ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за травень 2005 року

24.06.2005, 01:04
У травні ІМІ фіксував тенденції, подібні до тих, що були і в інших місяцях цього року. Кількість нових злочинів проти журналісти має тенденцію до зменшення, водночас, у старих справах помітним є прогрес, що ми вважаємо цілком позитивною ознакою.

Травень приніс не так багато новин у справі Георгія Гонгадзе, хоч нова влада обіцяла якнайактивніше працювати над цією справою. У минулому місяці в основному у справі Гонгадзе поступала інформація, що більше стосувалася політики, а не конкретних фактів розслідування та матеріалів справи; або ж була зафіксована інформація, яка не знайшла свого підтвердежння. Ми мусимо констатувати зниження темпу розслідування справи Георгія Гонгадзе.

Що стосується справ Ігора Александрова, то досить оперативним виявилося слідство щодо отруювачів Юрія Вередю.ка, якого раніше обвинувачували у вбивсті Журналіста, однак який був випаравдний через адвокатів ІМІ. Правоохоронців визнали винним у вбивстві колишнього підслідного Вередюка і засудили до 10 років позбавлення волі.

В Україні ми вже кілька місяців поспіль не фіксуємо жодного арешту чи затримання журналістів, водночас, українська телегрупа „5 каналу” була затримана владою Узбекистану під час спроби виїхати до Андіжану і зробити репортаж акції непокори у цій країні.

Загалом, подіям в Узбекистані українські медіа приділяли чимало уваги, і з висвітленням цих подій може бути пов”язана спроба пограбування помешкання журналіста В”ячеслава Фролова, який привіз із Узбекистану кадри розправи влади над протестантами. Ця справа вимагає ретельнго розслідування, оскільки мова йде про захист інформації та можливий тиск на журналіста через його професійну діяльність.

Факти тиску на журналістів ми і далі фіксуємо переважно з боку представників регіональної влади. Один такий факт був зафіксований цього місяця у Переяслав- Хмельницькому. Журналіст Кучерак каже, що зазнає погроз з боку мера міста. Наразі взяли під контроль правоохоронці і погрози припинилися, однак мер так і не відреагував на публікації в пресі, звинувачень йому не було пред"явлено.

Минулого місяця позови до журналістів політики та представники влади не подавали. Журналісти також утримувалися від позовів. Про довіру до влади з боку представників ЗМІ, на нашу думку, свідчить факт звернення українських журналістів до Секретаріату Президента з проханням переглянти справу журналіста Руслана Антоника, якого звинуватили у вбивстві незнайомої людини і засудили до 13 років колонії суворого режиму. Наразі цю справу переглядає Генпрокуратура.

Барометр свободи слова за травень 2005 року

Загиблі та зниклі журналісти –0

Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів – 9

Георгій Гонгадзе

05-05-05
Генеральний прокурор України Святослав Піскун в інтерв’ю газеті «Україна молода» заявив, що вважає за необхідне провести суд над виконавцями та замовниками вбивства журналіста Георгія Гонгадзе разом. “Я хотів би, щоб це (суд над виконавцями та замовниками) були разом. Зізналися виконавці, а нам потрібні замовники й організатори. «Це дуже непроста справа. І в нас є така версія, що це було спеціально зроблено, аби підставити Віктора Андрійовича. І я хочу, щоб ви це знали”, - сказав Піскун. Він не уточнив, яким саме чином можна було б підставити Президента. Піскун також запевнив, що до суду доживуть і замовники і виконавці вбивства.

Піскун додав, що «з самого початку мав великі сумніви», що екс-міністр МВС генерал Юрій Кравченко з’явиться на допит в якості свідка по справі Гонгадзе: «Кравченко ще за три дні з усіма попрощався. З'їздив до мами. Зібрав друзів на Трухановому острові, сказав, що від'їжджає дуже далеко й не повернеться. А для затримання не було підстав».

