ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Голова ОДА та партія "Слуга народу": кого з політиків найчастіше згадують у черкаських онлайн-медіа

Третина новин черкаських онлайн-медіа містить згадки про політиків чи політичні партії. Найчастіше в медіа згадують партію "Слуга народу", а з місцевих політиків – голову ОДА, міського голову Черкас, а також очільників Теплокомуненерго та міського департаменту освіти.

Такими є результати вересневого моніторингу ІМІ, що мав на меті дослідити, яку частку новин становлять новини зі згадками політиків і політичних сил, та визначити, хто з політиків та які політичні сили найчастіше згадуються в новинах регіональних онлайн-медіа.

Моніторинг тривав із 7 до 11 серпня 2020 року включно. До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, "Провсе", "Вичерпно", "Прочерк" та Zmi.ck.ua. До уваги не бралися блоги, анонси, прогнози погоди, попередження про вимкнення світла чи води тощо. 

Усього за період дослідження на сайтах з’явилося 610 публікацій. Найбільше (177 новин) було опубліковано на "Прочерку", найменше (100) – на Zmi.ck.ua. 

У третині всіх новин містилися згадки про політиків або політичні партії. 30% таких публікації розміщено в стрічці "Прочерку". інші медіа опублікували від 16 до 18% новин зі згадками політиків та політичних партій. У сумі 203 публікації містили 360 згадок про політиків та політичні партії. Слід зауважити, що партії в новинах згадувалися набагато рідше. Таких згадок за період моніторингу було 52 і стосувалися вони 15 партій. Найчастіше, у 34% прикладів, у публікаціях згадували партію "Слуга народу". Політична партія "ВО "Черкащани" фігурувала в 17% прикладів, "Національний корпус" – у 13%.

Партія "Слуга народу" переважно згадується в матеріалах з ознаками джинси. Найчастіше – в текстах про потенційного кандидата від політсили на виборах міського голови Черкас, рідше – з акцентом на роботу безпосередньо самої партії. До прикладу, публікацію "Слуга народу" підтримала найменш захищених українців" на сайті "Прочерк" подано без жодного маркування, тоді як ідентичний матеріал на сайтах 18000 та "Вичерпно" опубліковано з позначкою "іміджева інформація". 

Новини, у яких згадується локальна партія "ВО "Черкащани", що нині має найбільшу фракцію в обласній раді та представлена в регіоні здебільшого потужними аграріями, також зазвичай мають ознаки замовності. Наприклад, репортажі про акцію протесту під міською радою щодо проблем із вивезенням великогабаритного сміття на сайтах "Прочерк" та "Провсе", чи ж матеріал про подаровану м’ясорубку дитячому садкові чинним депутатом міської ради й потенційним кандидатом на місцевих виборах від ВО "Черкащани" Русланом Зорею на "Провсе", чи ж новина про те, що "Черкащани" вимагають скасувати масові заходи до Дня міста та забезпечити дітей підручниками, на "Прочерку". 

"Національний корпус" згадували в контексті причетності до кількох протестних акцій, а також у зв’язку з відкриттям тиру ім. В’ячеслава Галви в одній зі шкіл Черкас. Водночас матеріал про це на сайті "Вичерпно" марковано як іміджевий. Наприклад, на сайті Zmi.ck.ua жодних приміток до нього немає. 

До речі, абсолютно всі публікації на сайті Zmi.ck.ua, зокрема і вищезгадана, в доволі незручний спосіб перериваються рекламним банером партії "Європейська солідарність".

Із політиків за звітний період найчастіше згадували голову Черкаської ОДА Сергія Сергійчука і директора департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міськради, представника ВО "Свобода" Сергія Воронова. Обох їх згадали в новинах по 30 разів, що становить відповідно по 10% усіх згадок політиків.

