ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Тиждень катастроф та контрнаступу в інфопросторі Одеси

Практично половина новин в одеських онлайн медіа стосується наслідків підриву Каховської ГЕС, перебігу контрнаступу та масштабного ракетного обстрілу Одеси, що відбувся в моніторинговий період. Такі дані були отримані в межах точкового аналізу п’яти відомих одеських новинних вебсайтів, який із 12 до 16 червня 2023 року включно провів Інститут масової інформації. Загалом проаналізовано 639 новин у стрічках сайтів "Думська", "048", "Одеса.Онлайн", "УСІ", "Одесская жизнь". Також аналізувалися джерела цих новин та оцінювалася їхня правдивість.

Знищення росіянами дамби Каховської ГЕС призвело до екологічної катастрофи не лише в гирлі Дніпра та в найближчих регіонах півдня України, а й в Одеській області. Протягом кількох днів морська вода біля узбережжя була витіснена хвилею річкового потоку з Каховського водосховища, що досягла Одеси разом зі стічними водами, хімікатами, рослинами та загиблими тваринами. Місцеві медіа щоденно моніторили ситуацію та повідомляли про приголомшливі нові знахідки на місцевих пляжах. Приблизно третя частина всіх промоніторених новин стосувалися цієї теми. Одеське видання "Одеса.Онлайн" взяло коментар місцевого еколога Івана Русєва та опублікувало новину "На береги на Одещині викидає тисячі мертвих червонокнижних амфібій", в якій ішлося про тисячі рідкісних тритонів, що опинилися в незвичних умовах на берегах Одещини та загинули через неможливість акліматизуватися. Видання "048" також зачепило тему з тваринами та написало повідомлення "До берега в Одесі прибило тіло загиблої косулі", яку, як зазначають автори новини, посилаючись на ДСНС, занесла течія з Дніпра. Водночас були й оптимістичні новини на цю тему, як-от повідомлення "Багато врятованих тварин з Херсона знайшли сімʼї в Одесі", де йдеться про десятки домашніх улюбленців з Херсонщини, яких одесити взяли до своїх домівок. 

Також одесити звернули увагу й на зміну кольору моря. У перші дні воно було річкове, але протягом кількох днів зазеленіло. Видання "Думська" опублікувало новину "Наслідки підриву Каховської ГЕС: море біля Одеси почало цвісти – що дал?", в якій ідеться про те, що ця катастрофа призвела до бурхливого розмноження ціанобактерій (синьо-зелених водоростей). Це ж видання у своїй новинній стрічці дало повідомлення від МОЗу, що вода в Дніпрі забруднена у 28 тисяч разів більше за норму. Перейнялися станом моря й журналісти видання "Одеське життя" –  у статті "Чорне море стало зеленим: чи безпечне воно?", автори дізналися в гідробіологів, що солоність води в Чорному морі вздовж узбережжя зменшилась у кілька разів, що разом з підвищенням температури повітря спричинило цвітіння водоростей. Висновком стала надія на вітер північно-західного напрямку, який може перемішати прісну забруднену воду з морською. Зі своїми експертами розмовляли й журналісти видання "048" у новині "Море на Одещині стало зеленим", де також згадувалися кілька різновидів водоростей та бактерій, що активно почали розмножуватися біля узбережжя Одеси. 

Кореспонденти медіа "УСІ" сфокусувалися на рекомендаціях для місцевих мешканців, як уберегти себе від захворювань. У повідомленні "Одеситам розповіли, як вберегтися від кишкових інфекцій" присутній великий перелік рекомендацій, сформульований Одеським обласним центром громадського здоров’я. Це ж видання в новині "Одеситів закликають не очищати море самостійно: можливі вибухи" пише про присутність мін та боєприпасів у смітті, що винесло на берег міста. Кореспонденти "Думської" навіть змогли дізнатися, що станом на 12 червня вже були знайдені шість небезпечних предметів. Це ж видання нагадало й одеситам, що купатися в морі небезпечно й через інфекції – "На одеських пляжах знайшли сліди ротавірусу і сальмонели, солоність води значно нижче норми". Місцеве медіа "Одеса.Онлайн" також повідомило про наявність бактерій у воді, проте зазначило, що збудників холери наразі не виявлено. Це ж медіа опублікувало фоторепортаж про масштабне прибирання пляжів міста від занесеного з Дніпра сміття. Про економічний компонент знищення дамби в статті "Наслідки підриву Каховської ГЕС: Україна може втратити до 14% врожаїв" написали журналісти видання "Думська". 

Ця тема, як уже було зазначено, була основною протягом усього тижня моніторингового періоду. Інший же головний інфопривід у прямому сенсі прилетів з неба до Одеси 14 червня у вигляді російських ракет. Вони влучили в приміщення бізнес-центру та в складські приміщення в передмісті. Наслідки нічного бомбування видання "УСІ" підсумувало в новині "Через російський обстріл в Одесі пошкоджено 36 будинків". Кореспонденти сайту "048" також зробили фоторепортаж "Троє людей загинули, ще 13 отримали поранення: наслідки ракетної атаки в Одесі", де змогли зафіксувати роботу рятувальників та лікарів. Видання "Одеське життя" зосередилося на допомозі громадянам та в повідомленні "Одеситам, чиї квартири постраждали від обстрілу, нададуть грошову допомогу" надало алгоритм дій для отримання коштів на відновлення домівок. Журналісти видання "Думська" змогли дізнатися більше деталей про цілі росіян, якими, як виявилося, став складський відділ з підгузками та дитячим харчуванням великої місцевої мережі супермаркетів. 

Приблизно кожна десята новина в місцевих медіа стосувалася контрнаступу та загалом російської агресії. У повідомленні "Контрнаступ: на адмінкордоні Донецької та Запорізької областей звільнили населений пункт" журналісти сайту "Думська" розповідають про результати, яких досягли наші воїни, з посиланням на офіційні сторінки бригад, які брали участь у цих операціях. Так само з посиланням на офіційні джерела про звільнення кількох населених пунктів на півдні країни написали й кореспонденти видання "Одеса.Онлайн" – "Сили оборони звільнили село Новодарівка у Запорізької області". Це ж видання опублікувало відео, як ЗСУ палить ворожу рідкісну техніку – РЛС "Зоопарк" та "Борисоглебськ". Видання "Одеське життя" також поділилося з читачами радісною інформацією від одеських морпіхів, які звільнили черговий населений пункт у Донецькій області, а видання "УСІ" розповіло про чотирьох одеситів, що отримали ордени за мужність. 

Саме згадані в цьому огляді теми новин протягом тижня з 12 по 16 червня формували порядок денний в інформаційному просторі Одещини. Зауважимо, що під час моніторингу не виявлено новин з недостовірними джерелами, а всі дописи з військових та медичних питань ґрунтувалися на пресрелізах офіційних інституцій та осіб.  

Утім, в інформаційному просторі практично відсутні власні якісні репортажі та розслідування. Більшість повідомлень короткі з поверхневим оглядом подій. Тому, можливо, одеським редакціям варто було б зменшити чисельність новин, але якісніше та ширше розкривати наявні теми, брати інтерв’ю та коментарі в спеціалістів, у такий спосіб заохочуючи свої аудиторії до глибшого розуміння проблем.

Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області.

Liked the article?
Help us be even more cool!