IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

1

11

64

5

22

Експертка ІМІ розповіла, що змінилось у сфері свободи слова після Революції гідності

Фото – Фейсбук Ірини Земляна

Медіа-експертка, тренерка з безпеки для журналістів Інституту масової інформації (ІМІ) Ірина Земляна зазначила, що ситуація зі свободою слова рухається в кращий бік, однак викликів менше не стало. Про це вона сказала в коментарі Дивись.info.

“Якщо дивитися по рейтингу “Репортерів без кордонів”, на якому місці зараз знаходиться Україна в Індексі свободи преси, то за 2012 рік і ми були на 127-му місці. У 2017 році були на 101-му місці, тобто рейтинг покращується. Так само, згідно з рейтингом Freedom House щодо свободи слова, у 2012 році ми були на 60-му місці, у 2017 році – на 53-му. Тобто ми перейшли від “частково невільних країн” до “частково вільних”. Однозначно ситуація покращується. Ми також можемо це сказати по наших моніторингах. Наприклад, 2012 року було зафіксовано 324 випадки порушень свободи слова, і це взагалі був безпрецедентний рік, коли була зафіксована найбільша кількість порушень за 10 років. Станом на 2017 рік уже зафіксовано 271 порушення”, – сказала вона.

Водночас медіа-експертка звернула увагу на те, що для журналістів змінилися виклики.

“Змінилися виклики для журналістів, тому що якщо до революції основні порушення свободи слова були від правоохоронців чи чиновників, то зараз найчастіше це ми отримуємо від пересічних громадян. Це пов’язано з багатьма чинниками: зневірою в журналістах, дискредитацією, потраплянням журналістів у цей патріотичний капкан. Також змінилися самі порушення свободи слова.

Зараз це перешкоджання діяльності, побиття, погрози, доступ до публічної інформації. У дореволюційний рік, наприклад, було 180 випадків перешкоджання й цензури, а зараз про цензуру майже взагалі не йдеться (лише два випадки), що безперечно є перемогою, а не зрадою. Крім того, зараз ми не фіксуємо затримань журналістів, а у 2012 році було шість порушень, пов’язаних з арештом журналістів. Також тоді був ряд судових позовів проти журналістів. Зараз ми фіксуємо два, а тоді було 50. Я би сказала, що у нас з’явилися нові виклики, тому що змінилася ситуація. Наприклад, до 2012 року у нас не було війни в Україні, і з того часу змінилися безпекові виклики для журналістів. Якщо зараз на мирній акції протесту під Верховною Радою вибухає бойова граната, це означає, що журналістам треба знати більше про свою безпеку, а до революції про це просто ніхто не думав, бо ми не мали таких викликів”, – розповіла Ірина Земляна.

Ще Наша діяльність