IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

1

9

56

3

15

Закликаємо ГПУ утриматися від тиску на “Новое время” – Оксана Романюк

Фото – radiosvoboda.org

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк закликає Генеральну прокуратуру утриматися від тиску на видання “Новое время”. Про це вона сказала в коментарі Радіо Свобода.

За її словами, до ухвали Печерського райсуду Києва, який надав ГПУ доступ до матеріалів видання, є три конкретні зауваження.

“По-перше, згідно з законом “Про інформацію” журналіст має право не розкривати своїх джерел (хіба якщо немає рішення суду з цього приводу). Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, потрібно було ухвалювати рішення, лише ознайомившись із цією справою і лише в тому випадку, якщо іншого виходу не було, окрім як розкривати джерела. Це крайній випадок, якщо уже всі інші способи вичерпані.

Тут суд узагалі не брав до уваги, що йдеться про журналіста, про ЗМІ. Суддя взагалі, мені здається, навіть не зрозумів, що йдеться про ЗМІ, просто в це не вдумувався. Тому дуже велике питання щодо професійності судді”, – сказала вона.

“По-друге: згідно з КПК, ЗМІ мають особливий статус. По-третє: журналісти не є відповідальними за розкриття таємниці слідства, адже вони в принципі не можуть нести відповідальність за розголошення інформації, бо на них не покладено обов’язок її зберігати, вони не є посадовцями, не підписували письмового попередження про нерозголошення. Тож публічні заяви про якийсь штраф абсолютно не відповідають дійсності і звучать як тиск на журналістів”, – зазначила виконавча директорка ІМІ.

Також Романюк звернулась до правоохоронних органів і до суддів виробити практику доступу до документів ЗМІ і журналістів.

“Ми закликаємо ГПУ утриматися від тиску на “Новое время”, від дій, які можуть вплинути на розкриття джерел, від реалізації ухвали суду. А ще ми закликаємо Вищу раду правосуддя взагалі дати оцінку професійності та доброчесності судді, який ухвалив дуже дивне рішення, котре може загрожувати обшуком незалежному виданню.

Загалом ми звертаємось і до правоохоронних органів, і до суддів, щоб вони нарешті виробили практику доступу до документів ЗМІ і журналістів, бо скільки вже можна на одні і ті самі граблі наступати? Прочитайте нарешті КПК!”, – сказала Оксана Романюк.

Як повідомляв ІМІ, 4 лютого Печерський райсуд Києва надав Генеральній прокуратурі доступ до внутрішніх документів редакції “Нового времени” і до всіх матеріалів, які надсилав на емейл-адреси видання його журналіст Іван Верстюк.

Речник ГПУ Андрій Лисенко повідомив, що слідчі прокуратури були вимушені отримати доступ до матеріалів “Нового времени” через суд, оскільки власник інформації ТОВ “Видавничий Дім “Медіа-ДК” відмовився надавати необхідні для розслідування матеріали.

19 лютого Медіарух заявив, що розцінює дії Генпрокуратури та рішення Печерського райсуду щодо надання доступу до матеріалів  видання “Новое время” як порушення свободи.

Ще Наша діяльність