ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Топ-5 кандидатів на українських новинних сайтах: як і чи про всіх пишуть журналісти?

25.03.2019, 15:59

Запорукою демократичних та чесних виборів є чесні і збалансовані новини. Це і відсутність чорнухи, маніпуляцій, фаворитів та політичних цапів-відбувайлів на сайтах. Інформаційне поле здатне впливати на наш вибір не менше за рекламні ролики, кандидатські тури країною та безкінечні соціологічні опитування. Експерти ІМІ вирішили переглянути, як основні новинні сайти в Україні пишуть про топ-5 кандидатів у Президенти. Спойлер: про деяких не пишуть взагалі.

Що і як аналізували?

За допомогою системи медіамоніторингу «Семантрум» було проаналізовано новинні стрічки за тиждень на 10 новинних сайтах*. До аналізу бралися всі інформаційні повідомлення, у яких згадувалися топ-5 кандидатів у Президенти. Кандидатами, обраними для моніторингу, стали: Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Юрій Бойко та Анатолій Гриценко, які, за різними соціологічними дослідженнями, посідають перші п'ять місць серед інших кандидатів за вподобаннями українців на прийдешніх президентських виборах. Усього за тиждень системою було відібрано 1573 тексти для аналізу.

Далі експерти оцінили інформаційні повідомлення зі згадуваннями про кандидатів на предмет тональності (позитивна, негативна чи нейтральна). До позитивних належали тексти, у яких кандидат згадується в позитивному світлі, використовуються його чи її заяви без коментарів іншої сторони конфлікту, експертів з теми, з якої кандидат висловлюється, новини з ознаками компліментарності на користь кандидата тощо. До нейтральних  належали тексти, в яких дотримувався стандарт повноти думок, сама новина була збалансована, згадка про кандидата не супроводжувалася жодними оціночними судженнями. До негативних належали всі тексти, де критика діяльності кандидата не супроводжувалася відповіддю іншої сторони, експертів з іншою точкою зору, використовувалися негативні оціночні судження щодо кандидата, маніпуляції тощо.

Які знахідки?

Кандидати в Президенти, безумовно, присутні в порядку денному всіх новинних сайтів. Щоправда, у різній кількості та з різними акцентами. На результати аналізу впливають і інформаційні приводи. Так, зустріч одного з кандидатів Юрія Бойка з прем’єром РФ Дмитром Медведєвим на цьому тижні спричинила чимало новин. На попередньому тижні, який також досліджувався, про Юрія Бойка писали дуже мало. «Ліга» не писала взагалі, а на сайті «Новое время» Бойко з’явився один раз. Утім, інколи на ігнорування кандидата впливають і якісь інші фактори. Наприклад, на досліджуваному тижні Володимир Зеленський з’являвся на всіх 10 сайтах, крім «Сегодня». Аналіз сайту в цілому показує, що редакція загалом мало уваги приділяє діяльності цього кандидата.

Тональність висвітлення також досить показова та підтверджує результати попередніх моніторингів ІМІ. Так, найбільше нейтральних новин про кандидатів було на сайтах «Ліга», «Українська правда», «Гордон», «Новое время». Інші ж сайти абсолютно по-різному розказували про одного й того ж кандидата, ігнорували одних та активно цитували інших, формуючи свій порядок денний та порядок денний тих, хто обрав читати саме їх. Утім, наприклад, «Страна» про всіх кандидатів писала нейтрально та небагато, порівнюючи з Петром Порошенком, про якого на цьому сайті найбільше текстів з негативною тональністю, як порівняти з іншими медіа.

Петро Порошенко

Як і в попередніх дослідженнях ІМІ, Президент Петро Порошенко, який вирішив балотуватися вдруге, посів перше місце за висвітленням під час моніторингу – 916 новин (58% від усіх відібраних для аналізу). Увага сайтів зберігалася навколо корупційного скандалу з «Укроборонпромом», а також мітингів «Нацкорпусу» проти Порошенка під час його поїздок Україною. Втім, інший масив новин становили цитати Президента під час офіційних виступів, ухвалені рішення, а також Порошенко з’являвся і в бекграундах до різних за тематикою новин. Як сайти висвітлювали діяльність цього кандидата:

Загалом, хоча й про цього кандидата пишуть більше за інших, але критикують його чи публікують новини з негативною тональністю про нього також частіше за інших.

