ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

2020-й у Харкові. Спойлер – перемог немає

25.12.2020, 10:12
Олена Лептуга

Передноворіччя – час списків, рейтингів і фанових новин. Інститут масової інформації теж не лишився осторонь і проаналізував топові теми найпопулярніших медіа Харкова.

Головна подія року

Новини про надзвичайні події та кримінал цього року поступилися матеріалам про пандемію. Починаючи з березня й протягом року частка контенту про коронавірус у деяких харківських медіа доходила до 54,6% у Kharkiv.Today. У листопаді найбільший показник був у видання "Харьковские известия" – 43%.

Умовно такі тексти можна поділити на: експертні поради; розповіді "бувалих"опитування; спростування фейків і маніпуляцій навколо коронавірусу; історії, що надихають; шляхи виходу з карантину.

Основні спікери цих новин – місцева влада, українські політики й містяни. Подекуди політики вдавалися до маніпуляцій.

Головний ньюзмейкер року

Тут теж усе просто й без інтриги. Це Геннадій Кернес і не тільки тому, що про його смерть написали всі харківські й національні медіа (та навіть деякі світові). Харківський міський голова був у центрі уваги журналістів упродовж усього року, передусім завдяки своїм неординарним висловлюванням. І, цитуючи Кернеса, медіа свідомо чи ні часто джинсували на його користь. Як у прикладі з KharkivToday, яке належить опонентам тодішнього мера:

"Если посмотреть на наш тандем с Ярославским, то мы движемся как танк. Если посмотреть на Кучера, то он движется как моль, подъедая что-то непонятное", – оскорбился Кернес и нажаловался Зеленскому". 

Натомість у період виборів в аналізованих онлайн-медіа не було замовних матеріалів на підтримку Геннадія Кернеса. Його передвиборча кампанія переважно проходила офлайново: відкриття фонтана, подарунки, розміщення агітаційних матеріалів на зупинках міського й міжміського сполучення тощо. У медіа він згадувався як очільник міста, але без цитування. Упродовж 5–7 жовтня моніторинг ІМІ виявив лише 22 статті (2,5%) з 888, які мають ознаки політичної джинси та контрагітації щодо Кернеса.

Головна біда року

Осінь 2020-го виявилася трагічною для Харківського регіону. Так, 2 вересня масштабні лісові пожежі в Дворічанському та Чугуївському районах охопили площу близько 500 гектар. Повністю згоріло село Гороб'ївка, а вогонь не вщухав чотири дні. Про цю надзвичайну подію написали всі медіа Харкова. Лише на StatusQuo впродовж чотирьох днів вийшло 23 матеріали.

А 25 вересня під Чугуєвим впав і загорівся літак АН-26. Загинули 25 осіб, зокрема 19 курсантів Харківського національного університету Повітряних сил. Один курсант вижив і повернувся до навчання. Здебільшого медіа згадували загиблих, як-от "ВГороде.Харьков": "Навсегда остались в небе: кем были погибшие в авиакатастрофе АН-26 под Харьковом". Напередодні виборів політики не нехтували нагодою попіаритися, навіть якщо це стосувалося трагедії. Як приклад – опублікований у розділі "Новини компаній" на сайті 057.ua матеріал про реакцію тодішнього очільника області й згодом кандидата в мери Харкова Олексія Кучера, в якій він розповідав про "пріоритети – увагу і допомогу родичам". Більшість політиків відреагували обіцянками допомогти й розслідувати трагедію, попри те слідство й досі триває.

Головна перемога року 

Опитування місцевих журналістів виявило не так і багато перемог у Харкові. Колеги згадували можливість платити за проїзд у метро банківською карткою, запуск нових тролейбусів, ремонт доріг в області, зрештою відкриття ще одного бару. Але, будемо чесними, всі ці події годяться для стрічки новин, а не для топу. Сподіваємося, що наступного року в харківських журналістів буде більше приводів писати справді журналістські матеріали за журналістськими стандартами про здобутки. 

А поки переможницею року вважаємо харківську культуру: концерти просто неба, вихід нової книжки Сергія Жадана, проведення міжнародного соціально-культурного фестивалю Plan B.   

...2021-й для Харкова буде точно новим. У нього наш регіон входить на другому місці за статистикою захворюваності на коронавірус, з новою очільницею області й без мера. Тож журналістам буде, про що писати, головне, щоб це відбувалося за стандартами й щоб наступний рік минув без перешкоджання професійній діяльності медійників, адже в цьому зафіксовано аж чотири напади на журналістів.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews. 

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!