ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Моніторинг стандартів у загальнонаціональних виданнях за січень

05.01.2011, 00:10

Найвищі показники дотримання журналістських стандартів у січні зафіксовані у загальнонаціональних виданнях. Так практично рівні показники показали три загальнонаціональні тижневики: 5,47 – газета «Коментарі», 5,44 – «Український тиждень» і «Кореспондент» з 6 максимальних.

Попри достатньо високі показники, треба відзначити, що цими виданнями найгірше дотримується стандарт балансу в представленні всіх основних точок зору.

Суттєві позитивні зрушення помітні і в щоденних газетах, які покращили свої показники в порівнянні з минулим місяцем. Особливо це стосується газети «Сегодня». Це, частково, можна пояснити новорічними святами і відсутністю значної кількості суспільно-політичних статей. Бал 5,14 – «Сегодня», 4,95 – «Экономические Известия», 4,92 – «Факти».

Про це свідчать результати моніторингу дотримання журналістських стандартів, що проводить Інститут Масової Інформації за допомогою регіональних партнерів зі Львова, Донецька та Сімферополя. Моніторинг охоплює шість загальнонаціональних видань(«Сегодня», «Факти», «Экономические известия», «Кореспондент», «Коментарі» та «Український тиждень») та по шість найрейтинговіших регіональних  видань Львова, Донецька та Криму.

Як правило, в українських друкованих виданнях найчастіше порушуються журналістські стандарти балансу думок та повноти представлених фактів, проте в січні винятком стали видання Львівщини, де найчастіше порушувався стандарт оперативності надання інформації.

У газеті «Сегодня» найчастіше порушується стандарт «баланс думок та точок зору». Наприклад, в статті «В Борисполе ситуация может повторится», автор висвітлює лише точку зору влади та своє власне дослідження. Інших джерел автор не використовує. Джинсових матеріалів у виданні не було. Водночас, традиційно високим є показник матеріалів з «неналежним маркуванням». Проте у січні його рівень знизився. 20 – в грудні 2010 року, 13 – в січні 2011.

У «Фактах» найчастіше порушуються стандарти «баланс домок» та «достовірність, посилання на джерела». Щодо останнього, у матеріалах він часто зустрічається у вигляді посилання на якогось «експерта» (наприклад, «на думку експертів…»). Водночас посилання на якого саме експерта робиться, у матеріалі не зазначається.

Загалом загальнонаціональні видання отримали 5,23 з 6 можливих бала.

З регіональних видань найвищий середній бал отримали донецькі друковані видання 4,72 бали. Тижневик «Донецкие новости» у січні – лідер серед донецьких видань як за якісною аналітикою, так і за кількістю «джинси», якої у цьому місяці, порівняно з минулими, зовсім небагато.

Зауваження викликав матеріал про вибухи у Макіївці, на думку експертів, заголовок «Настал час террора» навряд чи вдалий. Фактично оціночне судження, до того ж, матеріал винесено на першу шпальту газети.  «Вибуху» приділено достатньо уваги: є кореспонденція, два інтерв'ю, інші матеріали. Здається, інформації достатньо, але немає жодної думки самих мешканців міста (чи мешканців області) про скоєне.

«Донецкий кряж» («ДК») у січні отримав найнижчий бал між донецьких видань. У експертів викликало занепокоєння радикальні, дуже агресивні настрої газети, теми (Бандера, бандерівці, церковний розкол, Сталін тощо), тональність та лексика. Деякі матеріали можуть бути розцінені як такі, що розпалюють ворожнечу та підігрівають настрої сепаратизму.

Наприклад, стаття «Русский язык: 2011 год-время действий» отримала 0 балів за усіма критеріями. Крім того, вона відверто антиукраїнська, написана мовою ворожнечі. «Редакційна політика та концепія газети не відповідає назві газети», - акцентували експерти.  Між іншим, дивує наполегливість, з якою автори «ДК» будь-яку суспільно-важливу подію зводять  до проблем державного устрою: наприклад,  лист-відгук на подію «Яичница на Вечном огне»: «Коррупция, кумовство и воровство, другие пороки и болезни поразили все государственные структуры». Аналогічний суб’єктивний матеріал «Страна самоедов». Про що йдеться – незрозуміло, в статі поєднані до купи олігархи, клани, продажні суди, корумпований держапарат… «Хочется верить, что до прямого каннибализма у нас все-таки дело не дойдет», - «оптимістично» завершує автор.

Як і в попередні місяці найнижчі бали отримали кримські видання, так газета «Голос Крима» отримала 2,67 бала, а «События» 2,90 бала з можливих 6.

Львівські видання мають високі і рівні показники практично по всіх журналістських стандартах, окрім оперативності.

Моніторинг проводиться за підтримки Інтерньюз Нетворк за затвердженою методикою.

Регіональні партнери: Донецький прес-клуб (Донецьк), Інформаційний прес-центр (Сімферополь) та Інформаційний центр (Львів).

 

 * Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації як у цілому так і в частині якогось певного видання або матеріалу є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру. Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі є оціночним судженням експертів і не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за опубліковані матеріали. 

 

Інститут масової інформації

Liked the article?
Help us be even more cool!