ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за серпень 2012 року

09.09.2012, 23:59

У серпні в Україні найбільше зафіксовано випадків перешкоджання виконувати професійні обов’язки та цензура – 16, а також випадків про судові позови до ЗМІ та журналістів – 10.

Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ “Барометр свободи слова”.

Крім того, зафіксовано по 5 випадків побиття, нападів, залякування журналістів та випадків економічного, політичного, прямого тиску на ЗМІ та журналістів.

З початком передвиборчої кампанії намітилась тенденція закриття ЗМІ до завершення виборчого процесу. Зокрема, суд зупинив вихід ірпінської газети «Особистий погляд» до завершення виборчого процесу, задовольнивши таким чином повністю позов кандидата в народні депутати по одномандатному округу №95 та депутата міськради міста Ірпінь Дмитра Войцеха проти газети.

Рішенням суду інформація, яка була оприлюднена у статті «Почалося!» від 03.08.2012, визнана наклепницькою та недостовірною, а дії редакції – грубим порушенням закону України «Про вибори народних депутатів». У статті «Особистого погляду» йшлося про листівки з антиагітацією Дмитра Войцеха, які невідомі поширили в Ірпені. На них кандидат у депутати зображений в нацистській формі. Під фото – текст про те, що Войцех «зрадив Партію регіонів». В газеті цю листівку опублікували як ілюстрацію до статті, яка містила міркування про те, хто може бути замовником листівок і навіщо вдаватися до таких брудних політтехнології.

Ще одна газета Харківської області «Зміївський кур’єр» під загрозою закриття. Зміївський районний суд Харківщини виніс рішення про порушення газетою "Зміївський кур’єр" закону про вибори. Згідно з рішенням суду, порушена частина 7 статті 74 закону, де йдеться про правила агітації і використання друкованих ЗМІ під час виборчої кампанії.

Наслідком цього рішення має стати призупинення дії реєстраційного свідоцтва газети на час виборчої кампанії.

Одним з гучних та абсурдних став випадок залякування луганської журналістки та блогера Марини Флорової, яка у своєму блозі опублікувала фото депутата Дніпропетровської міської ради від Партії регіонів Світлани Єпіфанцевої у трусах, яку та сама виклала у вільному доступі у соцмережі.

Через це Єпіфанцева погрожувала подати в суд на Фролову і стягнути з неї моральну шкоду в розмірі $1100.  Депутат погрожувала, що у Фролової будуть проблеми, оскільки вона, опублікувавши фото, ганьбить Партію регіонів.

Також серед випадків залякування шокуючим став випадок, коли депутат Лохвицької районної ради (Полтавська область) Володимир Борисенко загрожував фізичною розправою кореспонденту обласної газети "Фокус" Сергію Ківі. Ківа розслідував ситуацію з відсутністю центрального водопостачання в селі Мехедівка Лохвицького району. Місцеві жителі розповіли Ківі, що Борисенко самовільно визначає, кому відключати воду громадського водопроводу в селі.

За словами Ківи, Борисенку не сподобалося, що його слова фіксуються. "Борисенко мені заявив, що візьме зараз мене та інших, кине в цю яму і закопає", - сказав Ківа.

Серед випадків цензури став показовим щодо стану свободи слова інцидент від 8 серпня, коли кандидат в народні депутати Катерина Самойлик (Компартія) заборонила херсонській журналістці Тетяні Жученко бути присутньою на заході та проводити фото і відеозйомку зустрічі з місцевими жителями села Мирне Каланчацького району Херсонської області.

Самойлик сказала, що вона себе знімати не дозволяє, тому що ще діючий депутат і для проведення її фіксації потрібно брати спеціальний дозвіл.

З початком виборчої кампанії в Україні журналісти частіше почали звільнятися зі ЗМІ через цензуру. Журналісти не витримують тиску, який чиниться керівництвом ЗМІ з вимогою подавати новини про владу та Партію регіонів лише у позитивному форматі.

Так, через цензуру та небажання обслуговувати Партію регіонів, 9 серпня звільнились журналісти Ольга Годовенко та Ольга Комарова з телеканалу “МИГ” (місто Южне, Одеська область).

У своїх заявах вони написали, що звільняються, оскільки “представники засновника (телеканалу - ред.) «рекомендували» обслуговувати інтереси певної політичної сили”.

Крім того, з телеканалу СТБ через цензуру звільнилася відома журналістка Наталя Соколенко.

Вона написала заяву про звільнення з телеканалу СТБ через цензуру, зазначивши, їй більше «несила брати участь у оболванюванні мільйонів людей». «Ні, сама я жодного сюжету ані про Королевську, ані про ПАКРАЩЕННЯ устами Януковича, Азарова, голови ДПА Клименка та інших не зробила. Але мені все одно соромно. Тому я написала заяву на звільнення за власним бажанням», - написала Соколенко у своєму блозі.

Крім того, показовим випадком цензури на телеканалах та відсутністю свободи слова став випадок з народним депутатом від опозиції Андрієм Парубієм, якому заборонили говорити про політику.

Перед початком ефіру на одному з державних телеканалів Дніпропетровська Парубію дали «пам’ятку», в якій було вказано, на які теми в студії говорити можна, а на які – ні.  «В пам’ятці було сказано, що кандидати в депутати не мають права «обговорювати поточну політичну ситуацію, висловлювати свою точку зору з приводу тих, чи інших реформ, перетворень», а «якщо депутат ухиляється від цих визначених законом рамок спілкування розмову

Liked the article?
Help us be even more cool!