IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2017 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

48

4

19

Нацрада оголосила попередження каналу “Україна”

18 травня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила попередження телеканалу “Україна” за показ 6 лютого випуску соціального ток-шоу “Говорить Україна”, де були присутні сцени з наслідками насилля, демонстрацією понівеченого людського тіла, повідомляє “Детектор медіа”.

Зі скаргою на показаний 6 лютого випуск “Говорить Україна” до Нацради звернулася громадська організація “Детектор медіа”. 23 лютого Нацрада призначила позапланову перевірку, результати якої розглянула 18 травня.

Перевірка підтвердила, що 6 лютого з 19:45 до 21:00 на телеканалі “Україна” транслювалося соціальне ток-шоу “Говорить Україна”. У випуску були показані сцени, що викликають жах, демонструвалися результати насильства (наприклад, скривавлене обличчя вбитого 17-річного хлопця з виколотим оком).

Перевірка встановила, що програма не мала спеціального попередження та позначення про її зміст безпосередньо перед трансляцією. В ефірі програма була до 23:00 – тобто в час, доступний для дітей.

Під час перевірки Нацрада запитала точку зору Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Асоціації психологів України та Громадської ради при Нацраді – відповідь отримала від останньої.

Громадська рада звернула увагу на те, що протягом усього випуску програми в подробицях проговорювалися і показувалися обставини і деталі вбивства 17-річного хлопця і старшої жінки. Протягом передачі звучали наступні фрази: “ему вырезали глаз; изрезали половые органы; умер от болевого шока – глумились над человеком, и он умер от ужасной боли; изрезали лицо, порезали лицо – 36 колотых ран в голову, держал мужчину за половые органы”. Крім цього у випуску обговорювався інцест (статеві стосунки матері з сином).

На думку Громадської ради, все це свідчить про те, що перегляд такої програми неповнолітніми міг зашкодити їх фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку.

Відтак, громадська рада констатувала порушення телеканалом “Україна” абзацу 8 частини 2 статті 6, частини 5 статті 28, частини 2 статті 62 закону “Про телебачення і радіомовлення”.

Телеканал “Україна” на свій захист навів кілька аргументів. Зокрема, що 6 лютого відбувся повтор випуску “Говорить Україна” дворічної давнини, до якого в Нацради не було претензій. “Ця програма вже була в ефірі в грудні 2014 року, і тоді до неї не було зауважень. Тому ми її повторили”, – повідомила генеральна директорка ТРК “Україна” Вікторія Корогод. Вона додала, що за п’ять років ефіру редакція “Говорить Україна” жодного разу не порушувала закон.

Також Корогод запевнила, що телеканал нині переглядає свої редакційні правила щодо захисту дітей, але водночас просить від Нацради більш чітких критеріїв шкідливого контенту.

Члени Нацради не погодилися давати каналу “Україна” шанс, усі присутні шестеро членів Нацради підтримали санкцію попередження для каналу.

“Україна” отримала попередження за порушення:

– частини 5 статті 28 (ліцензіат не має права розповсюджувати програми і передачі, трансляція яких не допускається згідно з вимогами частини другої статті 6 цього Закону, а також програми, здатні впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва, і програми, що містять сцени, які викликають жах, сцени вбивства, насилля (фізичного чи психологічного), сцени, звернені до сексуальних інстинктів);

– частини 2 статті 62 (телерадіоорганізаціям забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом. Такі програми або передачі повинні мати спеціальне попередження і відповідно позначатися в розкладі програм телерадіоорганізацій та спеціально позначатися безпосередньо перед їх трансляцією).

Однак, пише видання, у рішенні Нацради не згадано порушення каналом “Україна” абзацу 8 частини 2 статті 6 закону “Про телебачення і радіомовлення” (не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися).

Під час засідання члени Нацради цієї норми закону не обговорювали – лише Уляна Фещук пропонувала доповнити проект рішення частиною 5 статті 28.

Ще Новини