Президент підписав закон про роздержавлення ЗМІ


Президент України Петро Порошенко підписав Закон України №917-VIII “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”, який був ухвалений Верховною Радою 24 грудня з урахуванням пропозицій глави держави, повідомляється на сайті Президента.

Були враховані пропозиції глави держави щодо збереження під час реформування не лише назви та цільового призначення, тематичної спрямованості, а й мови видання.

"В умовах інформаційної агресії питання захисту мовно-інформаційного простору України набуває особливого значення. Відповідно до Конституції, держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України; в країні також гарантується вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин", - йшлося в зауваженнях Президента.

Також пропозиція Президента стосувалася непоширення дії норм Закону на друковані ЗМІ, які здійснюють офіційне оприлюднення нормативно-правових актів Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Президента, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації положень про офіційне опублікування та набрання їх чинності, оскільки це могло призвести до законодавчої невизначеності.

Закон визначає механізм реформування друкованих ЗМІ, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування. Метою є створення економічно незалежних друкованих засобів масової інформації та належних умов їх діяльності, що сприятиме удосконаленню інформаційного забезпечення громадян України. Закон обмежує вплив органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування на редакції друкованих ЗМІ, сприяє зведенню до мінімуму їх використання з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян.

Закон передбачає державну підтримку реформованих друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження. Формою такої підтримки визначено встановлення для редакцій пільгових умов оренди приміщень, що перебувають у державній чи комунальній власності, надання адресної фінансової допомоги, надання редакціям пріоритетного права на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Реформування здійснюватиметься у два етапи: протягом одного року з дня набрання чинності Закону та протягом двох наступних років шляхом виходу органів держвлади, місцевого самоврядування зі складу засновників зазначених друкованих ЗМІ та перетворення їх на офіційні друковані видання. Законом визначено, що трудові колективи редакцій мають пріоритетне право у визначенні способу реформування. Свої пропозиції вони мають надати засновникам та співзасновникам продовж трьох місяців з дня набрання чинності Законом.

Перелік ЗМІ, що реформуються, подається на затвердження Кабінету Міністрів центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах. Цей же орган має забезпечувати ведення та оновлення інформації у Зведеному переліку щодо об'єктів реформування. Зокрема, зазначаються відомості про засновників чи співзасновників, приміщень, в яких розташовані редакції, перелік майна, джерела фінансування редакцій, рішення щодо способу реформування тощо.

Як повідомляв ІМІ, 24 листопада Верховна Рада проголосувала за законопроект №1123 “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”.

21 грудня Президент України Петро Порошенко повернув зі своїми пропозиціями Закон України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” для повторного розгляду Верховною Радою.

24 грудня громадські організації та група “РПР-Медіа” висловили занепокоєння з приводу непідписання Президентом України Закону “Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ” і закликали Верховну Раду якнайшвидше розглянути пропозиції глави держави до закону.

24 грудня Верховна Рада ухвалила Закон №1123 "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації" з пропозиціями Президента України.comments powered by Disqus