ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Понад 40% новин евакуйованих луганських медіа про війну – дослідження

43% новин евакуйованих медіа Луганської області про бої, загиблих та про обмін полоненими. Про це свідчать дані моніторингу Інституту масової інформації в період з 8 до 12 серпня включно. Водночас жодне з медіа в ці дні не згадало про пандемію та COVID-19.

До дослідження потрапили п’ять регіональних медіа – Реальна газета, Трибун, Зміст, Сватове.city та informator.media. Його мета – визначити частку новин з різних тем: війна, політика, спорт, кримінал / надзвичайні події, волонтерство та активізм, екологія, спорт, права людини, здоров’я.

За вказаний період разом ці ЗМІ опублікували 258 новин.

Більшість новин про війну (56%) – на сайті видання "Трибун". Це пов’язане з тим, що зазначене медіа пише не тільки про ситуацію на фронті в Луганській області, а й у решті областей, де тривають бої. До прикладу, 11 серпня видання повідомляло, що Росіяни обстріляли територію Запорізької атомної станції. На другому місті – видання "Зміст" – 27 новин. Вони переважно про бойові дії на території Луганської області.

Найменше новин за моніторинговий період опублікувала редакція Сватове.city – 11. А більшість із них, чотири, про війну.

На активність роботи редакцій нині впливають наявність / відсутність / обмеження фінансування, психологічний стан журналістів, побутові умови, у яких журналісти опинилися після релокації. Зрештою, кількість людей, яка залучена до наповнення стрічки новин. Всі ці видання релоковані: "Реальна газета" та informator.media – з 2014 року, Зміст та Сватове.city – з 2022-го, а "Трибун" релокувався двічі – у 2014-му з Луганська, а цьогоріч – з Рубіжного.

Друга за затребуваністю тема – волонтерство та активізм. Це логічно, адже основний читач цих медіа – жителі Луганщини та Донеччини, які здебільшого були змушені покинути свої домівки. Вони активно шукають інформацію щодо фінансової допомоги переселенцям, інформацію про евакуацію, безкоштовне або хоча б бюджетне житло для переселенців.

Таких новин за вказаний період було 29 (11,24%). Багато новин присвячено гуманітарним хабам, які відкриваються по всій Україні: Для переселенців зі Сватового відкрили гуманітарний штаб у Тернополі ("Зміст"), Безкоштовна медична допомога переселенцям у Києві: куди звернутися ("Трибун"), Эвакуация из Донецкой области: как и куда уехать и кто поможет (informator.media).

Найменше новин такого спрямування за вказаний період у "Реальної газети" – лише один матеріал, і присвячений він не волонтерству, а українському спротиву: Рубіжне, Білокуракіно та Лисичанськ партизанять. У місті з’явилися проукраїнські листівки. Для постійних читачів цього медіа така пріоритетність не дивна, адже починаючи з 2014 року "Реальна газета" поступово будувала імідж медіа, яке займається розслідуваннями щодо окупованих територій. І, відповідно, новини більшою мірою стосуються того, що відбувається на окупованих територіях Луганщини, а інколи й Донеччини.

На третьому місці пріоритетності тем – соціальні наслідки війни (водопостачання, електрика, інфраструктура). З огляду нате що 99% або більше території області окуповано, у цих новинах українські медіа користувалися повідомленнями пропагандистських медіа, різних телеграм-каналів, інформацією власних джерел на окупованій території або ж посилалися на Луганську обласну військову адміністрацію, яка теж збирає інформацію про гуманітарну ситуацію в області, як-от "Реальна газета" з новиною про те, що У Сєвєродонецьку пропонують ремонтувати житло своїми силами та за свої гроші.

Власне відео опублікувало видання "Трибун" (Місто-привид: свіже відео з Попасної). До речі, чимало таких новин і в informator.media – невеликий текст про якусь локацію та кілька фото до нього. До прикладу, В "ДНР" показали, что осталось от пострадавшего в результате обстрелов ж/д вокзала

23 новини із 8 по 12 серпня були про права людини (а в разі з окупованими територіями про їхнє тотальне порушення) – це 8,91%. Не завжди коментарі до цих нових надавали правозахисники або юристи. У публікації informator.media Мобилизация в "ЛНР": как не стать "пушечным мясом" поради давав керівник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай. У деяких новинах, які стосуються прав людини, не вистачає роз’яснення механізму – як те чи інше право реалізувати. Як приклад – новина видання "Зміст" Обов’язкова евакуація передбачає розселення людей – Верещук. Людям, які евакуюються, дійсно важливо знати, що про них мають дбати. Але, за гарячими запевненнями пані міністерки, не зрозуміло, до кого звертатися переселенцям, якщо їм відмовляють у житлі або ж просять за нього непосильну оплату. Втім, цілком імовірно, що згодом редакція за мотивами цієї заяви зробить роз’яснювальний матеріал.

Інші теми мають значно меншу частку загальної кількості новин з Луганщини: політика – 0,78%, екологія – 1,16%, кримінал – 5,81%, спорт – 0,39%, здоров’я – 0%, культура – 0,39%, соціальна тематика (поза війною) – 4,26%, економіка – 7,75%, інше – 6,2%. Цьому є логічне пояснення: моніторити екологічну ситуацію, фіксувати екологічні злочини Держекоінспекції складно і на підконтрольній території, робити це на окупованій неможливо. Про це в коментарі Громадському радіо заявив перший заступник голови Держекоінспекції Дмитро Заруба. Фахівці обмежені тільки супутниковими знімками, які не покажуть складу води та ґрунту.

Реальних даних щодо криміногенної ситуації на окупованій території в поліції немає. Нині правоохоронці зосереджені на фіксації воєнних злочинів, випадків держзради та колаборантства.

Регіональна політика безпосередньо на території Луганської області зникла після окупації. Тепер новини про місцевих політиків радше зарахувати до розділу війна. І стосуватимуться вони або викрадення цих політиків, або їхнього колаборантства.

Є можливість писати про здоров’я та культуру в контексті того, як заклади охорони здоров’я та культури з Луганської області відновили роботу в неокупованих містах. Але з огляду на кількість новин безпосередньо про війну та її наслідки, а також обмежені ресурси (фінансові та людські) релокованих медіа їм потрібен час, щоб відновити баланс.

Валентина Троян, регіональна представниця ІМІ щодо окупованих територій

Liked the article?
Help us be even more cool!