ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

П’ять днів – п'ять порушень. Моніторинг ІМІ щодо мови ворожнечі в харківських медіа

23.06.2020, 09:00
Олена Лептуга

У червні ІМІ аналізував мову ворожнечі, дискримінацію та маніпуляції в матеріалах п’яти найрейтинговіших медіа Харківської області*.

Із 826 проаналізованих матеріалів лише в одному згадується представник національної меншини: "Полицейские установили личность злоумышленника, им оказался 25-летний гражданин Республики Йемен" (sq.com.ua). Це єдине порушення  журналістських стандартів щодо етнічної групи за згаданий період.

Чотири матеріали з ознаками мови ворожнечі (0,5% загальної кількості) опублікував "Город Х". Загалом цей ресурс не вперше дискримінує героїв матеріалів за статтю, віком чи етнічною належністю. 

У двох статтях, "На Харьковщине хитрая школьница устроила ночной квест для взрослых" і "Неадекватная харьковчанка устроила погром в подъезде многоэтажки", медійники вдалися до некоректних термінів називання маргінальних груп: "малолетние гопники", "неадекватная харьковчанка".

Город Х

В останньому матеріалі журналісти використали некоректний термін двічі, назвавши жінку в тексті ще й "неадекватной дамой", тобто додали оціночне судження. 

Оціночна лексика з вказанням неповноцінності чи моральних недоліків героїв публікації (дама, буянша, вошла в раж) зустрічається ще в одному матеріалі "Города Х": 

У статті "Известная харьковчанка оказалась в эпицентре мужских разборок (фото, видео)" гучний заголовок не відповідає змісту матеріалу. Мужскими разборками названо футбольний матч "Динамо" – "Шахтар", арбітром якого була "известная харьковчанка" Катерина Монзуль.

У всіх матеріалах героїнями були жінки, двічі йшлося про маргінальність їхньої поведінки. Тож і мова ворожнечі використовувалася двічі: за гендерною ознакою та щодо маргінальних груп.  

Отже, лише одне харківське видання порушило журналістські стандарти: некоректна лексика (терміни), оціночні судження в новинах, розбіжність заголовку і тексту. 

Решта сайтів: KharkivToday, 057.ua, SQ i Об’єктив – не використовували мови ворожнечі в період моніторингу. 

Нагадаємо основні маркери присутності мови ворожнечі:

 • прямі заклики до насильства; 
 • завуальовані заклики до насильства;  
 • заклики до дискримінації;  
 • заклики не дати групі можливості закріпитися в регіоні; 
 • виправдовування випадків насильства та дискримінації;  
 • твердження про кримінальність певної територіальної чи етнічної групи;
 •  звинувачення певної групи в негативному впливі на суспільство чи державу; 
 • твердження про її неповноцінність. 
 • створення негативного іміджу певної групи суспільства; 
 • твердження про моральні недоліки такої групи; 
 • згадування групи чи окремих її представників у принизливому чи образливому контексті;
 •  протиставлення однієї групи іншій; 
 • пряме або завуальоване ствердження того, що одна група створює незручності в існуванні іншої.

*Моніторинг проводився з 1 до 5 червня 2020 року включно. Аналізувалися всі новини в новинних стрічках п’яти найпопулярніших харківських ЗМІ:  "Город Х", Status Quo, Kharkiv.Today, 057.ua, "Об’єктив". Його мета — дослідити, яку частку новин складають новини про етнічні групи (національні меншини) та мову ворожнечі в них, а також дослідити тематику та кількість проявів мови ворожнечі з іншої тематики в регіональних новинах онлайн-ЗМІ.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.  

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!