ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Раді пропонують внести до складу наглядової ради НСТУ представника Всеукраїнської Ради Церков

04.07.2018, 15:43
Фото - UA:Перший

Група депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект №8538 про внесення змін до статті 8 Закону України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”, яким пропонують ввести до складу наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України представника Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, повідомляє “Суспільне. Детектор медіа”.

Народний депутат, член Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Григорій Шверк та член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, доктор філософських наук, професор Олексій Панич не бачать у цьому великої проблеми.

Законопроект зареєстрували в парламенті 27 червня депутати Павло Унгурян, Оксана Продан, Юрій Мірошниченко, Сергій Соболєв і Максим Курячий.

У документі пропонується викласти абзац перший частини 1 статті 8 Закону України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України” (Відомості Верховної Ради, 2014, № 27, ст. 904 з наступними змінами) у такій редакції:

“1. До Наглядової ради НСТУ входять по одному представнику від депутатських фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання, дев’ять членів від громадських об’єднань та асоціацій, основним видом діяльності яких є діяльність:

1) у сфері освіти та науки;

2) у сфері забезпечення прав національних меншин;

3) у сфері фізичного виховання та спорту;

4) у сфері журналістики;

5) у правозахисній сфері;

6) у сфері захисту інтересів дітей та молоді;

7) у творчій сфері;

8) у сфері місцевого самоврядування;

9) у сфері захисту прав осіб з особливими потребами;

та один представник Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій”.

Доповідатиме щодо вказаного законопроекту народний депутат Павло Унгурян.

У пояснювальній записці зазначено, що “релігійні організації України, які об’єднують значну частину населення України (за даними соціологічних опитувань, до 80 відсотків населення України декларує свою релігійність), позбавлені права на своє представництво у складі вищевказаній наглядової ради”.

Народні депутати зазначають, що релігійні організації в Україні стабільно посідають одне з перших місць за рівнем суспільної довіри.

“Відсутність у релігійних організацій, а відтак у віруючих громадян, об’єднаних у такі організації, вищезазначеного права може трактуватися як  дискримінаційне обмеження по відношенню до віруючих громадян, а відтак є порушенням статті 24 Конституції України, згідно з якою громадяни мають рівні конституційні права та яка забороняє обмеження прав людини, зокрема за ознакою релігійних переконань”, – зазначають народні депутати.

Вони пояснюють, що до складу Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій входять 18 релігійних об’єднань країни – православних, католицьких, протестантських, мусульманських та іудейське. За їхніми словами, ВРЦ об’єднує близько 95% релігійних організацій України і є найбільш презентативним представницьким органом релігійної спільноти України. “Зважаючи на це, пропонується забезпечити представництво релігійних організацій у складі Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії шляхом введення до її складу представника Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій”, – коментують правку до закону нардепи.

Народний депутат, член Комітету свободи слова та інформаційної політики Григорій Шверк сказав виданню, що не вносив би зміни у склад наглядової ради. “Наразі ми маємо збалансовану і дуже кваліфіковану наглядову раду НСТУ, тому мені здається, що зміни не потрібні. Та якщо ця правка буде прийнята, я не вбачаю у цьому занадто великої проблеми. Будь-яка людина не зможе зробити так, щоб наглядова рада стала недієвою”, – зазначив народний депутат.

Шверк не вважає, що парна кількість членів у наглядовій раді Суспільного може вплинути на якість голосування. “Ми мали таку ситуацію, коли обирали керівника Суспільного. Тоді в обох кандидатів було порівну голосів. Це невелика проблема. Наглядова рада в будь-якому разі зможе прийняти якісне рішення”, – додав він.

Олексій Панич теж не має заперечень проти такої ідеї. “Я б заперечував, якби йшлося про представника не від ВРЦ, а від "релігійних громад України", якого обирає невідомо хто невідомо як. Так була б небезпека, що до складу Наглядової ради потрапить якийсь релігійно налаштований радикал, з яким важко буде вести діалог. А представник саме від Всеукраїнської Ради Церков – чому б ні? Якщо ВРЦ змогла зіграти дуже конструктивну роль під час Майдану, гадаю, що зможе і зараз. Тим паче що, наскільки я знаю, в інших європейських країнах є прецеденти членства духовних осіб у наглядових радах суспільних мовників”, – прокоментував поправку Панич.

Деякі члени наглядової ради наголошують, що “не час ділити крісла, а час будувати фундамент”. У них є побоювання, що у разі, якщо законопроект буде висунуто на голосування, то до нього випадково вночі буде внесено ще якісь поправки, які ймовірно можуть нашкодити збалансованості наглядової ради Суспільного. Також інші громадські організації, які не ввійшли до складу наглядової ради, теж можуть наполягати на присутності свого кандидата у складі НР. Члени наглядової ради нагадують, що зміни до законопроекту, які народні депутати не помітили і проголосували за них,  уже були внесені під час розгляду бюджету на Національну суспільну телерадіокомпанію України. А якщо хтось із представників Всеукраїнської Ради Церков чи інших організацій хоче презентувати свою ідею, то для цього проводяться громадські обговорення, як було з мовленням національних меншин, коли на круглому столі десятки представників ГО висловлювали свої пропозиції щодо концепції.

Нагадаємо, у березні 2017 року президент Асоціації “Новомедіа” Руслан Кухарчук запропонував розширити склад наглядової ради НСТУ з 17 до 18 членів, додавши представника від християнських церков України. Юрист Інституту медіаправа (Цедем) Ігор Розкладай сказав, що згідно з Законом “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”, не можна розширювати склад Наглядової ради НСТУ.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!