IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

56

2

13

В РПР закликають передбачити для НСТУ 1,5 млрд грн та профінансувати погашення боргу перед Euronews

Фото – РПР

Експерти Реанімаційного пакету реформ та організацій-партнерів, що супроводжують медіа-реформу, закликають Кабінет Міністрів у проекті держбюджету на 2018 рік передбачити фінансування ПАТ “НСТУ” в повному обсязі, гарантованому Законом “Про суспільне телебачення і радіомовлення” – тобто, у розмірі 1 млрд. 535 млн. 367 тис. грн. Окрім мінімально гарантованих законом коштів, передбачити разове додаткове бюджетне фінансування на покриття витрат із обслуговування боргу ПАТ “НСТУ” перед Euronews SA, успадкованого суспільним мовником від колишнього державного телебачення. Про це йдеться у заяві РПР.

Наводимо повністю текст заяви:

“Експерти Реанімаційного Пакету Реформ та організацій-партнерів, що супроводжують медіа-реформу, висловлюють занепокоєння у зв’язку із загрозливою ситуацію, спричиненою суттєвим недофінансуванням та успадкованими боргами суспільного мовлення в Україні.

19 січня 2017 року Україна виконала своє зобов’язання перед Радою Європи від 2003 року щодо реформування державних телерадіокомпаній у суспільне мовлення. Це стало можливим завдяки спільним і злагодженим діям Уряду, Парламенту та громадянського суспільства. Одним із засадничих принципів суспільного мовлення є фінансова незалежність, що гарантує ефективну діяльність суспільного мовника. В Україні це гарантовано статтею 14 Закону України “Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні”.

Закон про суспільне мовлення передбачає, що суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ “НСТУ” у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн (близько 47 млн євро). Утім, попри законодавчу гарантію, Державний бюджет України на 2017 рік передбачив лише 970 млн грн, що створило на самому початку реорганізації компанії дефіцит в 300 млн грн (чверть річного бюджету). Ці кошти є вкрай необхідними для комплексного оновлення застарілої матеріально-технічної бази, яка востаннє оновлювалася 20 років тому, а також для створення нових якісних програм, відповідно до стандартів суспільного мовлення.

Звертаємо увагу, що вже другий рік поспіль через обмежене бюджетне фінансування компанії вдається спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Суспільне мовлення розпочало оптимізацію своєї внутрішньої структури, утім здійснити належну технічну модернізацію та провести та оптимізацію персоналу неможливо без повного фінансового забезпечення.

Особливо небезпечною ситуація стала після 5 вересня 2017 року, коли Вищий господарський суд України ухвалив рішення, яким визнав за Національною суспільною телерадіокомпанією України борг Національної телекомпанії України у розмірі 10 млн 591 тис. євро перед компанією Euronews SA. Нагадаємо, що співпраця колишньої Національної телекомпанії України з Euronews SA розпочалася за ініціативи уряду Азарова (розпорядження КМУ №1988-р від 11.10.2010), пізніше було припинене виділення бюджетних коштів на оплату ліцензійних платежів за договором про створення україномовної версії “Євроньюз”, що спричинило наявність боргу та відповідний судовий процес. Тепер цей успад­кований борг вбиває можливість проведення реформи.

У зв’язку із очікуваним внесенням 15 вересня до Верховної Ради України проекту Державного бюджету України на 2018 рік експерти групи “Медіа-реформа” РПР закликають Кабінет Міністрів України:

– у проекті Державного бюджету України на 2018 рік передбачити фінансування ПАТ “НСТУ” в повному обсязі, гарантованому Законом “Про суспільне телебачення і радіомовлення”, тобто у розмірі 1 млрд 535 млн 367 тис. грн;

– окрім мінімально гарантованих законом коштів, передбачити разове додаткове бюджетне фінансування на покриття витрат із обслуговування боргу ПАТ “НСТУ” перед Euronews SA, успадкованого суспільним мовником від колишнього державного телебачення”.

Як повідомляв ІМІ, 5 вересня 2017 року Вищий господарський суд України відмовив у задоволенні касаційної скарги ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України” на рішення апеляційного суду від 5 квітня 2017 року, згідно з яким з НТКУ було стягнуто 10 мільйонів 591 тисячу 224 євро на користь компанії Euronews. Вищий госпсуд визнав, що НСТУ має сплатити компанії Euronews 10 млн євро.

Ще Новини