ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Карантин як привід приховати непопулярні рішення в громадах Чернігівщини?

30.04.2021, 10:00
Павло Пущенко

Останнім часом почастішали випадки недопущення журналістів та громадян на пленарні засідання в територіальних громадах Чернігівської області. Це здійснюється під прикриттям карантинних заходів або ж просто формулюванням, що сесії "закриті". За дивним збігом такі обмеження співпадають із розглядом резонансних питань місцевими депутатами.

Так, 22 квітня кореспондентів телеканалу "Суспільне.Чернігів" не пустили до зали засідань Куликівської селищної ради, де відбувалося пленарне засідання щодо закриття школи в селі Дроздівка, яке входить складу цієї територіальної громади. Кореспондентів не пустили до сесійної зали, як і жителів громади, аргументувавши це тим, що сесія "закрита". Поліцейська група, що прибула на виклик журналістів, склала протокол про перешкоджання діяльності журналістів.  

А незадовго до того, 16 квітня, під час проведення засідання ради Киселівської територіальної громади й розгляду резонансних земельних питань жителів громади не пускали через карантин: двері зачинили і підперли шваброю. Люди викликали поліцію. Зрештою, на сесію запросили одну людину.   

Наскільки законною є така поведінка представників місцевої влади? 

Після початку карантинних обмежень, ще рік тому, місцевим радам була надана можливість проводити сесії в онлайн-режимі, тобто дистанційно. Відповідно до змін у законодавстві, сесії місцевих рад, засідання виконавчих комітетів та постійних депутатських комісій можуть проводитися в режимі відеоконференцій або аудіоконференцій, крім питань, що потребують таємного голосування. І для громад Чернігівської області місцевий регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" розробив та рекомендував громадам ухвалити окремий порядок проведення пленарних засідань у дистанційному режимі. 

Але ж ми бачимо в описаних вище випадках, що депутати проводили сесію не в дистанційному режимі, а в очному, фізично збираючись у приміщеннях сільрад, але не допускаючи до засідань інших, прикриваючись карантинними обмеженнями. 

Що стосується журналістів, то вони захищені спеціальною нормою Закону "Про інформацію" (4 частина статті 25), зміни до якої внесли вже після початку пандемії, де забезпечили право журналістів збирати інформацію "в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжито адміністративних та медико-санітарних заходів (карантин)". Тому щодо журналістів недопущення їх до пленарного засідання містить ознаки злочину, визначеного статтею 171 КК України, яка передбачає відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Щодо поняття "закритих" сесій, то в регламентах місцевих рад його застосовують лише у випадках, коли йдеться про розгляд питань, що мають конфіденційний характер чи становлять державну таємницю. Але ні питання ліквідації сільської школи, ні розпорядження землею громади, ні більшість будь-яких інших питань, що входять до компетенції територіальних громад, до таких, звичайно, не належать. 

З іншого боку, Чернігівська область перебуває в "червоній" карантинній зоні, в якій діє норма про обмеження масових заходів. Проте ця норма містить виняток для засідань колегіальних органів влади (пп. 6 п. 3 постанови Кабінету Міністрів № 1236 від 9 грудня 2020 року зі змінами й доповненнями).   

У будь-якому разі влада має тоді забезпечити пряму трансляцію пленарного засідання для громадян.  

Водночас на рівні обласного центру – Чернігова немає питань з недопущенням журналістів до висвітлення роботи органів влади через карантинні обмеження. Так, у Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА повідомляли представнику ІМІ, що всі заходи проводяться з дотриманням карантинних вимог, а частина була переведена в онлайн-режим. 

"З метою дотримання карантинних вимог є певні обмеження на кількість осіб, які можуть перебувати в одному приміщенні. З цієї ситуації виходимо так: проводимо онлайн-трансляції публічних заходів або намагаємося обрати приміщення, більші за площею", – каже начальниця департаменту Оксана Стельмах. Випадків, коли б журналістів через карантинні обмеження не допустили до засідань колегіальних органів влади, не було, наголосили в адміністрації.  

Аналогічно виходять із ситуації з карантином і в Чернігівській міській раді. "Доступ журналістів не обмежувався: самі засідання за можливості переносяться в більші зали", – наголосила представниця пресслужби Чернігівської міської ради Наталія Чусь.   


Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Liked the article?
Help us be even more cool!