ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як чернівецькі ЗМІ висвітлюють тему внутрішньо переміщених осіб

22.02.2023, 15:26
Альона Чорна

Понад рік тому Чернівці стали одним із міст, у якому внутрішньо переміщені особи могли знайти прихисток від війни. У прагненні допомогти об’єднали свої зусилля волонтери, журналісти, пересічні чернівчани та представники влади. З часом, бодай якось оговтавшись від стресу, багато внутрішніх переселенців поїхали з Чернівців. Теми термінового прихистку та компактного поселення стали менш актуальними. Відтак журналісти висвітлюють питання релокації підприємств, життєві історії, реалізації державних програм з будівництва модульних будинків тощо.

Як висвітлюється тема внутрішніх переселенців аналізуємо на прикладі новинних стрічок: МА АССБукІнфоШпальтаBukNewsСуспільне ЧернівціМолодий буковинець.

Прагнення до кращих умов для ВПО

Програм з підтримки вимушених переселенців стає більше, ведуться роботи з модульного будівництва. Також допомагають благодійники. Медійники, зокрема, писали про створення “Містечка незламності”, яке вмістить близько двохсот людей. Там можна буде зігрітися, або ж переночувати. Загалом у Чернівцях будуть діяти два таких пункти обігріву – у мікрорайоні Гравітон та на провулку Ентузіастів.

Також йшлося про “Містечко надії”, яке зводять у Банилівській ОТГ, що на Вижниччині. У громаді виділили ділянку для будівництва комплексу модульних будиночків для переселенців. Зараз вже готові прийняти жильців перші десять будиночків.

Суспільне Чернівці розповіло важливу історію про Черешський психоневрологічний будинок-інтернат, у якому доглядають за 25 людьми з Запорізької області. Це пацієнти такого ж закладу, які потребують постійної сторонньої допомоги. Неподалік будівлі, де раніше перебували пацієнти, проходить лінія фронту, тому їх евакуювали. Щоб створити кращі умови для ВПО, корпус капітально відремонтували завдяки благодійникам, облаштували вбиральні, ванни та встановили ліфт.

Ще про один поштовх до кращих умов для життя вимушених переселенців йдеться у матеріалі “На Буковині виділили 30 мільйонів для підтримки переселенців: що планують робити”. Заплановано, що виділені гроші будуть спрямовані на облаштування житла, відшкодовування витрат за комунальні послуги та інтегрування переселенців до життя у громадах області.

Також вартим уваги на дану тему є інтерв’ю про зміни в ринку житла у Чернівцях. Зокрема йдеться про ціни на житло, вибір покупців між новобудовами та вторинним ринком та знижки для ВПО.

Поки ж програми в процесі реалізації, оренда житла забирає значну частину витрат. Про цю проблему йдеться у матеріалі: “Усе зароблене – на оренду житла: чому на Буковині зарплати нижчі за середньоукраїнські та чи впливає це на кількість ВПО”.

Гуманітарна допомога

Наступний тематичний блок стосується гуманітарної допомоги ВПО.

Так, благодійна організація “СОС Дитячі Містечка України” надає бебі-бокси для жінок, які зараз проживають на території Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей та мають статус внутрішньо переміщених осіб. Як отримати допомогу йдеться у матеріалі “На Буковині породіллі та вагітні ВПО можуть отримати безкоштовний пакунок малюка”

Також йдеться про видачу продуктових наборів, локації де чернівчани та переселенці можуть отримати допомогу”. Не тільки ВПО, але й певні категорії буковинців можуть отримати продуктові набори на території Центрального парку культури і відпочинку імені Тараса Шевченка.

Велика черга ВПО біля “Волонтерського руху Буковини” привернула увагу багатьох ЗМІ. Відтак стало відомо про пригощання піцою від німецьких благодійників.

Це вже друга така благочинна акція в місті. Нещодавно “Волонтерський рух Буковини” за сприяння німецьких та українських благодійників також видав понад дві тисячі піц пацієнтам Чернівецької обласної психіатричної лікарні, а також родинам переселенців, у тому числі й похилого віку.

Інформують ЗМІ й про грошову допомогу. Так з матеріалу “Вразливі сім’ї внутрішньо переміщених осіб, котрі проживають у Чернівецькій області, можуть отримати фінансову підтримку” можна дізнатися про фінансову підтримку від Humanity and Inclusion.

Релокація та професійний розвиток

Важливу увагу ЗМІ приділяють релокації підприємств та професійному розвитку ВПО.

У матеріалі “Разом ВПОраємося: у Чернівцях відбувся форум, присвячений адаптації переселенців” йдеться про спільне бачення шляхів підтримки та інтеграції ВПО та підвищення рівня співпраці влади та громади. Так з початку повномасштабного вторгнення найменша в Україні Чернівецька область прийняла приблизно 100 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Те, яким буде нове життя переселенців, залежить від громадського сектору, бізнесу, місцевої влади та від них самих.

У даному контексті особливо вартісним є матеріал “Як живуть ВПО з інвалідністю у Чернівцях: історія родини з Бахмута”

Періодично у Чернівцях організовують семінари з працевлаштування, а також курси української мовикомп’ютерної грамотності та курси психологічної допомоги.

Медійна увага стосується й релокації підприємств.

Про переїзд з Миколаєва та відновлення виробництва йдеться у матеріалі “Наномодал, цех у Миколаєві та допомога ЗСУ – чернівецька історія українського бренду” .

Нещодавно у Молодіжному центрі Чернівців вручили ноутбуки представникам ФОП у межах національного проєкту “СпівДія Ноут”. На Буковині їх отримали четверо самозайнятих осіб. Усі з них – внутрішньо переміщені особи з Харкова та Маріуполя. Про це йдеться у публікації “У Чернівцях підприємці-переселенці отримали безкоштовні ноутбуки”. Загалом організатори “СпівДії Ноут” передбачають видати 5 тисяч ноутбуків.

Приділяють увагу ЗМІ й питанням внутрішньо переміщених дітей. Так у нещодавній публікації “У Чернівцях UNICEF відкрив простір для дітей” повідомляється про ініціативу, завдяки якій діти зможуть отримати психологічну підтримку та цікаво й змістовно провести час.

Альона ЧОРНА, регіональна представниця
Інституту масової інформації в Чернівецькій області

Liked the article?
Help us be even more cool!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!