Найчастіше це робить сайт «Страна», на якому з усіх новин за тиждень про чинного Президента 70% мають негативну тональність. Сайт продовжує акцентувати на запланованих владою фальсифікаціях на майбутніх виборах, власному розслідуванні про «мережу», за допомогою якої скуповуються голоси, а також на сутичках, які сталися під час виступів Президента («В Киеве на митинге Порошенко титушки напали на активистов, митингующих против президента»; «Порошенко уличили в скрытой агитации избирателей»). Петро Порошенко згадується і в несподіваних місцях. Наприклад, до новини про збитого автівкою лося під Черніговом «Страна» додає в бекграунді: «Как сообщала "Страна", в Чернигове на митинге Петра Порошенко охрана президента вырвала у журналиста плакат "А что там Свинарчук?"» («На автостраде под Черниговом погиб сохатый, который стал участником тройного ДТП»). Або сайт звертав увагу на різні деталі, які не є суспільно важливими, але сталися під час акцій протесту проти чинної влади («В Киеве на акции протеста пес растерзал свинью, которую националисты подбросили Порошенко»).

Також чимало новин з негативною тональністю про Порошенка з’являлося на сайті «24-й канал». Здебільшого 24-й канал приділяв увагу конфлікту з «Нацкорпусом», розслідуванню щодо «Укроборонпрому» («Аудит в “Укроборонпромі”: чому Порошенко обвів всіх навколо пальця»; «Вето Порошенка та корупція в “Укроборонпромі”: як вони пов’язані між собою»). Інші сайти так само писали про звинувачення в прихованій агітації, Порошенко згадувався в критиці кандидатів-опонентів, у новинах щодо конфлікту націоналістів та Президента тощо. Але водночас з’являлися і новини з нейтрально-позитивною тональністю.  

Натомість найбільше новин з позитивною тональністю про Порошенка з’являлося на сайті «Сегодня», які, зокрема, стосувалися різних його заяв під час офіційних виступів («Порошенко про звільнення Криму: На жодні торги і підкилимні домовленості ми ніколи не підемо»;«Обов’язок української влади не допустити зрив виборів»; «Найбідніші пенсіонери в Україні отримають компенсацію: Порошенко озвучив суму»).

На сайті «ТСН» також зустрічалося багато текстів з нейтральною і позитивною тональністю, переважно це були згадування президента в бекграунді, новини про призначення на посаду, грошові премії тощо. Водночас ТСН згадувала Порошенка практично в кожній новині, присвяченій корупції в «Укроборонпромі».

Юлія Тимошенко

За кількістю новин та згадувань лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко перебуває на другому місці – 16% від усіх відібраних новин (249 текстів). За тональністю переважає нейтральне висвітлення діяльності кандидатки. До позитивних було відібрано чимало матеріалів компліментарного характеру.

Найбільше новин з негативною тональністю про Юлію Тимошенко зустрічалося на сайтах «Гордон» та «24-й канал», утім вони балансувалися як нейтральним, так і позитивним висвітленням. Здебільшого один і той самий сайт може ставити як новину з ознаками замовлення про Тимошенко («Тимошенко: Мы поднимем АПК Украины за три года», «РБК-Україна»), так і новину з негативною тональністю («По постанові 1135 Кабміну Тимошенко відчужено велику кількість військового майна –  нардеп», «РБК-Україна»).

Сайт «Обозреватель» серед політичної аналітики, також приділяв увагу і новинам про особисте життя найпопулярніших кандидатів. Новин з позитивною тональністю про Тимошенко на цьому сайті зустрічається найбільше. Один із прикладів – «Бегает по утрам и сидит на диете: раскрыты нюансы личной жизни Тимошенко», де зустрічається така цитата: «"Юлю можно сравнить с первыми христианскими проповедниками. Только христиане проповедуют Христа, Юля проповедует Юлю. Я был свидетелем, как за час разговора с ней тет-а-тет люди полностью меняли свое мнение. Она сразу сканирует и прощупывает тебя", – добавил бывший соратник Тимошенко».

Також багато новин з позитивною тональністю про Юлію Тимошенко на сайті «РБК-Україна»: «Тимошенко: Новый президент должен установить справедливые тарифы», «Тимошенко: Я смогу подписать новую программу с МВФ, которая будет учитывать снижение цен на газ».

