ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

2020-й у Харкові. Спойлер – перемог немає

25.12.2020, 10:12
Олена Лептуга

Передноворіччя – час списків, рейтингів і фанових новин. Інститут масової інформації теж не лишився осторонь і проаналізував топові теми найпопулярніших медіа Харкова.

Головна подія року

Новини про надзвичайні події та кримінал цього року поступилися матеріалам про пандемію. Починаючи з березня й протягом року частка контенту про коронавірус у деяких харківських медіа доходила до 54,6% у Kharkiv.Today. У листопаді найбільший показник був у видання "Харьковские известия" – 43%.

Умовно такі тексти можна поділити на: експертні поради; розповіді "бувалих"опитування; спростування фейків і маніпуляцій навколо коронавірусу; історії, що надихають; шляхи виходу з карантину.

Основні спікери цих новин – місцева влада, українські політики й містяни. Подекуди політики вдавалися до маніпуляцій.

Головний ньюзмейкер року

Тут теж усе просто й без інтриги. Це Геннадій Кернес і не тільки тому, що про його смерть написали всі харківські й національні медіа (та навіть деякі світові). Харківський міський голова був у центрі уваги журналістів упродовж усього року, передусім завдяки своїм неординарним висловлюванням. І, цитуючи Кернеса, медіа свідомо чи ні часто джинсували на його користь. Як у прикладі з KharkivToday, яке належить опонентам тодішнього мера:

"Если посмотреть на наш тандем с Ярославским, то мы движемся как танк. Если посмотреть на Кучера, то он движется как моль, подъедая что-то непонятное", – оскорбился Кернес и нажаловался Зеленскому". 

Натомість у період виборів в аналізованих онлайн-медіа не було замовних матеріалів на підтримку Геннадія Кернеса. Його передвиборча кампанія переважно проходила офлайново: відкриття фонтана, подарунки, розміщення агітаційних матеріалів на зупинках міського й міжміського сполучення тощо. У медіа він згадувався як очільник міста, але без цитування. Упродовж 5–7 жовтня моніторинг ІМІ виявив лише 22 статті (2,5%) з 888, які мають ознаки політичної джинси та контрагітації щодо Кернеса.

Головна біда року

Осінь 2020-го виявилася трагічною для Харківського регіону. Так, 2 вересня масштабні лісові пожежі в Дворічанському та Чугуївському районах охопили площу близько 500 гектар. Повністю згоріло село Гороб'ївка, а вогонь не вщухав чотири дні. Про цю надзвичайну подію написали всі медіа Харкова. Лише на StatusQuo впродовж чотирьох днів вийшло 23 матеріали.

А 25 вересня під Чугуєвим впав і загорівся літак АН-26. Загинули 25 осіб, зокрема 19 курсантів Харківського національного університету Повітряних сил. Один курсант вижив і повернувся до навчання. Здебільшого медіа згадували загиблих, як-от "ВГороде.Харьков": "Навсегда остались в небе: кем были погибшие в авиакатастрофе АН-26 под Харьковом". Напередодні виборів політики не нехтували нагодою попіаритися, навіть якщо це стосувалося трагедії. Як приклад – опублікований у розділі "Новини компаній" на сайті 057.ua матеріал про реакцію тодішнього очільника області й згодом кандидата в мери Харкова Олексія Кучера, в якій він розповідав про "пріоритети – увагу і допомогу родичам". Більшість політиків відреагували обіцянками допомогти й розслідувати трагедію, попри те слідство й досі триває.

Головна перемога року 

Опитування місцевих журналістів виявило не так і багато перемог у Харкові. Колеги згадували можливість платити за проїзд у метро банківською карткою, запуск нових тролейбусів, ремонт доріг в області, зрештою відкриття ще одного бару. Але, будемо чесними, всі ці події годяться для стрічки новин, а не для топу. Сподіваємося, що наступного року в харківських журналістів буде більше приводів писати справді журналістські матеріали за журналістськими стандартами про здобутки. 

А поки переможницею року вважаємо харківську культуру: концерти просто неба, вихід нової книжки Сергія Жадана, проведення міжнародного соціально-культурного фестивалю Plan B.   

...2021-й для Харкова буде точно новим. У нього наш регіон входить на другому місці за статистикою захворюваності на коронавірус, з новою очільницею області й без мера. Тож журналістам буде, про що писати, головне, щоб це відбувалося за стандартами й щоб наступний рік минув без перешкоджання професійній діяльності медійників, адже в цьому зафіксовано аж чотири напади на журналістів.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews. 

Liked the article?
Help us be even more cool!