IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

1

11

64

5

22

Експерт ІМІ: “В Україні є ЗМІ, що ретранслюють заборонені МІПом сайти сепаратистів”

“Звісно, обійти заборонені сайти існуватиме можливість, тому кращий вихід – це медіапросвітництво, щоб люди могли відрізняти пропаганду від об`єктивної журналістики”, – так прокоментував Роман Кабачій у ефірі радіо “Голос столиці” 20 червня пропозицію Міністерства інформаційної політики до СБУ заборонити на території України 20 сайтів, що продукують розпалювання міжнаціональної і міжетнічної ворожнечі, заклики до повалення конституційного ладу і посягання на порушення територіальної цілісності України.

Яким має бути подальший механізм заборони цих сайтів?

— Це має бути РНБО. Цей список — це те, що Мінінформполітики готувало насправді, перед тим як були заборонені «ВКонтакте» і «Одноклассники». З заяви Мінінформполітики було видно, що вони самі дуже здивовані тим, що цей список було проігноровано. Але тепер вони вирішили показати, що недарма їдять хліб, тому подали його знову.

Ці сайти не перший рік працюють, а вирішили заборонити саме зараз. Чому з таким запізненням?

— Вони досить довго функціонують, в принципі, деякі з них існували ще до початку конфлікту, але їхній вплив, попри те, що нам здається, що на Україну немає якогось великого відбиття, то таки існує. Ми в Інституті масової інформації намагалися трошки промоніторити, чим дихали сайти в січні цього року, і виявили, що деякі з них мають по 200 тисяч заходів на день. І я не думаю, що це лише країни СНД, тому що  контент там в багатьох сайтах присвячений тому, що робить українська влада, що відбувається в Україні, десь на 80%. При цьому, що вони повністю комплементарні щодо того, що відбувається на непідконтрольних територіях. І через соцмережі ця інформація в такому пропагандистському дусі попадала до адресатів в Україні. І я сам маю знайомих, молодь, яка не дуже медіа-освічена, показувала мені, що пишуть. Вони взагалі не розуміють, звідки це, як це заходить, хто за цим стоїть і так далі.

Наскільки ефективною буде ця заборона?

— Деяким сайтам взагалі зробили рекламу цим списком, багато хто навіть не знав про їхнє існування. Деякі мої знайомі взагалі заговорили, що «смотрю и ненавижу». Тобто раді були почитати, як там в кривому дзеркалі показується, що у нас відбувається. Але назагал, для того щоб зайти, на це треба якісь зусилля, і простий Google нам не викине те, що показує novorosia.info, або щось з такого. Тому якийсь сенс у цьому буде.

На неконтрольованих територіях, на сході України, там інтернет-канали використовуються з РФ чи з України?

— Ні, не з України. Там вочевидь будуть їх читати, як і читали.

Як взагалі проходить пошук таких сайтів? Хто цим займається?

— Мені здається, в цьому списку основний ключ є тих сайтів, які займалися передусім антиукраїнською спрямованістю і не тільки. Деякі з них мають, скажімо так, взагалі «руськомірськоє» бачення, багато того, як Росія чого гарного робить, це я говорю про той контент, який ми бачили в січні, в Сирії, як прекрасно, що вибрали Дональда Трампа. Тобто створюється такий ореол РФ як миротворця. Тому мені здається, що від контенту дуже одразу видно, наскільки об’єктивним, дивишся на новину, чи в ній порушені стандарти, чи в ній саме пропаганда.

Чи можуть потім до цього списку просто включити вже українські ресурси, які просто критикують представників діючої влади?

— Завжди є така внутрішня загроза розкручування маховика. Не секрет, що є сайти, і теж в Україні, які ретранслюють те, що говорять сайти-сепаратисти, наприклад сайт «Таймер» в Одесі, або деякі сайти в Києві з російським або капіталом, пов’язаним з минулою владою. Тому я думаю, що вочевидь через або ретрансляцію такого контенту, показати, що от п’ята колона теж тут є. Не виключаю того, що будуть такі спроби.

Можна якось контролювати, де є зловживання з боку Мінінформполітики, а де реальна боротьба за нацбезпеку?

— Мені здається, що не тільки Мінінформполітики цим займається. З другого боку, коли деякі звучать заклики: давайте будемо карати ЗМІ за маніпуляції, це взагалі практично нереально. Тобто є матеріали, які зроблені повністю, на перший погляд, об’єктивно, але вони маніпулятивні. І тут вихід в тому, щоб просто займатися медіа-просвітництвом. Далі СБУ перевірить і вочевидь подасть на РНБО. Це може зайняти приблизно два тижні чи місяць.

Текст: Голос Столиці

Ще Наша діяльність