Як правильно брати інтерв'ю у неповносправної людини

17:24 07.06.2013 Перспектива

Як грамотно і дбайливо взяти інтервю у неповносправної людини? Національний Центр Доступності США? розробив відповідні правила етикету:

1.Коли ви розмовляєте з людиною з інвалідністю, звертайтесь безпосередньо до неї, а не до її супроводжуючого або сурдоперекладача, які присутні при розмові.

2. Не говоріть про присутню людину з інвалідністю в третій особі, звертаючись до її супроводжуючих, - всі Ваші питання і пропозиції адресуйте безпосередньо до цієї людини.

3. Коли Вас знайомлять з людиною з інвалідністю, цілком природно потиснути їй руку - навіть ті, кому важко рухати рукою, або хто користується протезом, цілком можуть потиснути руку (праву або ліву), що цілком припустимо.

4. Коли Ви говорите з людиною, яка користується інвалідним візком або милицями, розташуйтеся так, щоб Ваші і її очі були на одному рівні. Вам буде легше розмовляти, а вашому співрозмовнику не знадобиться закидати голову.

5. Спиратися або повиснути на чиємусь інвалідному візку - це теж саме, що спиратися або повиснути на його власнику. Інвалідний візок - це частина недоторканного простору людини, який його використовує.

6. Щоб привернути увагу людини, яка погано чує, помахайте їй рукою або поплескайте по плечу. Дивіться їй прямо в очі і говоріть чітко, але майте на увазі, що не всі люди, які погано чують, можуть читати по губах. Розмовляючи з тими, хто може читати по губах, розташуйтеся так, щоб на вас падало світло, і Вас було добре видно, постарайтеся, щоб Вам нічого не заважало і ніщо не затуляло Вас.

7. Коли Ви зустрічаєтеся з людиною, яка погано або зовсім не бачить, обов'язково називайте себе і тих людей, які прийшли з Вами. Якщо у Вас спільна розмова в групі, не забувайте пояснити, до кого в даний момент Ви звертаєтеся і назвати себе. Обов'язково попереджайте вголос, коли Ви відходите в бік (навіть, якщо відходите ненадовго).

8. Якщо Ви пропонуєте допомогу, чекайте, поки її приймуть, а потім питайте, що і як робити. Якщо Ви не зрозуміли, не соромтеся - перепитаєте.
Це важливо: не кидайтеся на допомогу, якщо Вас про це ще не просили!
1) запропонуйте свою допомогу;
2) якщо Ваша допомога дійсно потрібна, то спочатку дізнайтеся - як саме Ви повинні діяти, - перш ніж невміло метушитися навколо людини.

9. Розмовляючи з людиною, що зазнає труднощів в спілкуванні, слухайте її уважно. Будьте терплячі, чекайте, поки вона сама закінчить фразу. Не виправляйте і не договорюйте за неї. Не соромтеся перепитувати, якщо ви не зрозуміли співрозмовника.

10. Не переймайтеся, якщо випадково сказали: «Побачимося» або: «Ви чули про це ...?» тому, хто насправді не може бачити або чути. Передаючи що-небудь у руки незрячому, ні в якому разі не говоріть «Помацай це» - говоріть звичайні слова «Подивися на це».

Карен Мейер, Національний Центр Доступності США

НУО Перспективаcomments powered by Disqus