ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як російські медіа намагалися легалізувати "вибори" Путіна

18.03.2024, 13:00
Олена Голуб
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У Росії вже давно вибори перетворилися на формальну процедуру виборів без вибору. Проте це не заважає росіянам створювати навколо цього процесу бутафорію демократії та справжнього волевиявлення народу. Звісно, ніякої політичної боротьби ні в суспільній площині, ні тим паче в прокремлівських медіа немає.

Інститут масової інформації проаналізував п’ять російських медіа та стільки ж телеграм-каналів на предмет висвітлення ними “виборчого процесу”, що вкотре продемонструвало його повну відсутність.

Загалом у межах висвітлення псевдовиборів у Росії виявлено кілька основних тем. Найпомітніший акцент робився на нібито спробах усіх навколо зашкодити “волевиявленню в росіян”. Великий масив інформації стосувався спроб України зірвати цей процес. Інші теми щодо так званих “виборів” стосувалися соціології, що обіцяла велику явку виборців та безпрецедентну підтримку чинного президента Володимира Путіна, а також уявну буденність псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях.

“Спроби втручань” у російські псевдовибори

Російські медіа стверджують, що ледь не пів світу намагається зашкодити російським бутафорним “виборам”. Так, служба зовнішньої розвідки Росії стверджує, що з подання Вашингтона через опозиційні інтернет-ресурси поширюються заклики до громадян РФ ігнорувати “вибори”. Нібито за участю провідних американських IT-фахівців передбачається вчинити кібератаки на систему дистанційного електронного голосування, що унеможливлять облік голосів значної частки російських виборців. Цей матеріал розійшовся практично всіма медіа. Його опублікували: “Лента”, “Русская газета”, “Газета.Ru”, РИА Новости, ТАСС.

РИА Новости пише про нібито кібератаку в день виборів у РФ. Скриншот ІМІ

З метою протидії цим нібито намаганням втручатись у так званий “виборчий процес” була створена навіть спеціальна комісія в російській Державній думі “з розслідування фактів втручання у вибори”, головою цієї комісії став Василь Піскарьов. Він теж неодноразово заявляв про намагання країн НАТО зашкодити цьому нібито волевиявленню: 

  • “Пискарев заявил о провокациях стран НАТО в попытке помешать выборам” – РИА Новости 
  • “Пискарев: Призывы избегать поездок в РФ – попытка помешать наблюдению на выборах” – “Российская газета”.

Про “безпрецедентні” кібератаки розповідала й голова російської ЦВК Елла Памфілова:

“Наші сайти, ресурси під час виборів завжди зазнавали хакерських атак, кібервпливів, але те, що зараз відбувається, такого не було ніколи”, – цитує Памфілову сайт “РИА Новости”.

Своєю чергою пресаташе російського міністерства закордонних справ Марія Захарова взялася навіть погрожувати Заходу і заявила:

“Можу запевнити, що всі спроби втручання у внутрішні справи РФ, зокрема в процес проведення голосування, приречені на провал та відгукнуться їм. Історія все пам'ятає”, – поширює заяву Захарової сайт “Русская газета”.

Схожі заяви Захарова розміщувала і на своєму телеграм-каналі.

Як втручання у вибори російські медіа і посадовці розцінюють також заяву Латвії про перевірку учасників голосування на виборах президента Росії в російському посольстві щодо наявності в них права на перебування в республіці:

  • “В Латвии проверят документы у голосующих на выборах президента РФ” – Газета.Ru 

Захарова у своєму телеграм-каналі написала: “Латвія будувала демократію, а збудувала диктатуру”.

Для протистояння цьому міфічному “втручанню” залучили й інші телеграм-канали, що закликають прийти на вибори “на зло всім”. До цього приєднався і телеграм-канал одного з топпропагандистів – Володимира Соловйова.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Володимира Соловйова

Проте в спробі зірвати вибори найбільшої небезпеки Росія очікує від України:

  • “В МИД заявили о попытках Киева сорвать голосование на выборах терактами” – Lenta.ru
  • “Путин назвал цель попыток Украины атаковать регионы России” – Lenta.ru.

Також російські медіа лякали російських громадян “роями дронів”, що нібито мають зірвати волевиявлення: 

“Військовий оглядач Михайло Ходаренок припустив, що Збройні сили України (ЗСУ) спробують атакувати російські регіони роєм з тисячі дронів у дні проведення президентських виборів”, – пише Газета.Ru.