На репліку про велику кількість смертей високих державних діячів останнім часом Святослав Піскун відповів: «Я вважаю, що з цього приводу дуже точно висловився Президент: люди самі дають собі оцінку. Вони більше знають про те, що скоїли, ніж знаємо ми. І вони не хочуть суду людського — вони хочуть суду Божого.

Щодо ще одного ключового свідка у справі вбивства Георгія Гонгадзе генерала Пукача, який у 2000 році керував зовнішнім спостереженням за журналістом Святослав Піскун заявив, що Генпрокуратура впевнена, що він ще живий. У разі все ж таки неможливоті залучити свідчення генерала Пукача до справи, пан Піскун впевнений, що це не вплине на завершення розслідування.

05-05-05 Голова Служби безпеки України Олександр Турчинов звернувся до всіх, хто ще має матеріали, які можуть допомогти розслідуванню вбивства Георгія Гонгадзе, з пропозицією найближчим часом офіційно передати їх до СБУ, повідомляє «proUA» із посиланням на прес-службу СБУ.

Служба безпеки України здійснює перевірку записів, які наприкінці квітня цього року отримала від представників фонду “Громадських свобод” (Нью-Йорк), на предмет автентичності, наявності відомостей, що становлять державну таємницю та інформації про скоєння резонансних злочинів. На компакт-дисках CD-R, за даними представників фонду, містяться матеріали, що мають відношення до прослуховування кабінету колишнього Президента України Леоніда Кучми.

Голова СБУ висловлює вдячність усім, хто сприяє слідству, і звертається з проханням до журналістів, політиків та зацікавлених осіб призупинити розповсюдження в ЗМІ будь-яких “записів”, необґрунтованих коментарів та висновків, не вдаватися до політичних спекуляцій і особистих звинувачень до завершення розслідування, яке проводять правоохоронні органи України.

16-05-05 У програмі російського журналіста Андрія Караулова «Момент истины» на ТМЦ колишній народний депутат Олександр Єльяшкевич заявив, що спікер Верховної Ради Володимир Литвин підштовхнув екс-президента Кучму на фізичне знищення журналіста Георгія Гонгадзе і назвав Литвина ключовою фігурою в цій справі. Крім того, за його словами, Литвин дотепер блокує хід цієї справи. А Генпрокурор Святослав Піскун був поставлений ще Кучмою з однією метою – знищити докази їхніх злочинів, передав «Rupor».

За словами Єляшкевича, на плівках Мельниченка є й записи розмов з нинішнім президентом Віктором Ющенко, проте, як сказав Єльяшкевич, президентові нічого боятися - адже він поводився «гідно». У той же час сам майор Мельниченко, що також брав участь у передачі, заявив, що не має наміру обнародувати записи в повному обсязі, а лише те, що стосується Кучми. У той же час, він заявив, що існує реальна загроза життю Леоніда Кучми. Більше того, йому навіть відома схема знищення екс-президента, заявив колишній офіцер служби безпеки.

17-05-05 Спікер парламенту Володимир Литвин заявив у ефірі каналу 1+1, що на посаді глави адміністрації президента Кучми не вів розмов про Георгія Гонгадзе.

"Я розмов не вів, оскільки були більш важливі проблеми, ніж обговорювати питання про журналіста. І підстав для такої розмови, неприязні (до Гонгадзе) у мене не було", - сказав Литвин. Нагадаємо, «розшифровки» плівок Мельниченка вказують на причетність до цієї справи спікера ВР Володимира Литвина.

На зауваження журналістів, що голосу Ющенка немає на записах Мельниченка, Литвин сказав: "Ще не час".

19-05-05 Голова комісії з розслідування обставин убивства журналіста Георгія Гонгадзе Григорій Омельченко заявив, що комісія має інформацію про ймовірне місцезнаходження голови журналіста, повідомило ІА"Інтерфакс-Україна". Він стверджував, що дана інформація вже передана в Генеральну прокуратуру України і буде перевірена найближчим часом.

Крім того, Омельченко повідомив, що встановлено і знайдено міліцейську машину колишнього начальника департа
Liked the article?
Help us be even more cool!