IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2017 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

48

4

19

Лідером порушень прав журналістів у листопаді стали Дніпропетровщина та Київ

У листопаді в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання – 11 (жовтень – 7, вересень – 8, серпень – 10, липень – 16, червень – 7, травень – 11, квітень – 10, березень – 6, лютий – 6, січень – 5). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

Загалом порушення свободи слова та прав журналістів ІМІ зафіксував в 11 областях України. Зокрема, лідером таких порушень цього місяця стали Дніпропетровщина, де зафіксовано загалом п’ять випадків, та Київ з чотирма випадками.

Найчастіше порушували у листопаді право журналістів на професію: пересічні та невідомі громадяни, правоохоронці та місцева влада.

Кількість перешкоджань у листопаді збільшилась у півтора раза у порівнянні з жовтнем. Ця категорія з початку року залишається лідером серед порушень прав журналістів. Журналістам затуляли камеру, або намагалися її зірвати, не пускали на засідання в міськрадах, забороняли зйомку, або вибірково допускали на відкриті заходи влади. Найчастіше перешкоджали цього місяця на Дніпропетровщині та Вінниччині.

Так, журналістів на Дніпропетровщині представники місцевої влади та охоронці “Муніципальної гвардії” не пускали на засідання до міськрад. Зокрема, у Дніпрі 10 листопада представники комунального підприємства “Муніципальна гвардія” заблокували вхід до міської ради, де відбувалося засідання виконкому Дніпровської міської ради. А в Кривому Розі 9 листопада чиновники попросили журналістів залишити засідання робочої групи міської ради, на якому розглядалося питання встановлення у місті тарифів на послуги перевезення пасажирів автобусними маршрутками.

На Вінниччині Теплицька районна рада 25 листопада заборонила вести журналісту вінницької Агенції журналістських розслідувань Віктору Рисю відеозйомку сесії. З пропозицією заборонити журналісту відеозйомку виступив один з депутатів райради, якому не сподобалось, що ведеться зйомка.

У Києві 16 листопада поліцейські-спецпризначенці у балаклавах і без розпізнавальних знаків намагалися зірвати фотокамеру штатному фотографу видання LB.ua Максиму Трєбухову та вдарили у тулуб, коли фотокореспондент фіксував сутичку між активістами і поліцейськими під національним палацом мистецтв “Україна”.

Як розповів ІМІ фотокор, поліцейські не реагували на вимогу журналістів і депутатів “представитись, хто ці люди в масках і без розпізнавальних знаків”.

Також у листопаді ІМІ зафіксував зростання кількості погроз представникам ЗМІ – 4 (жовтень – 1, вересень – 5, серпень – 3, липень – 6, червень – 2, травень – 5, квітень – 5, березень – 3, лютий – 5, січень – 3). Всі випадки сталися у різних містах України – Києві, Полтаві, Миколаєві та Вінниці. Журналістам погрожували при фізичному контакті, або через телефонний зв’язок. Погрожували переважно невідомі, а також депутат Миколаївської міськради.

Крім того, у листопаді ІМІ зафіксував 3 випадки обмеження доступу до інформації (жовтень – 2, вересень – 4, серпень – 5, липень – 4, червень – 2, травень – 1, квітень – 3, лютий – 1, січень – 2). У доступі до інформації журналістам відмовляли місцева влада та Служба безпеки України. Зокрема, Криворізька міська рада ввела акредитацію для журналістів, а Львівська міськрада ігнорує запити місцевих ЗМІ щодо Грибовицького сміттєзвалища.

Також зафіксовано 2 випадки судових позовів від журналістів, всі вони стосуються відстоювання права на доступ до публічної інформації.

Крім того, ІМІ зафіксував по 1 випадку кібер-атаки, юридичного тиску, нападу на офіс ЗМІ.

В окупованому Росією Криму зафіксовано 2 випадки порушень. На територіях, окупованих “ДНР” і “ЛНР”, ІМІ зафіксував 2 випадки порушень.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства, 97 випадків перешкоджання, 28 випадків побиття і нападів на журналістів та 7 випадків цензури.

Детальніше з барометром можна ознайомитися тут.

“Барометр свободи слова” є щомісячним аналітичним продуктом моніторингу свободи слова в Україні, який проводився ГО “Інститут масової інформації” за підтримки проекту “У-Медіа”, що реалізується “Internews Network” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та за підтримки неприбуткової організації “Національний внесок заради демократії” (NED).

Фото – Яна Машкова, DW

Ще Новини