IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

56

2

13

Звіт з моніторингу журналістських стандартів інтернет-ЗМІ. Січень 2016 року

Рівень журналістських стандартів у січні 2016 року власне залишився на рівні середнього показника за 2015 рік і склав 4,72 бали з 6 максимальних, тоді як середній показник за 2015 рік склав 4,79 бали.

Такими є результати щомісячного моніторингу основних журналістських стандартів (баланс, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність та повнота), що проводить Інститут масової інформації у шести інтернет-ЗМІ (ЛігаБізнесІнформ, УНІАН, "Обозреватель", "Українська правда", LB.ua, Укрінформ).

Поміж шести сайтів найвищий рейтинг з дотримання журналістських стандартів у грудні отримав сайт Українська правда – 5,48 з 6 балів. Видання поліпшило свої показники в порівнянні з минулим місяцем на 0,38 бала.

52% матеріалів у виданні написано без порушень жодного зі стандартів і 43% матеріалів з порушенням максимум одного з шести стандартів.

Найчастіше на сайті порушувався стандарт повноти, інші стандарти або не порушувались взагалі, або ж їх порушення мали поодинокий характер.

Новини про падіння гривні подаються оперативно, джерелом інформації та новин вцілому на дану тематику є сайт Finanсe.ua, проте експертної оцінки в новинних матеріалах досить мало.

Гривня в обмінниках обвалилась майже до 27 за долар і понад 29 за євро

Гривня на міжбанку впала до 25,25 за долар

Гривня на міжбанку опустилася до 25 за долар

Джерелом інформації про ситуацію з захворюваннями на грип найчастіше були державні структури сфери охорони здоров’я такі як МОЗ чи Санепідемстанція.

Минуломісячний лідер сайт Ліга, який у грудні 2015 року отримав 5,38 бали, у січні 2016 року перемістився на другу позицію з 5,24 балами.

Як і в попереднього ресурсу, на Лізі найчастіше порушується стандарт повноти представлених фактів. 48% матеріалів на сайті на містять порушень професійних стандартів.

Окрім цього, на ресурсі зустрічаються новини з посиланням на малодостовірні джерела такі як неверифіковані акаунти у соціальних мережах.

На сайті досить ретельно пропрацьовано тема епідемії грипу, трапляються ґрунтовні новини на кшталт:

Цена страха: сколько заработают аптеки на якобы эпидемии

Проте й багато новин, ретрансльованих із офіційних джерел:

Эпидемии гриппа в Украине нет – Квиташвили

Квиташвили: В стране – эпидемия гриппа

Однакову кількість балів 4,86 отримали сайти УНІАН та LB.ua.

На УНІАНі найчастіше порушуються стандарти балансу думок та повноти. Не зафіксовано порушень у 38% матеріалів.

Тема висвітлення епідемії грипу пропрацьовано добре, чимало новин з регіонів. Тема падіння гривні також під особливою увагою, новини подаються компілятивно з сайту Нацбанку, за результатами торгів на міжбанку та інсайдерськими інформаціями під час останнього (через що кульгає достовірність), проте бракує експертної оцінки.

На сайті LB.ua 33% матеріалів не містять порушень професійних стандартів, найчастіше порушується стандарт повноти.

Тема девальвації гривні на ресурсі опрацьована чи не найретельніше з усіх досліджуваних ЗМІ, є і експертна оцінка і власні матеріали і аналітика.

Кожні 10% девальвації дають 3 пункти зростання споживчих цін, – економіст

Гривня другий рік поспіль опинилася серед світових лідерів з девальвації

            Проблемний курс

Щодо висвітлення теми захворювання грипом багато уваги приділено регіонам

           У Дніпропетровську офіційно зафіксували дві смерті від грипу

           У школах Запоріжжя вводять карантин з 22 січня

Сайт Укрінформ у січні отримав 4,48 бали і посів передостанню позицію. Лише 20 % матеріалів написані без порушень професійних стандартів.

На сайті багато матеріалів з повідомлень державних органів, це пояснюється передусім державною формою власності.

Найменше балів з дотримання журналістських стандартів у січні отримав сайт Обозреватель – 3,43 бали з 6 можливих. Лише 19% матеріалів написані без порушень професійних стандартів. 67% матеріалів на сайті є незбалансованими та 62% неповними.

Сайт зловживає контентом з соцмереж, який – хоч і цікавий – коментарі політиків чи відомих журналістів, не дає нерідко повного уявлення про проблему, не оброблений чітко до вимог побудови новини. У таких новинах не рідко порушений стандарт достовірності, оскільки у багатьох українських відомих людей акаунти у соціальних мережах є неверифікованими. Видно, що сайт прослідковує регіональні новини, відповідно його наповнення більш різноманітне.

Щодо висвітлення теми грипу, то в порівнянні до інший сайтів виразно просідає інформування щодо епідемії в тих чи інших областях, коментування представниками різних медичних установ. Про власну журналістську діяльність не йдеться узагалі.

Тема падіння курсу гривні цікавить Обоз переважно у формі блогів експертів, власний контент не розроблений, і складається враження, що більше цікавить радше тема падіння російського рубля і смакування цим явищем.

Загалом висновок по висвітленню досліджуваних тем.

Українські інтернет-ЗМІ зосереджені на оперативне подання інформації, суспільно-важливі новини подаються з різницею у кілька хвилин, проте часто ці новини написані як під копірку.

Новини передруковуються з одного сайту на інший без видимих змін навіть у назві:

В Краматорске за две недели от гриппа умерло 15 человек – УНІАН

У Краматорську за два тижні від грипу померло 15 осібLB.ua
 

Більшість контенту це передруки офіційних заяв, звітів, прес-релізів, повідомлень, чи записів із соціальних мереж. Власної  інсайдерської інформації досить мало.

«Передусім така ситуація, на мою думку, пов’язана з обмеженістю людських ресурсів та гонитвою за оперативністю», – зазначає експертка ІМІ Олена Голуб.

Моніторинг проводився протягом січня місяця. Аналізувалось 11 новин підряд, що вийшли 18 січня починаючи з 12.00 на всіх досліджуваних ресурсах, окрім цього, досліджувалось по п’ять новин з двох суспільно-важливих тем: девальвація гривні та епідемія грипу.

Моніторинг проводився за підтримки Інтерньюз Нетворк.

Ще Дослідження