На сайті «Сегодня» всі новини були нейтральної тональності, про кандидатку переважно згадували в текстах із соціологічними опитуваннями, у бекграундах тощо. Сайт «Страна» публікував як новини про підтримку Тимошенко, так і про те, що у цієї кандидатки теж є мережа підкупу виборців, як і в Порошенка. ТСН, 24-й канал звернули увагу та опублікували таку новину: «Федерация профсоюзов Украины поддержала Социальную доктрину Юлии Тимошенко», яка містить ознаки замовлення.   

Володимир Зеленський

Кандидат від партії «Слуга народу», а також лідер за рейтингами різних соціологічних опитувань Володимир Зеленський перебуває на третьому місці за згадуваннями серед топ-5 кандидатів у Президенти – 12,6% від усіх відібраних новин (198 текстів). Загалом сайти, які аналізувалися під час моніторингу, доволі нейтрально писали про цього кандидата, але з певними акцентами.

Так, більше за інших новини з позитивною тональністю про Зеленського з’являлися на сайтах «Українська правда», «Новое время» та «Гордон». Проте вони балансувалися новинами з нейтральною тональністю.

«Новое время», «Українська правда», наприклад, розказували про закінчення зйомок «Слуги народу» з такою цитатою: «"І хто б міг колись із нас подумати, що наші моральні цінності, виражені художньою мовою у фільмі, стануть настільки близькими і гострими для людей", – додав Зеленський» («Зеленський закінчив знімати "Слугу народу"»; «Зеленский заявил об окончании съемок "Слуги народа"»). Втім, «Новое время» публікує і думку свого власника Томаша Фіали, який зазначив, що президентство Зеленського є ризикованим, а також блоги експертів, щодо того, чому Володимир Зеленський неспроможний стати реформатором («Может ли Зеленский стать реформатором?»). «Українська правда» присвятила окремий великий матеріал батьківщині Зеленського – «"Вата шоу", Вілкул, 95-й квартал. Чим живе батьківщина Зеленського напередодні виборів».

Сайт «ТСН» про Володимира Зеленського пише не більше, ніж про інших кандидатів. Проте заголовки найчастіше з позитивною тональністю, компліментарні: «Президентские рейтинги: Зеленский закрепил за собой лидерство – исследование», «Более 23% украинцев, что точно пойдут на выборы, отдадут голоса за Зеленского», «Владимир Зеленский улучшил свои позиции в президентском рейтинге» і т.д. Також у новинах про Зеленського ТСН іноді посилається на сайт The Babel, який теж часто пише про цього кандидата («20 дней до выборов президента. Два штаба Зеленского: публичные лица кампании и неизвестный "мозговой" центр»).

На сайті «Сегодня» кандидат Зеленський узагалі практично відсутній. Під час тижня, який аналізувався, новин про нього взагалі не було. Аналіз новинної стрічки за попередні тижні показує, що «Сегодня» про Володимира Зеленського практично не пише.

До новин з негативною тональністю про цього кандидата належали блоги, думки інших експертів без коментарів іншої сторони. Писали і про обіцянку зарплатні вчителям у розмірі 4 тисяч доларів («Зеленському кажуть: "Треба $200 млн на рік, щоб ощасливити всіх учителів", – і він радісно киває. У його голові не з’явилося запитання "Чому так мало?", «Гордон»).

Анатолій Гриценко

Кандидат від «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко – на четвертому місці за кількістю новин – 7,5% від усіх відібраних матеріалів (118 текстів). Загалом онлайн-медіа публікують новини з нейтральною тональністю про Гриценка, і практично немає матеріалів із негативною тональністю. 

Найбільше новин з позитивною тональністю на сайтах «Обозреватель», «Новое время» та 24-й канал. Причому на сайті «Обозреватель» новини з позитивною тональністю значно перевищують новини з нейтральною. До позитивних на цьому сайті належали: «Експерт РПР: Гриценко – єдиний, чия економічна програма відповідає пріоритетам Української ради бізнесу»,  «Гриценко: Через військові замовлення треба знаходити та реалізувати новітні розробки», «"Довічна в’язниця": Гриценко жорстко пройшовся по фігурантам скандалу з оборонкою».  

