ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Звіт з моніторингу журналістських стандартів інтернет-ЗМІ. Квітень 2016 року

01.06.2016, 14:33

Рівень дотримання журналістських стандартів 6 загальнонаціональними онлайн-виданнями у квітні склав 5,02 бала з 6 максимальних.

Такими є результати щомісячного моніторингу основних журналістських стандартів (баланс, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність та повнота), що проводить Інститут масової інформації у шести інтернет-ЗМІ (ЛігаБізнесІнформ, УНІАН, "Обозреватель", "Українська правда", LB.ua, Укрінформ).

Найчастіше у квітні виданнями порушувались стандарти балансу та повноти представленої інформації. Відповідно, загалом 35% матеріалів є неповними та незбалансованими.

Найчастіше з поміж досліджуваних ЗМІ стандарт повноти порушував сайт Обозреватель, 52% матеріалів  тут є неповними. Стандарт балансу найчастіше порушувався сайтом УНІАН, 76% матеріалів не ресурсі незбалансовані.

Поміж шести сайтів найвищий рейтинг з дотримання журналістських стандартів у лютому отримав сайт Ліга: 5,52 бала з 6 максимальних.

67% матеріалів на ресурсі написані без порушення жодного з професійних стандартів журналістики.

Найчастіше на сайті порушувався стандарт повноти – у 24% випадків. Це невисокий показник порушень і ті зумовлені найчастіше відсутністю у деяких новинах бекграунду.

Другу позицію з 5,19 бала посів портал Українська правда. 38% матеріалів написані без порушень стандартів, більшість новин написані з порушенням одного зі стандартів.

Найчастіше на сайті порушувався стандарт повноти – у 38% випадків, що, як і в першому випадку, спричинено, в тому числі, і відсутністю у деяких новинах бекграунду.

5 балів з 6 максимальних у квітні отримав сайт Укрінформ. Найчастіше сайтом порушувався стандарт повноти: у 48% випадків. Також у зв’язку з формою власності (сайт є державним) на ресурсі друкується велика кількість паркетних новин.

ПАРКЕТ – це повідомлення прес-служб та офіційних осіб без відповідних коментарів експертів та без видимого журналістського доопрацювання.

Сайт LB.ua отримав 4,9 бала. На ресурсі досить високий відсоток незбалансованих новин – 67%.

4,81 бала у квітні отримав сайт УНІАН, 4,71 бала і останнє місце отримав Обозреватель.

У межах дослідження експерти проаналізували висвітлення двох тем на досліджуваних сайтах: формування та діяльність нового уряду та висвітлення конфліктно вразливих груп населення (Мобілізовані, демобілізовані, бійці АТО, переселенці, волонтери, полонені, жителі окупованих територій).

У результаті дослідження конфліктно вразливих груп експерти дійшли висновку, що висвітлення цих груп загальнонаціональними онлайн-ЗМІ є ситуативним і залежить від гарячих тем. Так, у квітні найбільше уваги журналістами було приділено висвітленню судів та вироків полоненим російським військовим Олександру Александрову та Євгену Єрофеєву та їх можливий обмін на засуджену на 22 роки в Росії українку Надію Савченко.

Оскільки вирок російським військовим було винесено 18 квітня, то другу половину місяця ЗМІ обговорювали наслідки вироку та можливу подальшу долю полонених.

Досить багато уваги в межах досліджуваної теми було приділено висвітленню окупованого півострова Крим.

Практично всі ЗМІ, що підлягають моніторингу,  приділили увагу забороні Мінюстом Росії діяльності органу самоврядування кримських татар Меджлісу.

А також тиску окупаційної влади на представників кримськотатарського народу

Поодинокі новини були приділені переселенцям та жителям тимчасово окупованих частин Донецької та Луганської областей.

Варто відзначити, що як такого використання мови ворожнечі та негативної конотації до конфліктно вразливих груп виявлено не було. Лише на сайті УНІАН була новина з вживанням неприйнятної лексики:

Сама новина стосувалась більше рішення Нацради з телебачення та радіомовлення про дозвіл трансляції фільму про війну на сході, а безпосередньо вразливих груп не стосувалась.

Питання висвітлення діяльності нового уряду на УНІАН крутилося навколо заяв прем’єра Володимира Гройсмана, та призначення міністра охорони здоров’я. Також увага була приділена меншим гравцям – заступникам попередніх міністрів, радникам: чому відбуваються ці перетасовки, наскільки вигідним чи навпаки може це бути для нового складу уряду. Новини робляться нерідко на основі записів з соцмереж, але збалансовуються через контекст події.

Практично не було експертної оцінки нових урядовців.

Моніторинг проводився протягом квітня місяця. Аналізувалось 11 новин підряд, що вийшли 19 квітня  починаючи з 12.00 на всіх досліджуваних ресурсах, окрім цього, досліджувалось по п’ять новин з двох суспільно важливих тем: формування та діяльність нового уряду та висвітлення конфліктно вразливих груп населення.

Моніторинг проводився за підтримки Інтерньюз Нетворк.

 

Liked the article?
Help us be even more cool!