IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

1

9

56

3

15

“Крим як рай” та інші меседжі російської преси: результати моніторингу ІМІ

Фото – Громадське радіо

Інститут масової інформації провів моніторинг російських засобів масової інформації. Цей моніторинг стосувався того, що пишуть про Крим у російських медіа.

Експертка ІМІ Олена Чуранова представила в студії Громадського радіо результати моніторингу, який ще не опублікований. Він стосується того, що пишуть про Україну в кримських ЗМІ.

Російські медіа про Крим

Ми взяли топ-5 найбільш популярних новинних сайтів: це “РИА Новости”, “Комсомольская правда”, “Известия”, Газета.ru та “Лента.ru. Моніторинг відбувався за п’ять днів – в період з 22 по 26 квітня.

Крим у російських медіа прекрасний, це – рай. Коли ти поглиблюєшся в цей російський інфопростір, тобі здається, що потрібно збирати речі і перебиратися в Крим. Туристи масово їдуть і будуть приїжджати, бензин дешевшатиме, роумінг скасовують. Окрема тема – це електроенергія, тому що вони запустили на півострові дві ТЕЦ, і в новинах пишуть, що цією електроенергією вони готові навіть допомагати Україні, адже в нас немає електроенергії. Вони запрошують приїхати президента Туреччини Ердогана до Криму, щоб він побачив на власні очі, як за п’ять років усе змінилося, що там будуються мечеті, чого за України, звісно, не було. Тобто в негативній тональності новин про Крим немає. Тобто все прекрасно, Крим – лідер у прирості населення, хоча вони самі кажуть, що це за рахунок міграції.

Крім того, вони постійно повторюють цей наратив, що Крим російський. Наш моніторинг якраз припав на кінець другого туру президентських виборів в Україні, і в російських новинах проговорювалося, що нова українська влада невідомо, що буде з Кримом робити – чи визнавати його російським, чи ні, тому йшло постійне повторювання через різноманітних осіб, що Крим російський. Що неважливо, хто буде Президентом в Україні, це вже закрите питання і ніхто цей статус не змінить.

Кримські ЗМІ про Україну

До моніторингу увійшли сайти ІА “Крыминформ”, “РИА Крым”, “Новый Севастополь”, “Крымское информационное агентство” і “Севастополь”.

Кримські ЗМІ досить позитивно ставляться до Зеленського, навіть представники “влади” Криму кажуть, що ми, мовляв, знаємо Володимира і ми віримо в нього, віримо, що все буде добре. Вони навіть запросили його на Ялтинський форум наступного року, і були новини типу “Зеленский приедет в Крым” з посиланням на свої проінформовані джерела. Хоча одразу пишуть, що українська делегація буде запрошена, якщо Зеленський буде поводитися добре. Тобто, з одного боку, для них дуже позитивно, що Зеленський став Президентом, з іншого – вони не випускають з виду, що він каже, що Крим український, тому кажуть, що будемо спостерігати за його поведінкою.

Кримські ЗМІ досить активно писали про українські вибори, хто на них переміг і як вони відбулися. Також багато новин було про “зраду” в Україні: про те, як жахливо жити в Україні, дедалі більше людей хворіють на кір, не пускають іноземців до України через георгіївські стрічки, чогось постійно в Україні не вистачає тощо. Була така смішна новина, що якогось там кримського чиновника за його погані вчинки покарають і відправлять “на Україну”, як у якесь заслання. Чи ще новина, яка пройшлася по всіх кримських сайтах цього тижня про те, як українець приїхав до Криму в пошуках кращого життя. Але щось не склалося, він почав повертатися через якісь хащі на материкову Україну, його схопили, і він якраз тут і зізнався, що приїхав до Криму в пошуках кращої долі.

Ще Наша діяльність