На Хмельниччині комунальна газета лише через суд змогла роздержавитись


Газета “Край Камʼянецький” (м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) виграла суд проти районної ради та райдержадміністрації, які, всупереч закону про реформування комунальних ЗМІ, не підтримали ініціативу редакції про роздержавлення у першому етапі. Про це повідомляє “Детектор медіа” з посиланням на прес-службу Національної спілки журналістів України (НСЖУ).

21 січня відбулися збори трудового колективу районної газети “Край Камʼянецький”, де одностайним рішенням було визначено участь редакції і засобу масової інформації в першому етапі реформування. Відповідні пропозиції стосовно способу реформування та етапу 26 січня редакція надіслала до засновників - Кам’янець-Подільської районної ради та Кам’янець-Подільської райдержадміністрації.

“Спочатку вони ніби були і не проти, а потім почалися розмови про те, куди вам спішити, Закон не виконується. Відбулася сесія 18 лютого, де не вистачило одного голосу, аби процес реформування запустити в дію. Не проголосували за наше питання представники “Солідарності” (БПП), голова райради і голова райдержадміністрації, які теж є депутатами”, - розповіла головна редакторка видання Надія Єрменчук.

У березні редакція звернулася до райради та райдержадміністрації з листами, аби отримати офіційну відповідь згідно із законом. “Голова райдержадміністрації сказав, що підписувати розпорядження про вихід з числа співзасновників немає сенсу, бо не проголосувала сесія”, – зазначила Надія Єрменчук.

Редакторка звернулася за допомогою до юридичної служби НСЖУ і отримала пораду подавати до суду на районну раду за бездіяльність, а щодо дій голови РДА – писати до Адміністрації Президента.

“Я ніколи не писала листів до Адміністрації Президента, тому зателефонувала туди, щоб уточнити, на кого адресувати листа. Мені відповіли, що спочатку треба скаржитись в облдержадміністрацію, а вже потім до них. Написала в ОДА, аби вони зобов’язали голову райдержадміністрації підписати відповідне розпорядження. Область тягнула більше місяця, зрештою прийшла відписка про те, що вони не вправі указувати голові райдержадміністрації. Тоді ми вирішили подавати до суду і на РДА”, – розповіла Надія Єрменчук.

За словами головної редакторки, щодо райради рішення було прийнято на користь газети.

7 квітня 2016 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд постановив “Визнати протиправною бездіяльність Кам’янець-Подільської районної ради з розгляду нею 18 лютого 2016 року на пленарному засіданні п’ятої сесії проекту рішення “Про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції, засновниками (співзасновниками) яких є Кам’янець-Подільська районна рада”.

Стосовно райдержадміністрації відбулося кілька судових засідань, де редакцію змушували то переробляти позовну заяву, то верстати стару.

“На четверте засідання суддя приймає рішення, що позов ми маємо подавати не в місцевий, а в обласний адміністративний суд. Я вже втратила надію. Але через два тижні прийшло повідомлення про засідання. Від адміністрації не було представника. І ось ми виграли”, - сказала головред.

24 травня Хмельницький окружний адміністративний суд постановив: “Позов задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність та зобов’язати голову Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації Сукача Василя Олександровича видати розпорядження про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції комунального підприємства “Редакція міськрайонної газети “Край Кам’янецький”.

Суд також присудив на користь позивача судові витрати (судовий збір) в розмірі 1378,00 грн. за рахунок Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації.

30 червня на сьомій сесії районної ради VII скликання депутати прийняли рішення про реформування газети “Край Кам’янецький” та комунального підприємства “Редакція міськрайонної газети “Край Кам’янецький”. Того ж дня відповідне розпорядження підписав і голова райдержадміністрації.

Газета “Край Камʼянецький”, що виходить із 1930 року,  має тираж 3 тис. примірників. Виходить на 12 сторінках. У колективі працює 8 осіб. В місті випускається ще 6 газет, тому видання планує орієнтуватися більше на районного читача.comments powered by Disqus