IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

29

89

2

31

Уряди значно збільшили маніпуляції контентом у соцмережах – Freedom House

Фото – regmedia.co.uk

Міжнародна правозахисна організація Freedom House заявляє, що уряди по всьому світу за останній рік значно збільшили свої зусилля в маніпуляції контентом на платформах соціальних мереж, і це серйозно загрожує укріпленням авторитарних режимів. Загалом, рівень інтернет-свободи у світі постійно знижується, а в Україні за останній рік таке зниження є одним із найбільших. Про це йдеться у звіті організації під назвою “Freedom on the Net”, повідомляє Радіо Свобода.

Дослідники зазначають, що маніпуляції онлайн-контентом досить складно виявити, але боротися з ними ще складніше. Тактики маніпуляції та дезінформації за останній рік зіграли важливу роль у виборах щонайменше 17 країн світу.

Деякі держави, такі як Росія, за допомогою таких тактик намагалися поширити свій вплив на інші країни. А щонайменше 30 урядів інших держав використовували їх для поширення проурядової думки або ж для придушення критиків усередині своєї країни.

Тактики маніпуляції контентом у соцмережах стали значно ширшими і технічно витонченими, адже сьогодні вони включають використання ботів та інших поширювачів фальшивих новин, які застосовують сучасні можливості соціальних мереж та пошукових алгоритмів для того, щоб фальшива інформація максимально нагадувала реальну, йдеться у звіті.

Із 2016 року рівень інтернет-свободи постійно занепадає в 32 із 65 досліджених країн, йдеться у звіті. При цьому, зазначають в організації, в Україні цей занепад став одним із найбільших: уряд заблокував російські соцмережі “ВКонтакте” та “Одноклассники”, пошукову систему Яндекс та Mail.ru на підставах національної безпеки, в той час як у країні зросли переслідування за онлайн-діяльність, зазначають дослідники.

В Україні основними тактиками маніпуляції контентом у соцмережах є використання проплачених провладних коментаторів та політичних ботів, зазначають автори звіту. А в Росії, наприклад, на додаток до цих двох методів також використовують провладну пропаганду й ЗМІ.

В Україні незначною мірою під цензуру потрапляє критика влади, а також у значній мірі теми, пов’язані зі збройним конфліктом. Цензура, як пояснюють автори, проявляє себе, коли державні органи заблоковують чи наказують видалити контент або ж, наприклад, затримують чи штрафують користувачів за розміщення контенту на конкретні теми.

Водночас дослідники зазначають, що мало де сильнішим є зв’язок між державною пропагандою та правовими обмеженнями ЗМІ, ніж у Росії. У цій країні блогери, які мають більше ніж 3000 відвідувань за добу, мають зареєструвати свої персональні дані в державних органах, а основні ЗМІ є у власності союзників Кремля, зазначають автори. Ба більше, бюджет російської “фабрики тролів” складає близько 400 тисяч американських доларів на місяць, йдеться у звіті.

За останній рік дослідники виявили п’ять основних трендів, що спричиняють зниження рівня інтернет-свободи у світі. Держави почали піддавати цензурі мобільний зв’язок, а саме – відімкнення мобільного інтернету через політичні чи безпекові причини. Також, особливо під час протестів, все більше урядів почали забороняти онлайн-трансляції в інтернеті, які стали досить популярними в соціальних мережах. Значно частішими стали й кібератаки проти новинних агентств та опозиціонерів чи правозахисників. Усе частіше почали запроваджувати обмеження на віртуальні приватні мережі, такі як VPN, що дозволяють дістатися заборонених у країнах веб-сайтів. Нападів на журналістів, активних в інтернеті, також стало значно більше, йдеться у звіті.

Дослідники вважають, що першим кроком у боротьбі з онлайн-маніпуляціями контентом повинно стати виховання людей на тему, як виявляти фальшиві новини й коментарі, що вводять в оману. Також необхідно звернути увагу і на забезпечення прозорості політичної онлайн реклами, йдеться в аналізі.

Якщо ігнорувати проблему – авторитарні режими ставатимуть сильнішими, а довіра до онлайн-ЗМІ, інтернету ставатиме все слабшою, переконані автори звіту.

Ще Новини