IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

28

80

2

27

Методологія моніторингу матеріалів з ознаками замовлення (джинси)

Моніторинг проходить хвилями – одна хвиля протягом тижня раз на квартал.

Вибірка залежить від кількості матеріалів, які вийшли у ЗМІ, що підлягали моніторингу, протягом тижня. Тиждень моніторингу визначається спільно з іншими партнерами проекту.

З друкованих ЗМІ аналізуються шість видань: «Вести», «Сегодня», «КП в Украине», «Факти», «Дзеркало тижня» та «Новое время».

З інтернет-ЗМІ аналізуються 10 ЗМІ: УНІАН, «Обозреватель», «Цензор.нет», 112.ua, «Страна.ua», LB.ua, «Корреспондент.net», «Українська правда», «Ліга.net», Укрінформ.

У вищеперерахованих ЗМІ аналізуються всі матеріали (у онлайн-ЗМІ — стрічка новин), що вийшли протягом моніторингового періоду, та визначається кількість матеріалів з ознаками замовлення в числовому еквіваленті: кількість замовних матеріалів, що виявлені за моніторинговий період (один тиждень), а також відсоток матеріалів з ознаками замовлення від загальної кількості матеріалів.

Джинса — це журналістський матеріал або матеріал прес-служб, що спрямований на поліпшення/погіршення або ж створення позитивного/негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торгівельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів та релігійних організацій, та не позначений як реклама зрозумілим для переважної більшості людей чином.

Політична джинса — замовниками її є політичні партії, окремі політики або люди, які мають політичні інтереси; за допомогою таких матеріалів ці гравці намагаються підвищити свій рейтинг або понизити рейтинг конкурентів

Ознаки політичної джинси:

1. Серія матеріалів присвячена одному політику або політичній силі, більшість матеріалів не є суспільно важливими, можуть бути як позитивного, так і негативного характеру.
2. Один і той самий матеріал трапляється одночасно в кількох ЗМІ, притому в деяких він може знаходитись під рубриками, які ідентифікують рекламу.
3. Матеріали, що легалізують дії певних політиків (незбалансовані, лише позитив), які можуть бути непопулярні в суспільстві.
4. Просування певної популярної в суспільстві ідеї певним політиком.
5. Експертні матеріали, що просувають певну політичну силу, політика або ж політичну ідею (теж незбалансовані і лише позитивні).

Нетипові ознаки політичної джинси:

6. Матеріал висвітлює наміри політика, що наразі не підтверджені дією.
7. Просування політичної ідеї.

Комерційна джинса — замовниками цього типу джинси є комерційні компанії, спрямована вона на просування певного товару, послуги чи самої фірми для збільшення доходів компанії. До цього типу джинси також можна віднести матеріали не якоїсь певної компанії, а групи компаній, які спрямовані на ухвалення або ж не ухвалення певних державних рішень.

Ознаки комерційної джинси:

  1. Матеріали направлені на просування певної торгової марки або товару чи послуги певної торгової марки.
  2. У матеріалі безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта.
  3. У матеріалах містяться елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта (номери телефонів, посилання на сайти).

Нетипові ознаки комерційної джинси (не завжди означають замовність матеріалу):

4. Матеріали просувають певні законопроекти, що необхідні виробникам певних товарів чи послуг, або ж нівелюють законопроекти, що їм зашкодять.
5. Матеріали пропагують ідею, яка стимулює вживання певних товарів чи послуг.
6. Матеріали направлені передусім на отримання коштів.

7. У матеріалі є зображення певної конкретної торгівельної марки.

Іміджева джинса — матеріали, замовниками яких є благодійні фонди, релігійні структури та державні органи. Такі матеріали можуть не бути прямо пов’язані з політичною чи економічною вигодою, вони підтримують соціальний рейтинг та впізнаваність таких структур.

В межах даного моніторингу іміджева джинса відноситься до політичної.

Моніторинг проводять експерти ІМІ за підтримки програми У-Медіа Інтерньюз Нетворк.

Ще Дослідження