Молитва за довкілля, вирубка лісів та кримінал - закарпатські онлайн-ЗМІ
Молитва за довкілля, вирубка лісів та кримінал - такі були екологічні новини в ужгородських онлайн-ЗМІ.
Менше 3% матеріалів у інтернет-ЗМІ стосувалися теми екології. При цьому не зафіксовано жодного авторського (редакційного) матеріалу щодо екології. Увесь контент – це передруки або із інших ЗМІ (в основному – новин телеканалів), або від прес-служб органів влади чи місцевого самоврядування.
«Закарпаття-онлайн» – із 200 публікацій сім присвячені тематиці екології. В одній новині анонсується фотовиставка, ключові фото з якої присвячені природі. Інша новина також є анонсом – про молитву греко-католицької громади, яка присвячена збереженню довколишнього середовища. Опублікована й ще одна інформація про факт проведення у місті Хуст фотовиставки на екологічну тематику.
А от одна інформативна публікація підготовлена податківцями – тут природа виступає як джерело доходів: інформується про сплату до бюджетів від користування природними багатствами: лісами, вод, надр.
Є дві публікації про представників місцевої влади у контексті їх візитів до об’єктів природно-заповідного фонду – це в один із міських парків Ужгорода та в НПП «Зачарований край», що в Іршавському районі Закарпаття.
Факт знищення скверу як удар по екології фігурує в одному журналістському розслідуванні, яке потрапило у стрічку новин.
У видання «Мукачево.нет» із 200 новин зафіксована лише одна на екологічну тематику – відгук про скандальну вирубку лісу вздовж україно-словацького кордону. Новина – ретрансляція відеосюжету із новин телеканалу «Україна».
У стрічці новин видання «ПроЗахід» із 200 можна побачити шість, що мають пряме чи опосередковане відношення до теми екології. Це – новина про семінар лісівників щодо зелених насаджень; знову ж таки інфо від податківців – як на природі заробили бюджети; іміджева інформація компанії щодо теми сортування сміття, а відтак й збереження довкілля.
Окремо слід виділити три новини щодо сумнівного видобування гравію та піску: це опис проблем на Прикарпатті щодо дозволу облради на руслоочисні та руслорегулювальні роботи на річках області; підозри у крадіжці гравію із річки Лімниця; підозри у незаконному добуванні каменю-пісковику поблизу села Возилів на Тернопільщині.
У інтернет-ЗМІ «pmg.ua» також зафіксовано із 200 шість новин екологічної тематики. Це – знову ж таки ретрансляція відеосюжету телеканалу «Україна» про зрубаний ліс на україно-словацькому кордоні; уже згадувана молитва за довкілля; уже згадуваний візит до міського парку Ужгорода з метою його впорядкування та збереження.
Також сайт розмістив «бюрократичну» інформацію про те, як депутати облради на засіданні «вивчали» стан використання надр в області.
Ще одна новина – повідомлення від прес-служби прокуратури Закарпатської області про те, що вищий суд визнав правоту правоохоронців щодо стягнення з місцевого лісгоспу понад півмільйона гривень за незаконну рубку деревини. При цьому позиція лісгоспу у новині не озвучена.
На сайті зафіксована ще одна «ретрансляція» телевізійного сюжету – щодо акції протесту в одному з сіл області щодо масової вирубки місцевого лісу.
На жаль, можна зробити висновок, що закарпатські медіа наразі приділяють доволі низьку увагу проблемам екології. Це особливо дисонансно звучить у контексті того, що Закарпаття вважається краєм, багатим на природу; актуальною для області є саме проблема нераціонального використання природних ресурсів. Особливо це відомо у контексті масової вирубки лісів, яка останнім часом привернула увагу загальноукраїнських ЗМІ.
Методологія: У період із 12 вересня – починаючи із 00.00 – було промоніторено перші 200 публікацій із стрічки новин чотирьох закарпатських онлайн-медіа на предмет наявності контенту екологічної тематики. До моніторингу потрапили видання «Закарпаття-онлайн», «Мукачево.нет», «ПроЗахід» та «pmg.ua» – у цілому 800 публікацій.
Ярослав Гулан, регіональний представник ІМІ в Закарпатській області
Фото - huffingtonpost.com
Моніторинг проведено регіональними представниками Інституту масової інформації за підтримки програми МАТРА Посольства Нідерландів в Україні
Help us be even more cool!