IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

28

80

2

27

Для забезпечення гарантій захисту джерел журналіста потрібні законодавчі зміни- Романюк

Фото – скріншот з відео Радіо Свобода

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк вважає, що в українське законодавство потрібно внести зміни, щоб забезпечити певні процедурні гарантії захисту джерел журналіста. Про це вона сказала 5 вересня в ефірі програми “Ваша Свобода” на Радіо Свобода.

“Коли би розкривали джерела журналісти, просто стеження впродовж 17 місяців – я такого випадку не пригадую, щоб за рішенням суду передавали інформацію слідчому. У нас були прецеденти, коли журналісти заявляли про прослуховування, зокрема це було під час Майдану (2013–2014 років). До того (в 2011-у і в 2012 році) журналісти масово писали заяви. І у 2016-му “Українська правда” заявляла, що за ними стежать і вони підозрюють, що їх прослуховують. З боку правоохоронних органів тоді була заява, що це, мовляв, робиться в рамках розслідуванні справи Шеремета”, – сказала вона.

За словами Романюк, такі дії стосовно журналістки-розслідувачки, відомої своїми антикорупційними розслідуваннями проти високопосадовців, є абсолютно непропорційними, неправомірними і викликають однозначно глибоке обурення.

“Безумовно, тут мають бути кроки з боку ГПУ вжиті. Не думаю, що вимога депутатів віддати ці дані назад чи їх не використовувати, має сенс. Ухвала суду була винесена 27 серпня. Логічно, що цими даними вже скористалися. Однозначно потрібно, щоб було проведене внутрішнє розслідування, має бути дисциплінарне покарання застосоване однозначно до прокурора. Колеги, які готують скаргу на дії судді і прокурора, – це абсолютно вірне рішення.

В українське законодавство потрібно внести зміни, щоб забезпечити певні процедурні гарантії захисту джерел журналіста. Наприклад, коли суд приймає рішення, яке може зашкодити або відкрити джерела журналіста, то журналіст має бути як мінімум про це поставлений до відома”, –зазначила виконавча директорка ІМІ.

Як повідомляв ІМІ, 27 серпня Печерський районний суд Києва дозволив Генеральній прокуратурі доступ до дзвінків та смс-повідомлень журналістки та головного редактора програми розслідувань “Схеми” Наталії Седлецької у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артемом Ситником.

4 вересня Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода заявило, що вважає рішення Печерського райсуду Києва надмірним, яке грубо порушує міжнародні стандарти і не відповідає зобов’язанням України із захисту вільної преси.

4 вересня журналісти та низка громадських організацій оприлюднили заяву з вимогою, аби генеральний прокурор публічно гарантував, що ухвала суду стосовно Наталії Седлецької не буде реалізовуватися.

4 вересня у Генеральній прокуратурі Україні запевнили, що не прослуховуватимуть зміст розмов головного редактора програми “Схеми” Наталки Седлецької, а також не здійснюватимуть втручання в її професійну діяльність та особисте життя.

5 вересня головний редактор програми антикорупційних розслідувань “Схеми” Наталія Седлецька повідомила, що генеральний прокурор України Юрій Луценко запрошує її в цей день на зустріч, щоб пояснити отримання прокуратурою доступу до інформації з її телефону.

5 вересня громадські медіа-організації висловили обурення з приводу дій Генеральної прокуратури України та Печерського районного суду м. Києва щодо порушення фундаментального права на приватність, а також права на захист журналістських джерел.

5 вересня журналістка “Нового времени” Христина Бердинських повідомила, що суд надав Генеральній прокуратурі України доступ до інформації і з її телефону.

Ще Наша діяльність