IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

28

80

2

27

Дані журналістів або “зливають”, або в країні проблеми з кібербезпекою – Оксана Романюк

Фото – Анастасія Москвічова / Радіо Свобода

Україна має залучити найкращих спеціалістів для посилення кібербезпеки та виявлення російських шпигунів у силових структурах. Про це Радіо Свобода повідомила виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк,  відреагувавши на оприлюднення 30 серпня на сепаратистських сайтах персональних даних українських журналістів.

“Цей випадок вчергове свідчить або про проблеми з кібербезпекою і шифруванням даних, або ж хтось свідомо “зливає” їх противникові. Це однозначно наражає на представників медіа на небезпеку. Адже там багато зброї обертається, навіть на підконтрольній частині Донбасу. Між тим згадка про підготовку підриву мосту – це прямий заклик атакувати журналістів. Потрібно провести внутрішнє розслідування, зокрема і для виявлення та подолання проблем з кібербезпекою”, – пояснила свою думку Оксана Романюк.

За її словами, дані про журналістів, що працюють на фронті, мають бути запаролені від початку збройного конфлікту на Донбасі. Втім, навіть зберігання цих даних у захищеній хмарі на Google-диску зробить їх більш убезпеченими, ніж вони є зараз, констатує вона.

“Це вже п’ятий раз, не менше, коли дані та маршрути журналістів, передані ООС і АТО, “зливають”. А в даному випадку – ще й з прямим закликом фактично атакувати журналістів, бо їх ідентифікують як ворогів. Це “жесть”. Я не знаю, чи у вас в ООС проблеми з основами кібербезпеки, що вас так просто “хакнути”, чи у вас працюють “кроти”! Або ви просто дані журналістів і не думали шифрувати, і вони у вас валяються під ногами: бери, полюй, влаштовуй провокації! П’ятий рік війни”, – обурюється Романюк.

Як повідомляв ІМІ, 30 серпня сайт так званого “МГБ ЛНР”, а також ресурси “Исток” та “Русская весна” оприлюднили персональні дані журналістів 11 ЗМІ. Серед тих, чиї прізвища, номери телефонів та транспортних засобів, на яких переміщуються журналісти, – працівники каналів “Україна”, “1+1”, “Інтер”, ICTV, 24 каналу, 5 каналу, спільного проекту EuropeFree / Voice of America “Current time TV”, а також співробітники Радіо Свобода і продакшну Tabor production.

Всі ці дані раніше були передані до прес-центру штабу ООС в заявках на роботу журналістів в зоні бойових дій з 12 до 19 серпня.  

У 2016 році вперше списки журналістів з їхніми даними тричі оприлюднював сайт “Миротворець”. Вперше “Миротворець” оприлюднив список із понад 4 тисяч особистих даних журналістів, які отримували так звану “акредитацію” в збройному угрупованні “ДНР”, 7 травня, вдруге оприлюднив 20 травня, втретє опублікував черговий список із прізвищами 293 іноземних журналістів, акредитованих в так званій “ДНР” 24 травня.

9 березня 2017 року ГО “Інститут Масової Інформації” звернулася до СБУ з вимогою розслідувати витік інформації щодо маршрутів пересування журналістів іноземних ЗМІ та номери машин, якими вони їздили зоною АТО, оприлюднену на сайті громадського руху “Український вибір” Віктора Медведчука 5 лютого.

Ще Наша діяльність