ІМІ: «Посилився тиск на кримських журналістів»
У період з 18 по 29 квітня 2015 року в Україні зафіксовано 5 випадків порушень в категорії «Фізична агресія» та по два випадки в категорії «Цензура. Доступ до інформації» та «Непрямий тиск».
В останній тиждень квітня погрози та випадки агресії щодо журналістів були зафіксовані в по всій Україні, від Львівської області до Харківської та Донецької. Журналістам перешкоджають вести розслідування та мстять за них. У Костянтинівці редакція газети «Провинция», де було вибито вікна, постраждала за проукраїнську позицію. В окупованому Криму услід за закритим каналом АТР почалися нагонки на окремих його та інших вільних ЗМІ колишніх журналістів – оператора Ескендера Небієва арештовано на два місяці, директора інформагентства “Кримські новини” QHA, Гаяне Юксель викликали в ФСБ на двогодинну розмову.
Категорія «Фізична агресія»
У місті Костянтинівка (Донецька область) колектив газети “Провинция” виявив побиті вікна у приміщенні, де працює редакція. Були розбиті десять стекол у 3-х вікнах, здертий антисепаратиський плакат з дверей.
У місті Дубляни Львівської області на громадського активіста, позаштатного журналіста юридично-правового видання “Дорожній контроль Львів” Івана Горбаля напав член виконкому Дублянської міської ради Андрій Хрущ, намагаючись вибити відеокамеру, в результаті чого її пошкодив.
У селі Лісники Київської області невідомі напали на знімальну групу програми журналістських розслідувань “Наші гроші” (телеканал ЗІК). Журналіст Надія Бурдей і оператори Михайло Шелест і Рустам Рашидов готували сюжет про будівництво у лісі будинку, який може належати родині заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря.
Екс-депутат Черкаської міськради Андрій Ковальчук погрожував розправою журналісту телеканалу “ВІККА”, автору програми “Провокація” Валентину Чернявському та членам його сім’ї. За словами Чернявського, причиною погроз став останній випуск "Провокації". В ньому йшлося про конфліктну ділянку в черкаському мікрорайоні "Дахнівка", яку через судову тяганину тривалий час не прибирають.
У Харкові невідомий чоловік погрожував голові Харківського осередку Незалежної медіа профспілки України (НМПУ) та журналістці-розслідувальниці інтернет-порталу “СтройОбзор” Ользі Вдовенко через її професійної діяльності. Увечері журналістка поверталась додому, де на неї у під’їзді будинку чекав невідомий чоловік. Він сказав, що знає, де вона мешкає разом з дитиною. До того ж невідомий погрожував: “Краще б ти більше не лізла туди, куди не треба”.
Категорія «Цензура. Доступ до публічної інформації»
Знімальну групу каналу “Кіровоград” (Кіровоградська ОДТРК) суддя Ленінського райсуду м. Кіровограда Лілія Іванова не пустила на засідання у справі активіста кредитного майдану.
Голова Заводського районного суду міста Миколаєва Сергій Щербина виявив хитрість, щоби ухилитись від надання журналісту інтернет-видання «Преступности.НЕТ» копії своєї декларації про майно, доходи та витрати за 2014 рік. Так, на інформаційний запит журналіста Щербина відповів тим, що копія його декларації опублікована на офіційному сайті Заводського районного суду міста Миколаєва. Тим самим суддя порушив норму Закону.
Категорія «Непрямий тиск»
Директора інформагентства “Кримські новини” QHA (АР Крим), члена Меджлісу кримськотатарського народу Гаяне Юксель викликали в управління з протидії екстремізму МВС РФ (Центр “Е”) в Сімферополі через діяльність агентства. Гаяне Юксель викликали на 11 годину, бесіда тривала дві години. Разом з нею в центрі “Е” був присутній її адвокат Іслям Веліляєв.
Київський районний суд Сімферополя (АР Крим) заарештував оператора кримськотатарського каналу АТР Ескендера Небієва на два місяці. Суд вирішив, що Небієв може сховатися і чинити тиск на свідків.
Для отримання додаткової інформації відвідайте www.imi.org.ua і www.freedomhouse.org/ukraine-media-watch.
На фото: Ескендер Небієв
Даний звіт підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії.
Help us be even more cool!