ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Справи журналістів на контролі поліції

Другий квартал 2019-го року для миколаївських журналістів виявився дещо позитивнішим ніж попередні. Якщо на початку року права ЗМІ порушувались то на сьогодні у Миколаївській області не має даних щодо порушень за останні три місяці. До того ж є і позитивні новини. На початку квітня інтернет-видання Новости Н повідомило, що невизначені особи підкинули під редакцію частину викраденої техніки. Нагадаю, раніше редакцію було пограбовано і вкрадено професійної техніки на близько двохсот тисяч гривень. Правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження і наразі триває слідство.

Також у квітні Миколаївський окружний адміністративний суд зобов’язав ТОВ «Місто для людей Миколаїв» надати запитувану інформацію Центру журналістських розслідувань. Загалом історія тривала близько півроку. Журналісти проводили власне розслідування з надання комунальних послуг саме цією компанію. Але компанія вирішила, що якщо вона приватна то нічого не повинна надавати пресі, прикриваючись комерційною таємницею. Проте журналісти змогли довести, що компанія, яка використовує бюджетні кошти, має за них і відповідати.

 Не дивлячись на те, що останні місяці в Миколаївській області з правами журналістів складається позитивна динаміка, є багато минулих справ, які досі не розкриті, винні особи не притягнуті до відповідальності.

Тому минулого тижня регіональний представником Інституту масових інформацій було проведено зустріч з представниками поліції в Миколаївській області.

У ході зустрічі правоохоронці розповіли про суть справ і в чому, іноді, полягає складність саме по «журналістських» справах. Як пояснили правоохоронці – в Миколаївській області ведеться облік кримінальних проваджень вказаної категорії, здійснюється постійний контроль за станом їх розслідування та вживаються заходи з організації розкриття та їх належного розслідування. За вказаним напрямком діяльності закріплено старшу слідчу СУ ГУНП майора поліції Галабір Тетяну Миколаївну, якою заведено відповідну літерну справу. На теперішній час слідчими відділами територіальних підрозділів в області здійснюється досудове розслідування у 7 кримінальних провадженнях вказаної категорії. Всі зазначені провадження розпочато за фактами вчинення злочинів загально кримінальної направленості. Із них п’ять кримінальних проваджень – це злочини минулих років, у яких на теперішній час особи не встановлені, а саме:

  • від 19.11.2014 за фактом крадіжки майна журналістки газети «Рідне Прибужжя»;
  • від 01.10.2014, за фактом  пограбування журналіста  Інтернет - видання «Горожанин»;
  • від 20.03.2015, за фактом  крадіжки   майна журналіста газети «Рідне Прибужжя»;
  • від 01.04.2015, за фактом спричинення  кореспонденту інформаційного агентства «Українська Медіа Група» тілесних ушкоджень;
  • від 17.04.2017, за фактом крадіжки майна редактора  ІА «Свідок. Інфо»;

На теперішній час, триває досудове розслідування у 2 кримінальних провадженнях відкритих у 2019 році:

  • від 16.03.2019, за фактом крадіжки комп’ютерного обладнання та  фотоапаратів ТОВ «Наше місто Миколаїв»;
  • від 13.05.2019, за фактом  пограбування редактора відділу новин у виданні «Николаевские известия».

Варто зазначити, що в один перелік справ вносяться всі випадки порушень прав журналістів, у тому числі і інші злочини, які не відносяться до справ про порушення прав саме через журналістську діяльність. Також, впродовж останніх трьох років було закрито чотири кримінальних провадження на підставі відсутності складу злочину по вказаним фактам. В той же час до суду було передано три  справи за фактом нападу на журналістів. По одній зі справ вже є вирок для нападниці на журналіста при виконанні ним професійних обов’язків.

Тим не менш є й недоліки у захисті прав медіа. Справа в тому, що далеко не завжди журналісти та ЗМІ звертаються із заявою про порушення своїх прав до правоохоронних органів. Частіше інформація про порушення потрапляє у ЗМІ, але заявників немає. Хоча по деяким справам відкривають кримінальне провадження саме за фактом публікацій у засобах масової інформації..

Ще один цікавий випадок, щодо відвертого переслідування одного ЗМІ, завершився. Нагадаю – перший заступник прокурора Миколаївської області Олександр Білоус все намагався дізнатись інформацію у редакції «НикВести». Як зазначали в редакції – вони вважають це тиском та переслідуванням. На сьогодні редактор Олег Деренюга підтвердив – прокурорські запити припинились.

Представники поліції Миколаївської області запевнили, що і надалі готові співпрацювати з журналістами і надавати всю необхідну інформацію.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!