IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

2

18

1

7

У січні ІМІ зафіксував 15 випадків порушень свободи слова – ІМІ

З початком 2017 року ІМІ зафіксував по Україні загалом 15 випадків порушень свободи слова, які сталися у десяти областях країни. З них основними порушеннями у січні стали – перешкоджання професійній діяльності журналіста – 5 та обмеження доступу до публічної інформації – 4. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

Цього місяця дві області є лідерами з перешкоджань – Рівне та Донеччина. В цих регіонах журналістам заважали працювати приватні особи, охорона та посадовець. Журналістам перешкоджали вести зйомку, штовхали, били камеру.

Порушували право на доступ до публічної інформації переважно місцева влада, комунальні підприємства та суд. Ці випадки зафіксовані в Одесі, Миколаєві, на Полтавщині та Закарпатті.

“Загалом січень видався більш-менш спокійним місяцем. Ми не зафіксували жодного випадку побиття журналістів. Якщо взяти січень минулого року, тоді ІМІ зафіксував чотири випадки”, – зазначила експертка ІМІ Катерина Дячук.

Водночас ІМІ звертає увагу на ​небезпечний випадок нового виду, коли українські провайдери, піддаючись економічному тискові, виконують рішення російських правоохоронних органів.

Мова йде про випадок цензури, який зафіксував ІМІ – харківський провайдер безлімітного хостингу, який обслуговував інформаційний портал “Вечірня Умань” (vch-uman.in.ua), заблокував доступ до сайту на вимогу Роскомнагляду та Генеральної прокуратури РФ.

Крім того, ІМІ зафіксував 3 випадки погроз, та по 1 випадку судових позовів від журналістів та кібер-атаки.

В окупованому Росією Криму ІМІ зафіксував 4 випадки порушень прав журналістів, які, зокрема, чинили представники ФСБ Росії. Зокрема, вручення з порушенням Кримінально-процесуального кодексу України журналісту Миколі Семені обвинувального висновку у справі про сепаратизм. За версією слідства, кримський журналіст “підготував статтю під назвою “Блокада – необхідний перший крок до звільнення Криму”, в якій були виявлені заклики до порушення територіальної цілісності Росії”.

Крім того, у Криму заблокували доступ до сайту “Історичної правди”.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок цензури, 5 випадків перешкоджання, 4 – доступу до інформації та 3 випадки погроз.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ у рубриці “Барометр свободи слова”.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за наступними категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск та кібер-злочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Ще Новини