Голову ОДА, якого лише місяць тому призначили на цю посаду, згадували в контекстах виконання ним службових обов’язків та іншої інформації від облдержадміністрації, включно й, зокрема, з інформуванням про поширення коронавірусу в області, як-от, до прикладу в публікації на сайті "Вичерпно". Також Сергія Сергійчука як представника президентської гілки влади згадували в контексті протестних акцій "Ні капітуляції", наприклад у публікаціях 18000 та Zmi.ck.ua. Активісти бажали зустрічі з головою ОДА, проте за два дні цього так і не сталося. 

Представник ВО "Свобода" Сергій Воронов фігурував переважно в новинах про освітній процес у місті. Велику кількість згадок, власне, можна пояснити тим, що період моніторингу припав на початок навчального року. Зокрема, чимало новин стосувалось епідеміологічної ситуації в школах, як-от, до прикладу, публікація на сайті 18000 про те, що після першого тижня навчання два класи в Черкасах пішли на карантин. Ще одним контекстом для згадок Сергія Воронова було скасування Дня міста в Черкасах і переспрямування коштів, передбачених на нього, на потреби шкіл. Новини про це, наприклад, публікували сайти "Провсе" і "Прочерк

8 і 9% згадок відповідно припали на черкаського міського голову Анатолія Бондаренка та депутата міськради, очільника КП "Теплокомуненерго" Павла Карася. Згадки переважно стосувалися їхньої поточної роботи на своїх посадах. Відносно велика кількість згадок Павла Карася ґрунтується, зокрема, на тому, що в період моніторингу відбулася його пресконференція, де він розповідав про готовність міста до опалювального сезону, як, наприклад, у цих публікаціях "Провсе" та "Прочерка". 

Мер Анатолій Бондаренко фігурував у новинах щодо скасування Дня міста, наприклад у новинах сайту 18000, "Вичерпно" та Zmi.ck.ua, щодо поточних справ у міській раді, як у публікації на "Провсе", а на "Прочерку" серед інших з’явилась і замітка про те, що чинний міський голова знову балотуватиметься на цю ж посаду. 

Президента Володимира Зеленського онлайн-медіа у своїх матеріалах згадували в 7% прикладів. Серед іншого і в контексті протестної акції "Ні капітуляції".  Активісти просили депутатів підтримати їхнє звернення до Президента України, у якому йдеться про недопущення спільного з окупантами інспектування позицій у районі населеного пункту Шуми. Чи ж як того, хто "проводить капітулянтську політику", цитує сайт "Прочерк". Також Володимир Зеленський як адресат звернень підприємців фігурує в репортажі з їхнього мітингу в Черкасах на сайті "Провсе".

19 разів (або 6% загальної кількості згадок) онлайн-медіа згадували у своїх публікаціях кандидата на посаду міського голови Черкас від партії "Слуга народу" Віталія Ільченка. І лише одна згадка не мала виразних ознак замовності. Решта ж – публікації з характерними ознаками джинси, які траплялись одразу на кількох сайтах. Наприклад, новина "Віталій Ільченко: "У Черкасах буде Стратегічна програма розвитку міста" була опублікована на всіх п’яти сайтах  ("Прочерк", "Вичерпно", "Провсе", 18000Zmi.ck.ua), однак "Прочерк" та Zmi.ck.ua не маркують її як рекламу. 

Відео видання "Вичерпно" з майже ідентичними публікаціями із заголовком "Віталій Ільченко розповів про свою родину, команду і про те, чому він іде в політику" поширили решта чотири сайти, що підлягали моніторингові. Однак і цього разу промаркували матеріал як іміджевий тільки 18000 та Zmi.ck.ua.

Слід зауважити, що попри розпал виборчого процесу і загалом чималу частку політичних новин політики в них згадуються все ж більше в контексті своїх посад, а не як потенційні кандидати. Ще як одну особливість слід відзначити, що партії згадують значно рідше, ніж окремих персоналій. Водночас відсоток політичної реклами, піару та матеріалів з ознаками джинси все ж також доволі високий. Окрім того, не всі ЗМІ, що підлягали моніторингові, дбають про належне маркування таких матеріалів. 

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!