На 24-му каналі новин з позитивною тональністю, де згадується Анатолій Гриценко, практично стільки, скільки з нейтральною. Новин з негативною тональністю немає взагалі. Навіть якщо новина розказує про «політичні договорняки» та олігархів, які стоять за кандидатами, то Анатолій Гриценко тут згадується тільки в контексті об’єднання з Андрієм Садовим, дружина якого, Катерина Кіт-Садова, є власницею і сайту «24-й канал» зокрема («Різні олігархи хочуть різних президентів: політичні "договорняки" перед виборами»).

На сайті «Новое время» також новин з позитивною тональністю найбільше. Щоправда, вони балансуються новинами з негативною та нейтральною тональністю. Також варто зауважити, що більшість позитивних новин – це цитати з інтерв’ю дружини Гриценка Юлії Мостової для «Радіо НВ», яке вона давала на тижні, що підпав під моніторинг.

Юрій Бойко

Про кандидата від партії «Опозиційна платформа – За життя» Юрія Бойка пишуть найменше, порівнюючи з іншими кандидатами, на обраних 10 сайтах – 5,8% від усіх відібраних матеріалів (92 тексти). Сайт «Ліга» за тиждень, під час якого аналізувалися матеріали, не згадував про Юрія Бойка взагалі, «Новое время» згадало в одній новині. Щоправда, вже наступного тижня, після зустрічі Бойка із прем’єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим, новин про цього кандидата було значно більше. Але, аналізуючи всі сайти, не завжди на висвітлення та згадування впливали інформаційні приводи. Так, попередні моніторинги ІМІ показують, що на інших сайтах, як Newsone чи 112, Юрій Бойко висвітлюється набагато частіше за інших. А один з останніх моніторингів джинси ІМІ показав, що Бойко перебував на першому місці за кількістю замовних матеріалів в онлайн-медіа.

Найбільше новин із негативною тональністю про Юрія Бойка було відстежено на сайтах «Обозреватель» та «24-й канал». На «Обозревателе», зокрема, це новини з ознаками замовності, такі як «Оппоблок заявил, что объединение сил обеспечило Вилкулу еще больший перевес над Бойко». У новині зазначається: «Политолог Кость Бондаренко считает, что Юрий Бойко демонстрирует постепенное снижение своих позиций по мере того, как среди избирателей распространяется информация о его выходе из Оппозиционного блока». Подібна цитата з’являється і на сайті «Сегодня», який загалом нейтрально писав про Бойка, – «Украина выбирает президента: кандидаты обещают снижение цен на квартплату и бесплатный проезд». Також чимало сайтів звернули увагу, що Бойко прогулює засідання Верховної Ради, а його картку одночасно використовують для голосування («Гиперлуп Бойко: нардеп висел на турнике в Виннице и работал в Раде – Чесно», «Українська правда»; «Один із кандидатів у Президенти зареєструвався на засідання в Раді і одночасно "висів на турніку" у Вінниці – Чесно», ТСН).

Найбільше новин з позитивною тональністю з’являлося на сайті «Гордон» – «Бойко: Вместо подкупа перед выборами пенсионерам нужно ежегодно индексировать пенсии», «Бойко: Програму утилізації боєприпасів має бути відновлено», «Бойко: Ухвалення закону про держмову стане для мільйонів забороною на рідну мову».

Кандидати на сайтах: загальна картина

Для більш повного розуміння пропонуємо дані щодо кожного окремого сайту, як топ-5 кандидатів висвітлювалися впродовж тижня (11–17 березня, 2019 рік).

*Моніторинг проводився з 11 по 17 березня 2019 року. Для аналізу бралися стрічки новин 10 українських сайтів: obozrevatel.com, nv.ua, liga.net, strana.ua, gordonua.com, pravda.com.ua, tsn.ua, rbc.ua, 24tv.ua та segodnya.ua, які було обрано ІМІ для системного моніторингу дотримання журналістських стандартів (зокрема, балансу) у 2019 році.

Під час підготування матеріалу використовувалися дані онлайн-системи Semantrum – сервісу для аналізу медіаактивності та PR-ефективності.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.

Олена Чуранова, експертка ІМІ

Liked the article?
Help us be even more cool!