На його думку, атаки українських військових на регіони Росії спрямовані на те, щоб підірвати довіру громадян, які зібралися проголосувати на “виборах президента”.

Про українські удари напередодні виборів у своєму телеграм-каналі написав і російський пропагандист Олександр Сладков.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Сладков+

Читаючи ці всі новини, розумієш, що російські медіа активно поширюють наратив про те, що навколо одні вороги. Мабуть, на думку пропагандистів, це має згуртувати російське суспільство навколо Путіна як “єдиного борця із західним свавіллям”.

“Безпрецедентна підтримка” та “демократичні вибори” Путіна 

Російські медіа цитують посла Росії в США Анатолія Антонова, який заявляє, що росіяни твердо підтримують внутрішній та зовнішньополітичний курс Росії, заданий президентом Володимиром Путіним, і поділяють цілі “спецоперації”.

У неабиякій підтримці Путіна переконують і російські “соціологічні опитування”. Одразу дві соціологічні фірми оприлюднили результати власних опитувань щодо електоральних уподобань росіян. Їхня єдність вражає, оскільки “соціологи” показали ідентичні результати щодо рівня підтримки Путіна.

Так, і “Всеросійський центр вивчення громадської думки”, і “Експертний інститут соціальних досліджень” заявляють, що Путіна підтримують 82% респондентів.

Скриншот ІМІ з Газета.Ru

Соціологічні дослідження в Росії вже давно стали таким самим інструментом пропаганди, як і медіа. Немає підстав довіряти жодним кількісним показникам, озвученим російською владою у зв’язку з псевдовиборами.

Зважаючи на новини про за всіма мірками фантастичну оголошену підтримку диктатора Путіна, намагання пропагандистів створити ілюзію демократії викликає неабиякий дисонанс. Проте схоже, що в російського суспільства подібні відчуття відсутні й воно продовжує вірити в демократію у своїй державі.

Підживлюють цю віру новини в пропагандистських медіа про тисячі іноземних спостерігачів та акредитованих журналістів.

“У нашій країні буде організоване широке міжнародне спостереження за виборами, прибудуть понад тисячу спостерігачів із приблизно ста країн світу. Звичайно, вони відвідають виборчі дільниці у всіх російських регіонах, включно з Кримом та новими російськими територіями”, – заявляє представник міністерства закордонних справ Росії Геннадій Аскольдович.

Про тисячі акредитованих журналістів заявляє голова російської ЦВК Елла Памфілова. “У нас уже акредитовано понад тисячу представників ЗМІ, які інформуватимуть громадян, працюватимуть на будь-якій ділянці, яку вони оберуть”, – сказала Памфілова виданню “РИА Новости”.

Тим часом у жодній новині не йдеться про те, з яких саме країн мають приїхати ці нібито спостерігачі.

Такими повідомленнями про нібито громадську підтримку Путіна пропагандисти намагалися легалізувати так звані “вибори” в Росії.

Імітація виборів на тимчасово окупованих територіях 

У російських медіа велику увагу приділили псевдовиборам Путіна на українських тимчасово окупованих територіях, намагаючись створити картинку звичайного та повсякденного виборчого процесу.

  • “Досрочное голосование на выборах президента России началось в ЛНР” – “Российская газета”
  • “В ДНР получили бюллетени для выборов президента” – РИА Новости

Своєю чергою призначений Росією голова “виборчкому” на території, контрольованій угрупованням “ДНР”, Володимир Висоцький уже прозвітував, що на дострокових “виборах” встигли проголосувати 30% жителів окупованої частини Донеччини.

Але особливо вражає цинізм пропагандистів, коли вони заявляють про так звані “вибори” в практично повністю зруйнованих містах.

Скриншот ІМІ з РИА Новости

Наратив, що просувається подібними новинами, очевидний – зображення уявного добробуту.

У межах дослідження проаналізовано п’ять російських медіа: РИА Новости, “Русская газета”, Газета.Ru, Lenta.ru, ТАСС, а також п’ять телеграм-каналів: “Соловьёв”, “Мария Захарова”, “Два майора”, “Сладков+”, “Мир сегодня с "Юрий Подоляка”. Період дослідження з 1 до 14 березня 2024 року включно.

Liked the article?
Help us be even more cool!