ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Гендерний дисбаланс у медіа Волині: чоловіків у новинах більше, ніж жінок

12.03.2024, 10:00
Мая Голуб
Златопіль
Златопіль

На одну експертку у волинських новинах приходиться чотири експерта. Так само співвідноситься у новинах кількість героїв і героїнь. Такими є результати гендерного моніторингу п’яти волинських сайтів («Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район.in.ua», «Конкурент»), що тривав з 5 лютого 2024 року.

Згідно методології ІМІ, під аналіз потрапили по 50 перших новин стрічки. Загалом проаналізовано 250 новин. Не входили у моніторинг статті, репортажі, блоги, репортажі, інтерв’ю, анонси, розслідування. Досліджувався показник щодо кількості жінок та чоловіків у новинах, а також тематичний розподіл жінок-експерток та жінок-героїнь в новинних публікаціях.

Цікаво, що схожими результати гендерного моніторингу Інституту масової інформації були і чотири роки тому, ще до початку повномасштабного вторгнення. У 2020 році у новинах на п’яти волинських сайтах було 77% експертів і 23% експерток. 

Моніторинг показав, що тему війну коментує небагато жінок, а саме – 17%. На тему політики було 25% спікерок, а кримінальні новини коментували 33% жінок. 

Найчастіше серед жінок була експерткою у темі війни Наталія Гуменюк, яка є керівницею Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня. 6 лютого вона коментувала, що Росія готується до масованого удару по Україні. Спікерами на тему війни серед чоловіків найчастіше виступає президент України Володимир Зеленський та начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.

У новині на сайті «Район.in.ua» Народні депутати ухвалили закон про медичне забезпечення ЗСУ за стандартами НАТО» спікеркою стала заступниця Міністра оборони України Наталія Калмикова. На тему політики новини, що народна депутатка Мар’яна Безугла вийшла з партії «Слуга народу» з її коментарями, як експертки. 

На сайті «ВолиньPost» є новина з коментарем мольфарки про те, коли, на її думку, закінчиться російсько-українська війна. Однак у таких темах краще шукати справжніх військових експертів чи експерток, щоб вони зі свого бачення прокоментували про це. 

На волинських сайтах у новинах писали про перемогу виконавиць alyona alyona та Jerry Heil на відборі до Євробачення. Також повідомлялось, хто стане ведучими пісенного конкурсу «Євробачення-2024» у шведському Мальме. Утретє ведучими стануть телеведуча Петра Меде та акторка Малін Акерман. 

Також у період моніторингу на сайтах публікувались новини, корисні для жінок. Наприклад, на сайті «Конкурент» публікація, що «В селі на Волині запрацювала мобільна гінекологічна бригада». 

Найбільше згадок жінок було на соціальну тематику, включно з вразливими групами населення – 53% згадок жінок-героїнь, суспільну тематику – 52%, кримінальних новинах – 26% згадок про жінок. Як і в більшості інших регіонів, у таких новинах жінки показувалися як постраждалі чи жертви. Якщо говорити про війну, то в цій тематиці згадок про жінок було всього 7% проти 93% чоловіків-героїв. 

Іноді журналісти собі спрощують роботу, коли копіюють інформацію про те, хто й що написав. Наприклад, на сайті Район.in.ua у новині з назвою «Верховна Рада України продовжила воєнний стан до 13 травня 2024 року» є посилання на слова одного нардепа, хоча цю новину можна було б зробити і без згадки про цього політика. 

Були також новини, де не було жодних спікерів та згадок про жінок чи чоловіків. Наприклад, про новину з назвою «В одне з міст України проникла ворожа ДРГ: встановлено блокпости». Згодом у медіа з’явилася інформація, що насправді це насправді відбувалися навчання.

За період моніторингу було 29 новин зі згадками про загиблих чоловіків на російсько-українській війні.

Мова ворожнечі про чоловіків

У період моніторингу не було виявлено сексизму, мови ворожнечі, або ж бодішеймінгу та стереотипів щодо жінок. Раніше новини з подібними видами порушень були. Наприклад, у медіа могли акцентувати увагу на тому, що жінки нібито є гіршими водійками, ніж чоловіки, або ж недоречно оцінювали їх зовнішність, або ж колір волосся, хоча це до професії немає відношення. 

Тим часом, іноді медіа зловживали стереотипами щодо чоловіків словом «ухилянт» та узагальнюють інформацію тоді, коли це не треба робити. Ухилянти – це ті, що ухилились від отримання повістки та не завірили свої дані у військкоматі. Приклад використання такого слова можна побачити у новині на сайті «Волинь24» із назвою «Стало відомо, чи будуть в ухилянтів забирати водійські права». Це не поодинокий випадок у волинських медіа, коли слово «ухилянт» вживають недоречно.

Також під час моніторингу ми зафіксували мову ворожнечі щодо чоловіка. Новина із заголовком «Азербайджанця, який зарізав чоловіка на північному ринку в Луцьку, посадили на 5 років» акцентує увагу на національності злочинця. Злочин скоєний, але прив’язка до походження чоловіка насправді значення не має. 

Liked the article?
Help us be even more cool!