ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

64% коментарів в онлайн-медіа Одеси припадає на чоловіків-експертів

Одеські онлайн-медіа цитують експерток лише в 36% матеріалів, водночас 64% коментарів у медіа припадає на чоловіків-експертів.

Такими є результати дослідження гендерного балансу в десяти онлайн- та п'яти друкованих ЗМІ Одещини, яке провели експерти ГО "Інститут масової інформації" у вересні 2020 року. 

Найчастіше експертки в онлайн-медіа фігурують у текстах про політику (31%), здоров’я (24%) та в кримінальній хроніці (16%).

Найбільше жінок-експерток було зафіксовано на сайтах "Одеса медіа" – 100% (у моніторинговий період не було жодної цитати чоловіка-експерта), "Ізбірком" (63%), "Одеса.Онлайн" та "Одесит" (по 50%). Найменше експерток було зафіксовано на сайті "Думська" (23%). 

Згідно з даними моніторингу, на жінок-героїнь в онлайн-медіа припало в середньому 26% (із загальної кількості матеріалів), водночас 74% героїв матеріалів – чоловіки.

Найчастіше згадки про героїнь в онлайн-медіа траплялись у матеріалах про кримінал, надзвичайні події та ДТП (26%), у новинах на соціальну тематику (19%) та в матеріалах про політику (15%).

Найбільше повідомлень із жінками-героїнями було в онлайн-медіа "048" (37%); найменше – у "Бессарабія інформ" (16%).

Кількість експерток у друкованих ЗМІ була дещо меншою, ніж в онлайн-медіа, – 30%. Найчастіше жінки коментували тему політики (33%).

У кожному четвертому матеріалі в друкованій пресі жінки були героїнями (26%) проти 74% чоловіків-героїв.

Найчастіше в друкованій пресі жінки згадувались як героїні матеріалів про спорт (29%) та лайф-сторі (24%).  

Під час моніторингу на сайті "048" зафіксували три випадки сексизму та дискримінації жінок. Також було зафіксовано поодинокі випадки  сексизму на сайтах "Думська", "Одеса.Онлайн" та в газетах "Вечірня Одеса", "Одесская жизнь". 

Фемінітиви одноразово використовували у своїх новинах видання "Ізбірком", "Бесарабія інформ", "Таймер", "Вечірня Одеса".

В одеських теле- і радіопрограмах жінок-героїнь 47%, а чоловіків 53%. Ще менше жінок-експерток: 34% на противагу 66% чоловіків-експертів. Героїнями є переважно працівниці соціальної сфери або пересічні мешканки в сюжетах, де йдеться про комунальні проблеми. Жінки коментують медичні, освітні, екологічні та культурні питання. Серед експерток є політикині, представниці освітніх і медичних установ, громадських організацій, очільниці комунальних підприємств тощо. Прикладів сексизму чи поширення негативних стереотипів про жінок не зафіксовано. 

*У межах дослідження було опрацьовано 1666 новин десяти регіональних сайтів,  п’яти місцевих газет, п’яти телеканалів і двох радіостанцій. Методологія моніторингу охоплювала аналіз кількості героїв / героїнь, експерток / експертів у новинах, які були опубліковані в стрічках обраних онлайн-ЗМІ із 7 до 13 вересня 2020 року включно, а також основних випусках газет за цей період. 

Моніторинг проводили в таких ЗМІ: друкована преса – "Вечірня Одеса", "Порто-франко", "Одесская жизнь", "Одеські вісті", "Чорноморські новини"; онлайн-медіа – 048.ua, "Думська", "Таймер", "Одесит", "Одеса-медіа", "Бесарабія інформ", "Ізбірком", "Пушкінська", УСІ, "Одеса.Онлайн"; телеканали – "UA: Одеса" (філія Суспільного), "Перший міський", 7 канал, "Южная волна" і Думская-ТВ, а також "Суспільне радіо. Одеса" і Перше міське радіо. 

Це дослідження створено завдяки щедрій підтримці британського народу через Департамент міжнародного розвитку Великої Британії в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать автору(-ам) та не обов’язково відбивають погляди Департаменту міжнародного розвитку або Уряду Її Величності.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!