IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

56

2

13

За півроку суди першої інстанції стягнули 60 тис грн за розгляд справ по доступу

Фото – news.dtkt.ua

За перше півріччя 2017 року суди першої інстанції в Україні отримали 194 справи про порушення права на доступ до публічної інформації. За розгляд цих справ було стягнуто судового збору 60 тисяч гривень. Такою є відповідь Державної судової адміністрації України на запит юриста Харківської правозахисної групи Василя Мельничука, повідомляє “Доступ до правди”.

Як зазначає видання, залишок нерозглянутих справ у судах першої інстанції на початок року становив 167, тобто цифра є цілком співмірною із тою кількістю справ, що надійшла до усіх судів країни за півроку.

Експерти звертають увагу на загальне падіння кількості позовів – 15-20% за два роки, яке зокрема пов’язують і з високим судовим збором.

За аналогічний період апеляційні суди України переглянули 131 постанову з доступу, в абсолютній більшості справ, у 103 випадках, рішення суду першої інстанції було залишено без змін.

Запит на інформацію було подано в рамках діяльності громадської коаліції за зниження фінансових бар’єрів у доступі до публічної інформації.

Нагадаємо, Інститут масової інформації, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні підписали Меморандум про створення коаліції “За зменшення фінансових бар’єрів у справах по доступу до публічної інформації”.

Основна мета кампанії – зменшення судового збору в адмінсудах та скасування авансового внеску у виконавчих провадженнях у справах про доступ.

Зараз судовий збір для фізичних осіб, які бажають оскаржити ненадання/надання неповної інформації до суду, становить 640 грн, для юридичних осіб – 1600 грн. Вартість відкриття виконавчого провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа, коштує 6 400 грн.

На думку підписантів меморандуму, такі високі фінансові бар’єри фактично блокують можливість для багатьох журналістів та громадських активістів відстоювати право на інформацію в суді.

Підписати меморандум можна тут.

Ще Новини