путінське благословення, “високу оцінку” своєї роботи та побажання успіхів у реалізації “ізбіратєльних прав”.

Щоб такі, як Сальдо, не боялися майбутнього і були впевнені, що крісла за ними вже зарезервовано, із заспокійливою заявою виступив колишній проміжний президент Росії, який добуває свої дні в російській РНБО Дмитро Медвєдєв.

“...Большинство высших должностных лиц регионов избирается от “Единой России”, как, впрочем, и в прежние годы. У нас общая программа и общие цели, которые поставлены президентом страны. Уверен, что благодаря слаженной работе команд мы достигнем высоких результатов”, – запевнив Медведєв.

Поряд з тим суперечить сам собі, але не кремлівському керівництву очільник ЛДПР Леонід Слуцький. Він говорить, що має коментарі та зауваження до роботи нинішніх керівників окупованих територій України, втім запевняє, що “...есть с ними постоянный диалог, поэтому готовы [их поддержать после прохождения в заксобрания]”

Тобто він не має ніяких сумнівів у результатах голосування, що визначаються насамперед благословіннями Путіна, висловленими гауляйтерам окупованих територій.

Тим паче, що і голова російського ЦВК Елла Памфілова запевняє, що з виборами буде “все гаразд”, адже до Запорізької області запрошено іноземних наглядачів “з багатьох країн світу”. Щоправда, вона не пояснює, з яких країн конкретно, адже навряд чи в переліку буде хоч одна цивілізована демократична країна. Бо звідки їй там взятися, коли сама ж Памфілова заявила, що “Росії не потрібна західна демократія”?

Реакції та підозри

Заяви Памфілової почули не лише в Росії. В Україні керівницю російської ЦВК почула СБУ і повідомила про підозру їй та її колегам, залученим до підготовки псевдовиборів на українських окупованих територіях. 

Також російські “вибори” на українських територіях помітили в ЄС. Зокрема, на цей процес відреагував речник Європейської комісії Пітер Стано.

“Росія розпочала дострокове голосування на своїх незаконних так званих “виборах” на тимчасово окупованих українських територіях. Це подальше масове порушення міжнародного права та суверенітету України”, – йдеться в його дописі в мережі Х. Також Стано наголосив, що всі причетні до цих псевдовиборів будуть притягнуті до відповідальності.

Але росіяни видали очікувану реакцію на слова Пітера Стано. У Держдумі його допис назвали втручанням у внутрішні справи Росії. “Расцениваем угрозы, прозвучавшие со стороны чиновника Евросоюза, как грубое вмешательство во внутренние дела России и давление на избирателей. Выборы, несмотря на внешние угрозы и давление, состоятся во всех регионах России и пройдут в полном соответствии с законодательством РФ”, про це заявив голова думської комісії з розслідування фактів втручання іноземних держав у внутрішні справи РФ Василь Піскарьов.

Якщо вдуматися в зміст такої реакції, а також придивитися до рухів та вслухатись у заяви колаборантів і їхніх кремлівських господарів, то зовсім не важко передбачити кінцевий результат дійства, яке росіяни назвали “виборами”. Цілком очікувано, що як нинішні гауляйтери окупованих територій України, так і князьки на території Росії залишаться в тих самих кріслах. Крім того, ще й отримають додаткове підтвердження своєї вдаваної легітимності нібито рішенням виборців.

 

Liked the article?
Help us be even more cool!